08.09.2005, 01:19

Щоб сон був, як у дитини

Напевно, і у вас так було: на годиннику друга чи третя година ночі, а ви все ще не спите. У результаті, зранку наступного дня просто не можете встати з ліжка, а до обіду на роботі, щоб примусити себе працювати, випиваєте мало не п’ять порцій кави. Недосипання позначається на стані організму людини найжахливішим чином. Захворювання органів травлення, серцево-судинні, депресія і навіть безплідність можуть стати наслідком поганого сну.
Коли і скільки треба спати?
Сучасні люди сплять у середньому на півтори години менше, ніж наші предки на початку минулого століття.
Скільки повинна спати кожна людина — справа індивідуальна. Загалом середня тривалість сну дорослої людини — 6-8 годин. Проте з віком потреба у такій кількості годин зменшується. Основне завдання нічного відпочинку полягає в тому, щоб упродовж дня почуватися бадьоро. Але якщо через певні причини вам час від часу доводиться недосипати, не варто “наздоганяти” сон удень. Краще зробити легку зарядку чи прогулятися. Удень людина засинає, входить у глибокий сон, і організм продовжує спати, доки не виспиться. Тоді людина ризикує збитися з нормального режиму сну.
— Приблизно третина нашого життя припадає на сон — розповідає лікар-невропатолог Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім.В.Поліщука Тетяна Гордієвич. — Нині відомо, що сон — це циклічний процес, який складається з двох фаз: повільної і швидкої. Під час повільного сну реалізується низка важливих процесів, які забезпечують відпочинок, накопичення енергії та сили. А під час швидкого мозок працює не менш активно, ніж у період неспання.
Обидві фази сну, за словами Тетяни Гордієвич, дуже важливі та необхідні для забезпечення нормальної життєдіяльності організму й активної роботи людини у період неспання.

Чому ми не можемо заснути?
Безсоння — це симптом, це як підвищена температура. Воно може бути при психозі, неврозі, депресії. Спричиняють безсоння як тілесні, так і психологічні проблеми. Порушення сну нерідко провокують ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту, хронічні гепатити. Та навіть здорова людина може поїсти перед сном бобових, що важко перетравлюються, це спричинить дискомфорт і, як наслідок, безсоння.
Щоправда, як серйозну проблему безсоння можна розглядати лише тоді, коли є систематичні розлади сну впродовж двох тижнів, через які людина втрачає енергію, не може добре і стабільно працювати.
Часто страждають від безсоння люди, які хропуть уві сні. Від власного хропіння впродовж ночі людина може просинатися до двох тисяч разів. Зранку такий чоловік пам’ятає лише те, що лягав об одинадцятій вечора, а встав з ліжка о сьомій ранку. Та фізично він почуватиметься “розбитим”, бо часті переривання сну — все одно що безсоння. Порушення сну виникає після вживання алкоголю. Причинами порушення можуть бути некомфортні умови для сну, робота в нічну зміну… та багато інших.
Той, хто не може заснути на новому місці чи при якійсь іншій незвичній ситуації, може вжити легкі снодійні препарати. Якщо ж у вас депресія, ви ночами не спите, то тут снодійне не допоможе. Треба приймати антидепресанти, а які саме — повинен визначити лікар.

А якщо постійно недосипати?
За словами медиків, це призводить до погіршення пам’яті, концентрації уваги, зрештою, психологічних розладів. Через безсоння збільшується частота інфарктів, інсультів, онкологічних захворювань, а серед людей, які сплять менше, ніж шість годин на добу, зростає ризик летальних наслідків через захворювання серцево-судинної системи. Недостатність сну є таким самим фактором ризику, що й малорухливий спосіб життя, зловживання алкоголем або ж куріння.
Щасливе Рівне