Як говорити з людиною, яка втратила близьких на війні: поради психолога
Під час прессконференції приуроченій до другої річниці повномасштабного вторгнення росії на українські землі, Президент України Володимир Зеленський вперше від початку великої війни назвав кількість загиблих військових.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1708971338.jpg)
“Кожна людина — це великі втрати для нас. 31 тисяча українських військових загинули в цій війні. Не 300 тисяч, не 150 тисяч, як бреше путін. Але це великі втрати для нас. Росіян загинуло 180 тисяч. Всього втрат загиблих і поранених — до 500 тисяч. Скільки поранених у нас — я не скажу, тому що росія буде знати скільки людей пішло з поля бою. Тож я просто не скажу про це. Є безвісти зниклі: не будемо гратися з цими цифрами, адже, наприклад, минулого обміну додому повернулося двоє наших хлопців, які вважалися безвісти зниклими. І є десятки тисяч цивільних людей, які загинули, вбиті, замордовані на тимчасово окупованих територіях або депортовані в росію. Ми не знаємо, скільки їх,” - зауважив Президент України Володимир Зеленський.
31 тисяча родин у скорботі. І нехай це лише приблизні дані, проте біль втрати від цього не стане меншим. Лише минулого року на майдані Незалежності у Рівному урочисто попрощалися та схилили голови у пошані до 143 військовослужбовця, які віддали своє життя за Україну.
Та попри роки втрат українці до кінця так і не навчилися підтримувати тих, хто щойно пережив горе, кажуть психологи.
“Так багато зараз у стрічці дописів дружин, що втратили чоловіка на війні. І так мало під ними справді підтримуючих слів. Найгірше, що можна написати чи сказати «Відпусти його». Мені, як психологу, аж око сіпається, коли я таке читаю. Але розумію, що наше суспільство ніхто не вчив, ані як підтримувати в горі, ані як бути з проявами посттравматичного стресового розладу в інших,” - розповідає психологиня Надія Браницька.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1708971365.jpg)
Вона не приховує — навчитися цьому, аби насправді підтримати, а не зробити гірше, практично неможливо, втім — дають кілька порад. Перш за все, наголошує: варто усвідомити, що горювання — це процес. Аби душа зцілилася і віднайшла принаймні певний спокій, цей процес має відбутися і на це потрібен час. У кожної людини цей час може бути різним. Все дуже індивідуально. У психології нормою завжди вважалося горювання до шести місяців.
“Найгірше, що можна в цьому процесі робити , - це підганяти. Хоч ви і можете вкладати у це всі найкращі мотиви. Уявіть, що у вас розбите коліно. Що б ви не робили, але через годину воно не заживе, і завтра скоріш за все також. Скажіть розбитому коліну «та відпусти це падіння, тобі треба жити далі» і подивіться, як це вплине на швидкість загоєння. Правильно — ніяк. Так і з горюванням. Тому, якщо ви не знаєте, що сказати, скористайтеся простими: “співчуваю” та “мені дуже шкода”, - каже психологиня.
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1708971329.jpg)
Надія додає: якщо не відчуваєте в собі сил розділити з людиною її біль, то цими словами краще обмежитись. Якщо ж розумієте, що сил вистачить, просто будьте поруч та слухайте. Телефонуйте, або час від часу заходьте. Поговоріть про померлого, згадайте моменти з життя і будьте відкритими неосудливо почути про емоційні
страждання.
“Запам'ятайте: немає правильних і неправильних емоцій в часі горювання, - акцентує психологиня. - Хтось буде відчувати смуток, хтось апатію, а хтось злість чи гнів. Лише можливість безпечно та без осуду прожити і випустити ці емоції допоможе людині поступово відновлюватися.”
У той же час Надія Браницька звертає увагу, що квапити людину щодо необхідності поспілкуватися із медиками теж не варто.
“Не тисніть із психологічною допомогою. Не кожна людина в часі горювання готова говорити з незнайомцем про свої відчуття. Тому запропонуйте, можливо, поділіться контактами, але не більше. А от міцні дружні стосунки будуть справді цілющими.
Запитайте людину, що може їй зараз допомогти. І не бійтеся питати «Як ти?» й почути відповідь. Лише можливість в безпеці відповісти на це питання є сама собою цілющою.”
![](https://ogo.ua/images/articles/2/big/1708971357.jpg)
І хоч навіть у сучасному світі українці у більшості не вважають за потрібне звертатися за психологічною допомогою, повністю відкидати таку підтримку не варто. Адже існують випадки, коли без професійного погляду не обійтись.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
новини, втрата, психолог, поради психолога, рівняни, військові, втрата
Гороскоп на понеділок. Що принесе повний місяць у Раку?
![](/images/articles/2/small/1736689018.jpg)
Марс у Раку вносить додатковий елемент напруги – на передову виходять емоції та інстинкти. Але не чекайте вражаючих вибухів. Марс у цьому знаку діє як вулкан під поверхнею: непомітно, але потужно. Ви можете відчути раптову потребу захистити своїх близьких або боротися за те, що справді важливо для вас.
переглядів: 145
У Дубні свідомий громадянин допоміг повернути згублений гаманець військовому
![](/images/articles/2/small/1736691982.jpg)
Поліцейські міста Дубно повернули військовослужбовцю втрачений гаманець. Допоміг їм у цьому чоловік, який знайшов згубу і повідомив у поліцію.
переглядів: 187
На Рівненщині попрощалися із трьома Захисниками України
![](/images/articles/2/small/1736610593.jpg)
Простили з Андрієм Власенком із Рівного, Михайлом Кудрею з Костопільської громади, Сергієм Нікітчуком із Сарн.
переглядів: 233
Рівняни почали частіше хворіти на грип та COVID-19
![](/images/articles/2/small/1736624931.jpg)
У медичних закладах Рівненської міської ради зафіксовано зростання рівня захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19. Водночас ситуація залишається контрольованою.
переглядів: 233
Які магнітні бурі будуть сьогодні
![](/images/articles/2/small/1733569227.jpg)
Дізнайтеся прогноз щодо магнітних збурень на неділю, 12 січня.
переглядів: 256