Ми у Facebook
01.01.2025, 19:21

З нового року в Україні змінюється процедура оформлення інвалідності

З 1 січня 2025 року в Україні набувають чинності значні зміни у системі оформлення інвалідності.
Як повідомляє МОЗ, основні нововведення спрямовані на спрощення процедури для пацієнтів та ліквідацію застарілої системи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).

Ключові зміни полягають у тому, що пацієнтам більше не доведеться проходити численні повторні обстеження. Для прийняття рішення про встановлення інвалідності буде достатньо одного комплексного обстеження.

Отримати висновок про інвалідність можна буде без обов'язкової госпіталізації.

Голови військово-лікарських комісій отримають повноваження направляти військовослужбовців на оцінку для встановлення інвалідності.

Замість МСЕК будуть створені експертні комісії на базі кластерних і надкластерних лікарень. Їхня робота базуватиметься на сучасних міжнародних стандартах.

Ключові етапи шляху пацієнта:
Лікар оцінює стан вашого здоров'я, проводить необхідні обстеження та, за потреби, формує направлення на оцінювання.

Підготовка документів
Вам знадобляться:
- паспорт, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
- медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров'я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність;
- документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
- інші документи за потреби.

Обрання форми проведення оцінювання
Форма обирається залежно від ваших потреб та стану з урахуванням низки критеріїв: очно, заочно, дистанційно (з використанням засобів телемедицини) або виїзною командою.

Направлення
Лікар вносить ваші дані до електронної системи та допомагає обрати заклад для оцінювання експертною командою, формує електронне направлення.

Модерація справи
Документи на якісне оформлення перевіряє адміністратор закладу, після чого система автоматично визначає дату і час оцінювання.

Оцінювання експертною командою
Члени експертної команди розглядають вашу справу. У разі встановлення або підтвердження інвалідності ви отримуєте рішення та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації. У разі потреби експертна команда може направити вас на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення.

Розгляд справи експертною командою повинен тривати не більше 30 днів.

Як зазначають у МОЗ, "якщо ви не погоджуєтесь із висновками, рішення можна оскаржити через лікуючого лікаря або подати скаргу безпосередньо до Центру оцінювання функціонального стану особи"​​.

ВАЖЛИВО: Усі документи (довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації), які були видані МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними та є підставами для отримання визначених законодавством гарантій, пільг, виплат, допомоги, відстрочок тощо.

Впровадження нових правил спрямовано на вирішення проблеми неправомірного отримання інвалідності та забезпечення прав тих, хто дійсно потребує соціального захисту.







На правах реклами