Ми у Facebook
12.11.2024, 10:00

Хвороба Лайма на Рівненщині: чому кількість випадків зростає та як уберегтися від кліщів

На Рівненщині відповідно до результатів постійного акарологічного моніторингу за 10 місяців цього року зафіксовано 6 видів іксодових кліщів.
У Рівненській області відповідно до результатів постійного акарологічного моніторингу за 10 місяців 2024 року зафіксовано 6 видів іксодових кліщів, середньосезонний показник їх чисельності коливався від 2-10 на прапоро/км у міських зонах відпочинку до 11-16 у Лісостепу та 24-28 на Поліссі, що є нормою для геокліматичних умов Рівненщини.

Про це повідомила ентомологиня обласного центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб.

З настанням осіннього похолодання, коли вже з кінця вересня температура повітря знизилась до 10°С, активність цих членистоногих зменшилась, й так званого осіннього піку їх чисельності ми цьогоріч не спостерігали, хоча кліщі продовжували здійснювати всі свої життєві процеси, для яких періодично потребували крові хребетних тварин, зокрема й людської. Слід пам’ятати, що подальше зниження температури навколишнього середовища до 0°С призведе до діапаузи, тобто сезонного сну членистоногих, однак будь яке потепління впродовж листопада та навіть зими знову спонукатиме кліщів до полювання.

З огляду на те, що за 10 місяців поточного року в області зареєстровано 138 лабораторно підтверджених випадків хвороби Лайма, що на 10% більше за аналогічний період минулого року, а також зважаючи на результати досліджень іксодових кліщів, відібраних із природних біотопів області, проведених лабораторією особливо-небезпечних інфекцій, які вказують на те, що 17,8% цих членистоногих буди зараженими збудниками бореліозу, кожне присмоктування кліща може становити загрозу для здоров’я людей.



Небезпечним є й той факт, що ера кліщових моноінфекцій закінчилась в останній четверті минулого століття, й досить часто при укусі кліща в кров людини потрапляє водночас декілька збудників хвороб, що суттєво ускладнює перебіг захворювання, його діагностику і лікування.

Насторожує й те, що у зв’язку зі збільшенням викидів і накопичення іонів тяжких металів в природному середовищі, особливо зважаючи на постійні обстріли всіх регіонів України, з’являються кліщі зі зміненим екзоскелетом, який є маркером змін фізіології та імунного статусу переносників, і саме у таких членистоногих концентрація збудників інфекцій в 1,5 рази вища, ніж у нормальних особин. Такі інтенсивно заражені кліщі можуть швидко транспортуватись птахами та волоцюжними тваринами на інші території й формувати ще більше природних вогнищ небезпечних інфекційних хвороб.

Зважаючи на вищенаведене вкотре хочемо нагадати правила обережності при перебуванні на природі у будь яку пору року: обов’язкові щогодинні само- та взаємоогляди, захисний одяг з щільними манжетами, котрий при поверненні додому слід випрати, не забувати про акарицидний засіб, який треба застосовувати, якщо довгий час доводиться знаходитись у довкіллі. Особливу увагу потрібно приділити домашнім тваринкам, їх варто ретельно оглядати після кожної прогулянки та подбати про їх протикліщовий захист впродовж усього року.

Якщо ж раптом після прогулянки ви знайшли на своєму тілі присмоктаного кліща, необхідно якомога швидше звернутись у медичний заклад для безпечного його видалення, а також подальшої консультації лікаря-інфекціоніста щодо необхідності антибіотикопрофілактики хвороби Лайма та спостереження за станом вашого здоров’я надалі.





На правах реклами