Як урятувати врожай від посухи?
Регулярність поливів овочевих культур без краплинної системи забезпечити складно. Тому необхідно привчати рослини до рідкісного, але інтенсивного зволоження. Це допоможе підвищити їхній ступінь стійкості до спеки на випадок посухи. Слід поливати рослини при необхідності, щоб у них сформувалася міцна, добре розвинена система. «Ніжанки» можуть не витримати посухи.
Збільшувати кількість поливів слід лише з приходом спеки. Важливо дотримуватися таких правил:
- Поливайте рослини рано-вранці або пізно ввечері, коли випадає роса. Намагайтеся, щоб вода потрапила під кореневу систему, а не на листя. Правильний полив можна поєднати з мульчуванням, щоб зменшити швидкість вивітрювання, випаровування води.
- Використовуйте теплу воду (не нижче +20 градусів) – різкі температурні перепади можуть стати справжнім стресом для культур. Полив холодною водою може призвести до гниття, спровокувати утворення плісняви.
- Для підвищення стійкості рослин до посухи включайте до «питного раціону» поливи з додаванням оцтової кислоти. На п'ять літрів води додайте 100-150 мл 9-процентного оцту, 20-30 мл нашатирного спирту. Перед засухою, що очікується, або в спеку поливайте грунт. Не беріть більше 500 мл на кожну рослину. Цей спосіб чудово підходить для огірків, болгарського перцю, томатів, буряків та інших овочевих культур.
- Використовуйте технологію зворотного поливу - вона підходить для рослин на піщаних ґрунтах, плодового саду, томатних та огіркових посадок. Суть зворотного поливу у приховуванні культур чорною плівкою. Її необхідно надійно закріпити, щоб волога протягом дня випаровувалась і накопичувалася у ґрунті. У вечірній час відбувається конденсація. На плівці зсередини утворюються краплі, які потрапляють назад у верхні шари землі безпосередньо до кореневої системи рослин. Результат - додаткове зволоження у спеку року.
- Обладнайте систему крапельного зрошення – для цього необов'язково купувати спеціальні пристрої. Візьміть кілька п'ятилітрових пластикових суліїв і відріжте їх нижні частини. Розмістіть ємності шийками вниз у землі між грядками. Залийте в бутлі воду, а вона повільно сочиться і зволожуватиме грунт. Цей метод допоможе врятувати від посухи рослини, коренева система яких ще повністю сформувалася.
На замітку! Для підтримки оптимального рівня вологості можна вкопати в ґрунт перфоровані трубки або використовувати стрічку, що капає.
Читайте також: Що можна посадити у липні: шпаргалка для садівників та городників
Захист від посухи: як запобігти втраті врожаю?
- Одного поливу у сильну спеку може не вистачити для комфортного зволоження кореневої системи рослин. Щоб уникнути загибелі врожаю від посухи, поєднуйте регулярну подачу води з наступними методами:
- Мульчування – прикривайте міжряддя соломою, скошеною травою. Земля залишається пухкою, не тріскається, не втрачає вологу. Трава поступово перетворюється на перегній і служить добривом для культур, що береже коріння від перегріву. Можна використовувати сіно, шкаралупу від насіння для мульчування.
- Розпушування землі - необхідне навіть після поливу. Грунт повинен залишатися досить пухким, щоб виключити інтенсивне випаровування вологи, забезпечити повноцінне повільне зволоження.
- Затінення грядок - зробіть над овочами невеликий і легкий навіс. Можна використовувати світло неткане полотно та вертикальні кілочки.
- Обробка спеціальними препаратами – рослини краще переносять спеку з додатковою підтримкою. Використовуйте Фітоспорин, Циркон та інші препарати у вечірній час доби. Обприскування допомагає культурам довше зберігати цінну вологу, переживати посуху без зниження врожайності.
На замітку! Оптимальні показники температури повітря для плодоношення огірків та болгарського перцю – від +25 до +28 градусів Цельсія. А пасльоновим культурам достатньо +22 градусів максимум.
Якщо вже припекло: як реанімувати посадки?
У рослини, що вразила, «сонячного удару» є кілька ознак. Культури вважають обпаленими, якщо вони хилиться до землі, сохнуть і жовтіють, листя стає м'яким і в'яне, а суцвіття - відвалюється. Але й за сильного перегріву можна спробувати «реанімувати» рослини, щоб урятувати частину врожаю. Для цього необхідно:
- постійно здійснювати полив - вода має бути теплою відстояною або дощовою;
- добре затінити культури під навісом ;
- стежити за станом кожного саджанця — у томатів, наприклад, можна обірвати пожовклі нижнє листя, яке вже не «оживе»;
- штучно «підняти» ґрунтовий шар ;
- обприскувати рослини слабким розчином цинкових солей — не частіше ніж один раз на два-три дні, поки не побачите «оживлення» саджанця.
На замітку! Деякі дачники загартовують розсаду перед відправкою на грядки. Для цього за тиждень до переїзду ящики виставляють на одну годину в тінисте місце на городі. Рекомендується робити це вранці та ввечері. Поступово час можна збільшувати, щоб розсада адаптувалася до місцевих кліматичних умов – вологості та температури.

У Рівному триває модернізація вуличного освітлення

У місті продовжують оновлювати систему вуличного освітлення. Вже модернізовано освітлення на 7 центральних та понад 30 другорядних вулицях Рівного.
переглядів: 147
Для мобілізованих ФОПів працюють «гарячі лінії» з податкових питань

Державна податкова служба запровадила спеціальні «гарячі лінії» у кожному регіоні України для надання консультацій мобілізованим самозайнятим особам.
переглядів: 159
Як без шкоди здоров'ю вийти з посту

Поради, що допоможуть свідомо харчуватись і почуватись добре на свята.
переглядів: 220
Як приготувати ідеальну глазур для паски: з маршмелоу, згущенкою або маренгою

Три смачні та незвичайні рецепти глазурі для паски — з маршмелоу, згущеним молоком та на основі швейцарської меренги.
переглядів: 225
Як мінімізувати ризики стейкінгу?

Стейкінг дає змогу власникам певних криптовалют активно брати участь у блокчейн-мережах. Користувачам це вигідно. Насамперед через заробіток винагород і підтримку проєктів, які їм потрібні. Та й загалом стейкінг доступний завдяки відносно простим алгоритмам. Але тут потрібно враховувати можливі ризики та знати, як їх уникнути чи мінімізувати.
переглядів: 207