Чому зникають ріелтори?
Ще на початку року довелось чути обурення власника одного з найстаріших у місті агентств нерухомості з приводу збільшення числа конкурентів: “Що це за фірми, кімната два на два, три табуретки — і вже агентство нерухомості?” Звісно, бізнесмен дещо перебільшував, але правда в його словах таки була. У Рівному на початок року функціонувало близько півтори сотні фірм, які займалися нерухомістю. Інколи вони складалися із 2-3 працівників.
На фоні квартирного буму заробити було дуже просто. Береш газету з оголошеннями, вибираєш про продаж квартир, дзвониш і пропонуєш свої ріелторські послуги. Потім зводиш покупця і продавця. Якщо покупця все влаштовує, підписуєте документи. Після оформлення угоди отримуєте свої комісійні. Найспритніші примудрялись отримувати комісійні і від покупця, і від продавця.
Ще “кілька копійок” можна було заробити на пошуку для клієнта житла в оренду. Але тут часто траплялись неприємні випадки. Зазвичай в агентстві за послугу від вас вимагали плату наперед, а потім про вас забували. Отримати свої гроші назад було майже нереально.
От так от, копієчка до копієчки, при наших цінах на нерухомість, достатньо було продати 2-3 квартири на місяць, щоб заробити собі на хліб із маслом. Так було, а тепер...
У БТІ зникли черги
У Рівненському міському бюро технічної інвентаризації, де зазвичай велелюдно, зникли черги. Уже три місяці бажаючих зареєструвати право власності за договором купівлі-продажу нерухомості — одиниці. У цей час торік власників придбаного житла було вдесятеро більше. Відтак, житло зараз рівняни не купують.
— Якщо торік у жовтні-листопаді ми реєстрували 250-280 прав власності на нерухомість на основі договору купівлі-продажу та договору дарування, то за цей же період цьогоріч — лише 32-40, — констатує начальник КП “Рівненське міське бюро технічної інвентаризації” Тетяна ДАВИДЧУК.
Основна причина, чому рівняни не купують житло, — відсутність кредитів. Керівники філій комерційних банків у Рівному відмовляються від коментарів і акцентують, що на житло грошей не позичають. Та й довгострокові кредити видають лише декілька банків. Натомість до позичальника висувають жорсткі умови — навіть вимагають гарантійний лист з місця роботи, що впродовж року людина залишатиметься працевлаштованою. А у нинішній скруті поручитися за таке навряд чи хто зможе.
В управлінні Національного банку України в Рівненській області зазначають, що ситуація із кредитами, на жаль, невтішна. Як повідомила начальник відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин управління Національного банку в Рівненській області Тетяна ГІНДІНА, через депозити, які населення панічно знімає з рахунків, банки не в змозі задовольнити потреби в кредитах:
— Якщо з початку нинішнього року банки видавали щомісяця орієнтовно кредитів на суму 600 мільйонів, з яких 300 млн становили довгострокові позики, то у жовтні ця сума зменшилася до 400 млн, з яких лише 100 млн пішло на кредити на тривалий термін. У листопаді ця сума вже скоротилася до 300 млн, але на довгострокові позики банки вже коштів не надавали.
Щодо найближчого майбутнього, то, за словами Тетяни Гіндіної, головні банки в межах наявних ресурсів кредитуватимуть насамперед певні галузі економіки. А якщо населення з розумінням поставиться до теперішньої ситуації і не забиратиме вкладів, то можна буде очікувати на позику від банківських установ.
Були реілторами, стали кадровиками
Сезон затишшя спостерігається сьогодні у всіх суб’єктів ринку нерухомості через фінансову кризу і зменшення доходів людей. Саме тому ріелторам вже не вдається продати 2-3 квартири на місяць. Прибутків ріелторів не вистачає не те, що на хліб з маслом, їх просто немає.
— З початку року різко скоротилась кількість угод, які проводились із нерухомістю, — каже заступник директора агентства нерухомості “Челсі” Олексій БУЧИНСЬКИЙ. — А коли банки перестали кредитувати, то угоди практично не укладаються. З початку осені ринок фактично зупинився.
Нині, за оцінкою фахівців, агентств нерухомості в Рівному стало менше майже вдвічі, і тенденція до зменшення їх кількості зберігається.
Шанс пережити важкі часи мають агентства, які, так би мовити, обросли жирком і у яких вистачить ресурсів (у першу чергу фінансових), аби перечекати кризу та не втратити фахівців та репутацію.
— На ринку нерухомості з’явилось дуже багато агентств. Зараз же такий період, коли стане зрозуміло, хто дилетант, а хто професіонал, — говорить фахівець АН “Челсі” Олена ЛУТАЄВА. — Однак, як виявилось, і ті, хто фактично припинив свою діяльність, зніматись з реєстрації поки що не поспішають. Мабуть, в очікуванні, що криза мине, ринок стабілізується і у людей знову повернеться інтерес до купівлі-продажу нерухомості.
— Нині зі 140 агентств залишилось 45, які працюють. Решта — або зовсім закрились, або призупинили свою діяльність, — констатує голова Рівненського регіонального відділення “Асоціації фахівців з нерухомості” Анжела МИХАЙЛЮК. — Деякі просто перепрофілювались на кадрові або навіть шлюбні агентства.
Сирна запіканка: корисний і смачнющий сніданок
Записуйте простий рецепт запіканки із ніжним смаком.
переглядів: 90
Як приготувати каву по-турецьки: незвичайний рецепт
Кава по-турецьки — це більше, ніж просто напій. Це традиція, що втілює аромат, смак і дух цілої епохи. Цей спосіб приготування став натхненням для пісень, культурних обрядів і незабутніх сцен у турецькому кінематографі.
переглядів: 128
Автоматизація фінансового обліку: підвищення ефективності бізнесу
Автоматизація фінансового обліку є важливим елементом для сучасних компаній, які прагнуть оптимізувати витрати, підвищити ефективність та забезпечити точність звітності. Фінансовий облік включає обробку й аналіз доходів, витрат і зобов’язань бізнесу, допомагаючи керівникам приймати обґрунтовані рішення. Автоматизована програма обліку доходів і витрат дозволяє отримувати точні дані в реальному часі, що сприяє ефективнішому управлінню фінансами.
переглядів: 243
Успіх в особистому житті та подарунки: астропрогноз на середу
Дізнайтеся, що вам підготували зорі на 22 січня.
переглядів: 379
До кінця тижня буде кілька магнітних бур: відомі дати
Магнітні бурі - це явище, яке може вплинути на самопочуття людей, викликати головний біль, втому та перепади настрою. Вчені попереджають, що найближчими днями очікується кілька магнітних коливань.
переглядів: 380