Сам собі директор, менеджер і рекламний агент
Офіс — комп’ютер біля ліжка
У Середньовіччі “фрілансерами” називали найманих воїнів (від англ. free lance “вільна піка”). Сьогодні ж широкі перспективи для вільних спеціалістів розкрив інтернет. Фрілансер не зв’язує себе обов’язками з яким-небудь одним роботодавцем і зазвичай працює з декількома замовниками. Робота фрілансера будується за гнучким графіком — він не повинен відпрацьовувати восьмигодинний робочий день “від дзвінка до дзвінка”. Він самостійно шукає замовлення і сам планує свою зайнятість. Від того, наскільки грамотно фрілансер здатний до самоорганізації, планування завдань та здачі їх у зазначені терміни, залежить те, чи звернеться до нього замовник знову. Крім того людина, яка планує піти цим шляхом, повинна бути комунікабельною, з легкістю укладати ділові контракти і виконувати їх. Фрілансер — рекламний агент, менеджер, керівник і виконавець в одній особі.
Ігор ПОНЧУК на фрілансерських хлібах уже три роки. Хлопець займається відеорекламою разом із друзями, і в кожного офіс — це комп’ютер біля ліжка. Так Ігор знаходить час на власну музичну групу та улюблене катання на сноуборді.
— Коли працюєш удома — це таке звичне для тебе місце, де ти почуваєшся спокійно, вільно і не треба хвилюватися, як ти виглядаєш, що про тебе подумають інші. Це набагато зручніше, ти сам обираєш свій графік роботи, — зауважує він.
Студентка Київського політехнічного інституту, рівнянка Наталія КОЛЯДА тільки планує стати фрілансером.
— Я навчаюся на другому курсі Київського політехнічного інституту на спеціальності видавнича справа та редагування, паралельно вивчаю журналістику. Мене приваблює ця галузь. Спеціальність різностороннього спрямування. Хотілося б попрацювати в газетах, журналах, спробувати себе у цій сфері і думаю, що у мене вийде. Однак, зважаючи на те, що освітній процес забирає багато часу, і наша система навчання вимагає постійної присутності на парах, поєднати його із постійною роботою в офісі нелегко. Тому фріланс — ідеальний варіант на даний момент. У мене є знайомі журналісти-фрілансери, які можуть подавати свої статті одразу у кілька видань. Для творчої людини це зручно: сам вирішуєш, на яку тематику писати, і не маєш ніяких зобов’язань.
Зручно у великому місті
Роботу фрілансера в основному знаходять через інтернет. У кадровому агентстві “Спеціаліст” таких пропозицій поки що немає.
— Свої послуги фрілансери пропонують в основному через інтернет. Думаю, що у Києві цей напрямок краще розвинутий, порівняно з нашим містом. Наведу такий приклад: у рекламному агентстві працюють четверо людей, які виконують свою роботу консультантів вдома за комп’ютером та спілкуючись по телефону. Агентство має свій сайт, а от орендувати офіс їм зовсім не потрібно, — ділиться директор кадрового агентства “Спеціаліст” Наталія САВЕНКО. — Фріланс зручний для великих міст тому, що не доводиться витрачати багато часу на дорогу та гроші на оренду офісу. Мені здається, що у Рівному більш актуально працювати фрілансером у сфері, пов’язаній з ІТ-технологіями. В інших сферах потреби поки що немає. Але я вважаю, що за фрілансом — майбутнє.
За словами начальника Рівненського міського центру зайнятості Андрія ГРЕЩУКА, роботу фрілансера можна поділити на дві категорії.
— Перша — ручна робота, пов’язана з виготовленням конвертів, паперових мішечків тощо. Вона, на жаль, низькооплачувана. Ми можемо запропонувати такі послуги, але наші роботодавці не дуже високо її оцінюють. І друга категорія — інтелектуальна робота. Це робота з інтернетом — переклади, можливо, вирішування якихось певних питань, робота з телефоном, — розповів він.
Захист для невпевнених
Як пояснила психолог Алла ЯРЕМОВИЧ, людина, яка віддає перевагу роботі в офісі, спілкуванню з людьми, для якої важливо висловлюватися — екстраверти.
— На відміну від неї, фрілансер — інтроверт, якому краще працювати у тиші і спокої. Крім того, це людина, яка прагне працювати за своїми правилами, а не обмежуватися рамками перебування в офісі. До того ж, часто фріланс — спосіб захисту для людей, невпевнених у позитивному результаті своєї діяльності. Працюючи фрілансерами, вони не чують прямої критики на свою адресу. І тільки після своєї позитивної оцінки зі сторони можуть виходити у “відкритий простір”.
Марина ФУРС, Анастасія СТАНКО
Плюси фрілансу +
+ Вільний графік. Можна встати без суєти хоч о шостій годині ранку, хоч о першій дня і працювати в години найбільшої біологічної активності, а не відповідно до встановлених кимось правил.
+ Ефективне використання власного часу. Особливо добре це відчувають ті, кому до роботи їхати дві години на двох видах транспорту. При вмілій організації дня робота просувається швидше, ніж при повній зайнятості, і вільного часу залишається більше.
+ Можливість займатися кількома видами діяльності. Зазвичай керівництво негативно дивиться на сумісництво і навіть прямо його забороняє. А фрілансер сам собі господар і при бажанні може не складати всі яйця в один кошик.
+ Послаблення географічної прив’язки до місця роботи. Роботодавець може знаходитися на іншому кінці міста, країни або навіть за кордоном. Крім економічної вигоди, пов’язаної з різницею рівня зарплати, фрілансер може похвалитися досвідом роботи у зарубіжних компаніях і надати від них рекомендації.
+ Самостійний вибір замовлень. Ніхто не змусить фрілансера займатися невигідною або неприємною йому справою. Найманий працівник робить те, що каже керівництво, а фрілансер може сам обирати замовника і проект.
+ Психологічний комфорт. Люди діляться на тих, хто залюбки підкоряється правилам і тих, на кого ці правила просто тиснуть. Останні жити не можуть у рамках корпоративних кодексів, а перші іноді просто дивуються, дізнавшись, як приємно носити зручний одяг, не посміхатися неприємним колегам, працювати в той час доби, коли зручно, і не нервувати, коли керівництво не підписує дозвіл на відпустку.
+ Сімейне благополуччя. Особливо це показово для жінок-фрілансерів, у яких залишається більше часу на сім’ю і дім. Та й спілкуватися з домашніми можна не на ходу. Тут головне пояснити їм, що коли ви працюєте вдома, вас ніби немає, і привчити їх звертатися до вас у цей час тільки у невідкладних питаннях.
+ Можливість самому все вирішувати і самостійно будувати своє життя —найголовніша перевага фрілансу.
Мінуси фрілансу -
- Нестабільність заробітку і відсутність впевненості у завтрашньому дні. Фрілансер не знає, скільки він заробить у наступному місяці, не кажучи вже про довгострокові прогнози. Це не лише змушує нервуватися, але й не дозволяє робити великі покупки в кредит.
- Залежність оплати від доброї волі замовника. Навіть підписання офіційного договору не гарантує виплати грошей у визначений термін, а про співпрацю, скріплену, чесним словом, й говорити не доводиться.
- Необхідність самому шукати клієнтів. Тим, хто починає, часто важко знайти клієнтів і на пошук замовлення витрачається більше часу, ніж на саму роботу. Але професіонали на дорозі не валяються. З часом навіть гарний спеціаліст більше відмовляється від замовлень, ніж сам їх шукає.
- Відсутність різних пільг, бонусів і офіційного стажу роботи. У випадку довготривалих проблем зі здоров’ям, фінанси постраждають миттєво. Та й зі статусом людини, яка не працює, пов’язано стільки всього, що фрілансерам часто доводиться оформитися де-небудь хоча б для галочки.
- Недостатній зворотний зв’язок і дефіцит спілкування з колегами. Не секрет, що частину навиків набувають саме у колективі. Не порівнюючи себе з іншими, можна втратити темп роботи й не рости у професійному плані.
- Ненормований робочий день. Це зворотна сторона медалі під назвою “вільний графік”. Адже заробіток вільного стрілка напряму залежить від того, наскільки він “настріляв” за день. Часто гостра необхідність у готівці змушує братися за велику кількість замовлень і робота припиняється лише на сон. Головне — не застряти в такому режимі надовго.
- Відсутність розподілу робочого та життєвого простору. Де найчастіше залишаються робочі клопоти? За дверима. Переступив поріг і ніби сказав “Все, я вдома”. А фріланс найчастіше всього означає роботу на дому і при відсутності кабінету це може втомлювати психологічно.
- Необхідність грати роль людини-оркестру. Йому доводиться витрачати час на побічну відносно професії діяльність — забезпечення робочого місця, порядку, рекламу, бухгалтерію та інше. При цьому така діяльність ніяк не оплачується.
Зимова єПідтримка: до якого числа можна оформити виплати?
Всі українці, які перебувають на підконтрольній території, мають можливість отримати цю одноразову виплату.
переглядів: 176
Нова послуга для пацієнтів: записатися до Рівненського обласного шкірвендиспансеру можна онлайн
Тепер потрапити на прийом до до лікаря Рівненського обласного шкірвендиспансера стало ще простіше - у медзакладі впроваджено онлайн-запис.
переглядів: 560
Рівне готується у лютому перейти на електронний квиток
З наступного місяця в міському громадському транспорті Рівного заплановане запроваджено електронний квиток.
переглядів: 332
Доставка для військових майже безкоштовно: корисна ініціатива Армія+ і Нової пошти
Завдяки пропозиції Нової пошти у Плюсах військові можуть відправляти та отримувати вантажі до 30 кг за 1 гривню у прифронтових відділеннях.
переглядів: 187
10 тисяч гривень пенсії: які умови висуває українська система?
У 2025 році пенсійна система України функціонує за принципом індивідуального нарахування виплат, який залежить від двох ключових факторів: розміру офіційної заробітної плати та страхового стажу.
переглядів: 253