Ми у Facebook
06.01.2025, 20:00

Що означає агіасма і у чому її цінність

Агіасма – це грецьке слово (ἁγίασμα), яке перекладається як «святиня». У православній традиції цим терміном називають не будь-яку святу воду, а виключно ту, що освячена в дні Богоявлення, або Хрещення Господнього, 5 і 6 січня.
Саме в ці дати звершується особливий Чин великого водосвяття, який не повторюється впродовж року. В інші дні священнослужителі здійснюють лише мале освячення води.

Агіасму також називають «хрещенською», «богоявленською» чи «йорданською» водою. Усі ці назви вказують на одну й ту ж святу воду, освячену за єдиним чином. Їх різноманіття пов’язане з іншими назвами свята Богоявлення: його ще називають святом Хрещення Господнього або Йорданом – адже саме у водах цієї річки Ісус Христос прийняв хрещення від пророка Іоана Предтечі.

Навіщо освячують воду?



Освячення води є спомином євангельської події, коли Господь Ісус Христос, занурившись у води Йордану, освятив їх і благословив Таїнство Хрещення. Це Таїнство – народження від води і Духа – є обов’язковою умовою для спасіння кожного християнина.

У давній Церкві вода освячувалася напередодні Богоявлення, 5 січня, коли відбувалося хрещення оголошених – тих, хто готувався прийняти Таїнство. Ця традиція збереглася: у цей день освячення води здійснюється в храмах. Друге велике водосвяття відбувається 6 січня, безпосередньо у свято, часто просто неба – біля річок, ставків чи криниць. Цей звичай сягає традиції Єрусалимської Церкви, яка на спомин про Хрещення Спасителя освячувала воду на річці Йордан.

Історія освячення води



Про те, як відбувалося освячення води у перших християнських громадах, достеменно невідомо. Однак у IV столітті Константинопольська Церква вже знала про святу воду: святитель Іоан Золотоустий згадував у проповідях традицію черпати воду на Богоявлення і зберігати її тривалий час. У VI столітті Чин великого водосвяття поширився по всій Східній Церкві, а остаточно його уклав у VII столітті святитель Софроній, патріарх Єрусалимський.

Духовне значення Агіасми



Для православних християн освячена вода є великою святинею. Її зберігають із пошаною, адже вона має властивість довго залишатися свіжою. Відомо чимало прикладів, коли віряни отримували через неї зцілення душі й тіла. Бог, за їхньою вірою, творить чудеса, зокрема через святу воду, даруючи допомогу і благодать.

Про це повідомляє Православна церква України у мережі Фейсбук.

Які православні свята будуть у січні 2025. Чому Водохреща називають Богоявленням.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ