Ми у Facebook
27.04.2025, 10:19

Увага: кліщі атакують! Поради медиків, як уберегтися від небезпечних укусів

З приходом весни та потепління в Україні розпочався сезон активності кліщів. Медики та епідеміологи попереджають про зростання кількості випадків укусів цих небезпечних павукоподібних серед населення.
За прогнозами фахівців, пік активності кліщів припадатиме на травень-червень, а також на вересень-жовтень. Однак, вже зараз фіксуються непоодинокі випадки укусів, тому важливо бути пильними та знати, як захиститися від цих паразитів.

Поширеною є помилкова думка, що кліщі стрибають на людей з дерев або переслідують їх. Насправді, кліщі зазвичай чекають на свою жертву на траві, низьких кущах або опалому листі. Вони можуть непомітно зачепитися за одяг або шкіру людини, коли вона проходить повз або відпочиває на природі. Кліщі можуть зустрічатися не лише в лісах, а й у міських парках, на газонах та навіть на власних подвір'ях.

Як мінімізувати ризик укусу кліща
Зважаючи на небезпеку, яку несуть кліщі, зокрема й ризик зараження небезпечними хворобами, такими як кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма, важливо дотримуватися простих правил профілактики:
- Утримайтеся від прогулянок лісом. Особливо актуальною ця порада є з огляду на високу мінну небезпеку на багатьох територіях України.
- Тримайтеся центру стежок. Під час прогулянок парками або іншими зеленими зонами намагайтеся не сходити з центральних доріжок та уникайте контакту з травою обабіч.
- Одягайтеся правильно. Якщо ви плануєте перебувати в місцях з високою травою, подбайте про захисний одяг: одяг світлих кольорів, який щільно прилягає до тіла, з довгими рукавами та штанинами, які бажано заправити у шкарпетки.

- Уникайте сидіння та лежання на траві. Не відпочивайте безпосередньо на трав'яному покриві. Використовуйте для цього підстилки або лавки.
- Використовуйте репеленти. Застосовуйте спеціальні засоби для відлякування комах (репеленти) перед виходом на природу, обробляючи ними одяг та відкриті ділянки шкіри.
- Проводьте само- та взаємоогляди. Кожні дві години перебування на природі уважно оглядайте себе та своїх близьких на наявність кліщів. Особливу увагу приділяйте волосяній частині голови, шиї, пахвовим западинам, паховій області та за вухами.

Що робити у разі укусу кліща
У випадку виявлення кліща на тілі, його необхідно якомога швидше та правильно видалити. Найкраще звернутися за медичною допомогою до найближчого медичного закладу, де кваліфіковані фахівці зроблять це безпечно.

Якщо такої можливості немає, видаліть кліща самостійно:
- Використовуйте пінцет або спеціальний пристрій для видалення кліщів. Захопіть кліща якомога ближче до шкіри та повільно, без різких рухів, витягніть його, обертаючи проти годинникової стрілки.
- Не намагайтеся висмикнути кліща різко, оскільки це може призвести до відриву його тіла від головки, яка залишиться в шкірі.
- Не розчавлюйте кліща під час видалення.
- Після видалення обробіть місце укусу антисептиком (спиртом, йодом, перекисом водню).
- Ретельно вимийте руки з милом.
- Протягом кількох тижнів спостерігайте за своїм самопочуттям. У разі появи підвищеної температури, висипу, головного болю або інших незвичних симптомів – негайно зверніться до лікаря, повідомивши про факт укусу кліща.

Пам'ятайте, що своєчасна профілактика та правильні дії у разі укусу кліща допоможуть уникнути серйозних наслідків для вашого здоров'я. Будьте уважні та бережіть себе!

Джерело: МОЗ України





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ