Як підживити полуницю восени: ефективні методи
Підживлення полуниці деревним попелом – чудовий спосіб не лише покращити живлення рослин, але й захистити їх від шкідників. Попіл можна просто розсипати навколо коренів кущів полуниці. Це забезпечить довготривалу дію, збагачуючи ґрунт необхідними елементами.
Також можна приготувати розчин попелу. Для цього 100-150 грамів попелу розчиніть у 10 літрах води. Отриманим розчином поливайте полуницю, використовуючи по пів літра під кожен кущ. Щоб досягти найкращого результату, спочатку проведіть сухе підживлення, а через 1-2 тижні – "мокре".
Для ефективного підживлення полуниці восени використовують мінеральні добрива, зокрема ті, що містять калій і фосфор. Дотримуйтесь інструкцій виробника при використанні цих добрив. Найзручніше застосовувати гранульовані добрива у сухому вигляді, але їх також можна розчинити у воді.
Зверніть увагу, що починати підживлення полуниці варто з другого року після посадки. Одне внесення добрив може забезпечити рослину поживними речовинами на кілька років.
Підживлення полуниці нашатирним спиртом:
Щоб підтримати здоров'я полуниці, використовуйте розчин нашатирного спирту. Розчиніть 3 столові ложки 10% нашатирного спирту у відрі води. Цю суміш вливайте під кожен кущ, використовуючи приблизно 1 літр на рослину.
Перше внесення розчину робіть, коли з'являться перші листочки. Друге – одразу після цвітіння. Останнє підживлення слід провести після збору всіх ягід, перед підготовкою рослини до зими. Для цього додайте у відро води вже 6 столових ложок нашатирного спирту. Це допоможе зміцнити полуницю перед холодами.
У жовтні садівники рекомендують провести додаткове підживлення розчином калійної солі та нітрофоски. Також підійде суперфосфат. Через 3-4 дні після внесення добрив замульчуйте кущі для захисту на зиму.
підживлення попелом, урожай полуниці, підживлення полуниці, споживач
Прогноз погоди на 12-14 жовтня: можливі заморозки та короткочасні дощі
На Рівненщині очікується переважно суха погода, хоча на можливі короткочасні дощі.
переглядів: 126
Найкращі гриби для консервації: що обрати і як приготувати
Осінь — сезон грибів, коли лісові дари стають невід'ємною частиною української кухні. Консервація грибів — один із найкращих способів зберегти цей делікатес на зиму, щоб насолоджуватися їх смаком навіть у холодну пору року.
переглядів: 585
Астропрогноз на п'ятницю: креативні ідеї та сімейні драми
Дізнайтеся, що вам підготували зорі на 11 жовтня.
переглядів: 261
Слойки з яблуками та корицею: легкий осінній рецепт
Обіцяємо, що приготувавши слойки за нашим рецептом один раз, ви готуватимете їх регулярно. А все тому, що це швидко, легко та неймовірно смачно.
переглядів: 276
Як врятувати речі, які пофарбувалися при пранні: корисні лайфхаки
Зазвичай із речами, які полиняли ми відразу прощаємося. Але насправді є декілька дієвих способів, як ці речі врятувати.
переглядів: 1198