Ми у Facebook
01.09.2024, 07:21

Особливості рацій (радіостанцій)

Незважаючи на лавиноподібне поширення та відчутне здешевлення мобільного зв'язку за останні 10-15 років, портативні радіостанції не втратили свого значення як зручний та практичний засіб комунікації.

Рації - це чудовий засіб для узгодження дій усередині похідної групи або альпіністської зв'язки. Навіть прості моделі з порівняно невеликою дальністю сигналу полегшують пошук оптимального місця для стоянки або броду. Розвідники можуть постійно перебувати на зв'язку один з одним, уточнюючи, яке з придатних для табору чи переправи місць краще. До того ж їм не потрібно повертатися до решти групи, втрачаючи на цей дорогоцінний час — досить просто вийти на зв'язок, і команда висунеться на місце стоянки або броду. Аналогічно рація може бути використана просто для розвідки маршруту.

Що потрібно знати про рації та діапазон їх частот

Більшість існуючого радіодіапазону виділено для використання різними військовими та державними службами і лише мала його частина офіційно дозволена для використання приватними особами та комерційними організаціями.
Радіостанції в широкому, загальноприйнятому сенсі є пристроями, призначеними для обміну аудіоданими — одна сторона їх транслює, друга приймає, і навпаки. Голосова інформація передається за допомогою радіохвиль. Під визначення підпадає широкий спектр технічних пристроїв, серед яких і сухопутні рації для різних цілей. Тому якщо говорити про прилади для радіозв'язку, що продаються на ринку, можна використовувати поняття рації та радіостанції як одне ціле.
Пристрій у його сучасному вигляді став поширеним у роки Другої світової війни, коли потреба в оперативній, чіткій комунікації стала максимальною. Стаціонарна радіотехніка тоді вже існувала, але вона не відповідала збільшеним потребам. За минулі роки радіостанції істотно модифікувалися, стали менше, легше і зручніше, але принцип їх роботи не змінився.

Типи та види рацій

У сучасних умовах пропонуються такі види рацій:

  • Базовий тип. Встановлюються на стаціонарних об'єктах. Складаються з приймача-передавача, елементів керування, індикації, динаміка, виносної антени.
  • Мобільні засоби зв'язку. Встановлюються на об'єктах, що переміщуються – морських, сухопутних, повітряних транспортних засобах. У комплектацію входять прийомопередаючі контури, керування, індикація, динаміки, тангенти, виходи для живлення та з'єднання з антеною.
  • Портативний радіопристрій. Радіостанції найменших розмірів, якими можна керувати однією рукою та постійно носити із собою. Прилад складається з приймача, кнопкового управління, вбудованого мікрофона та динаміка, елемента живлення та антени.

Функціонально всі радіостанції виконують аналогічне завдання. Відмінності полягають у потенціалі параметрів. Вони відносяться до показників потужності, чутливості, діапазонів частот, цільових критеріїв. Максимальною зоною покриття забезпечують базові радіостанції, але це обладнання доступне для застосування у професійних цілях.
Багато хто вважає, що радіус дії залежить від того, яку потужність має пристрій. І це справедлива думка, однак слід пам'ятати, що ця характеристика залежить не лише від потужності. Здебільшого цей параметр впливає радіус у разі використання рацій типу СВ/LB, які мають амплітуду модуляції.
У кожному окремому випадку на дальність впливатимуть навколишні умови. На пересіченій місцевості велику роль відіграють об'єкти, що знаходяться в радіусі, оскільки вони можуть поглинати хвилі з високою частотою.
Численні дослідження любителів експериментів з раціями довели, що навіть при збільшенні потужності приладу, що працює з високими частотами, удвічі розширити дальність дії вдасться не більше ніж на 35-40 відсотків.






На правах реклами