Ми у Facebook
15.11.2024, 21:55

Сьогодні почався Різдвяний піст: Яке його значення

фото з pomisna.info

Сьогодні, 15 листопада, стартував останній багатоденний піст 2024 року, який триватиме сорок днів – до 24 грудня, завершуючись у Святвечір. Цей період називається Різдвяним постом, адже його головна мета – духовна підготовка до великого свята Різдва Христового.
Різдвяний піст вирізняється своєю радісною атмосферою, адже він передує Народженню Спасителя. У порівнянні з Великоднім, він менш суворий. Традиційно в цей час віряни утримуються від споживання м’яса, молока, сиру, яєць та вершкового масла. У вівторок, четвер, суботу й неділю, а також на свято Введення в храм Пресвятої Богородиці (21 листопада), дозволяється споживання риби. Після дня святого Миколая (6 грудня) і до передсвята Різдва (20 грудня) риба дозволена лише в суботу та неділю.

Однак основою посту залишається духовна складова – щира молитва, покаяння, добрі справи та милосердя. Без цих елементів піст стає лише дієтою, позбавленою глибшого сенсу.

Історія Різдвяного посту



Сучасний вигляд Різдвяний піст набув близько IX століття. Його виникнення пов’язують із розквітом чернецтва після подолання єресі іконоборства. Спочатку сорокаденний піст був обов’язковим лише для ченців і згадувався в Студійському уставі. Для мирян же цей піст тривав лише п’ять днів перед святом.




Відомий каноніст Феодор Вальсамон зазначав, що сорокаденний піст був обов’язковим лише у Великий піст, тоді як Різдвяний міг обмежуватися коротшим періодом. Перехід до сорокаденного посту для всіх вірян відбувся наприкінці XI – початку XII століття, коли заборони на споживання скоромної їжі стали суворішими. Остаточний формат посту утвердився в XIII–XIV століттях у Східній Церкві.

Нехай цей час стане для кожного шляхом духовного очищення та зближення з Богом. Слава Ісусу Христу!

За повідомленням з офіційної сторінки Православної церкви України.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Що таке ектенія?

Як Православна Церква України ставиться до щеплень?

Православна Церква України: що таке іконоборство?





На правах реклами