Найрозумніший чоловік у світі живе з тарганами і не хоче премію в $1 млн
Саме він довів гіпотезу Пуанкаре, над якою століття ламали собі голову математики усього світу. Гіпотеза Пуанкаре та ще 6 важких математичних задач є тими головоломками, за розв'язання яких Математичний інститут Клея (U.S. Clay Mathematics Institute) присуджує премію у розмірі одного мільйона доларів.
У четвер стало офіційно відомо, що Перельману присуджену таку "Премію тисячоліття" за доведення гіпотези Пуанкаре.
Скромний геній
Григорій Перельман живе усамітнено у квартирі з тарганами у Санкт-Петербурзі. Через закриті двері він повідомив кореспонденту The Daily Mail: "У мене є все, що я хочу".
Сусідка відомого математика Віра Петрівна розповіла, що якось була у квартирі генія і була вражена побаченим.
"У нього є лише один стіл, стілець і ліжко з брудним матрацом, який залишили попередні власники - алкоголіки, які продали йому (Перельману) квартиру", - додала сусідка математика.
![]() |
"Усі розуміють, що якщо доведення гіпотези правильне, ніяке інше визнання не потрібне". Фото peoples.ru |
Григорій Перельман взагалі не любить спілкуватись з пресою. Та науковим журналістам The New Yorker у 2006 році вдалося з ним поговорити. Перельман запросив кореспондентів на прогулянку містом. Як зазначають журналісти, геній був дуже привітним і сердечним у розмові з ними.
Вчений зізнався, що не планував ставати математиком. Та його батько, інженер-електрик, прищепив йому любов до математики: "Він давав мені логічні та інші математичні завдання, щоб я подумав".
"Він діставав мені багато книжок, щоб я читав. Він навчив мене грати в шахи. Він гордився мною", - додає вчений.
Крім роботи у Росії, Перельман відвідував математичні семінари у США. Там він носив щодня один і той самий коричневий жакет і розповідав колегам, що живе на дієті з хліба, молока і сиру. Він любив гуляти Брукліном, де у нього жили родичі і де він міг купити традиційний російський чорний хліб, додає The New Yorker.
Деяких його колег шокували довгі нігті математика, але Перельман їм на це відповідав: "Якщо вони ростуть, чому мені не давати їм рости?"
Скандальна відмова
Чотири роки тому геній математики не захотів отримати престижну медаль Філдза (найпрестижніша відзнака у математиці) від Міжнародного математичного союзу за доведення теорії Пуанкаре.
Тоді Перельман заявив: "Мене не цікавлять гроші чи слава. Я не хочу, щоб мене виставляли перед людьми як тварину у зоопарку. Я не герой математики. Я навіть не успішний, тому я не хочу, щоб усі на мене дивились".
За час існування премії Філдза з 1936 року її отримали 47 вчених, і лише Перельман відмовився від неї.
Як пояснив вчений в інтерв'ю The New Yorker, медаль його не цікавить: "Усі розуміють, що якщо доведення гіпотези правильне, ніяке інше визнання не потрібне".
Тож тепер наукова спільнота активно обговорює тему: чи погодиться Перельман отримати Премію Тисячоліття від Інститут Клея?
Як повідомив керівник Інституту Джеймс Карлсон, Перельман дасть йому знати про своє рішення. Карлсон тим самим натякнув, що підтримає зв'язок з відлюдкуватим генієм, додає The New York Times.
Водночас, Перельмана вже просять віддати свою премію на благодійність. Так, Петербурзький фонд допомоги дітям "Теплий дім" звернувся до вченого з проханням віддати ці гроші на вирішення соціальних проблем.
У відкритому листі, опублікованому на офіційному сайті фонду, зазначається, що відмова вченого від отримання премії Філдза в 2006 році "для багатьох стала прикладом етичної позиції, іншими ж була сприйнята з нерозумінням".
"У ці дні стало відомо про номінування Вас на Премію тисячоліття (Millennium Prize) інституту Клея. Ми просимо Вас прийняти Премію тисячоліття, і пропонуємо передати її грошовий еквівалент на благодійні цілі російським організаціям", - пишуть автори листа.
Як додає The Daily Mail, У 2003 році Перельман пішов з Інституту ім. В. Стеклова, в якому раніше працював. Друзі розповідають, що вчений перестав займатися математикою.
Гіпотеза Пуанкаре передбачає, що будь-який тримірний простір без дір у ньому еквівалентний витягнутій сфері. Головоломку придумав 100 років тому Анрі Пуанкаре. Вчені вважають, що вона може допомогти визначити форму Всесвіту.
"У вкрай спрощеному вигляді задача зводиться до того, що будь-яка тривимірна поверхня, на якій будь-яку замкнену петлю можна "стягти" у точку на цій поверхні, еквівалентна сфері. Так, наприклад, якщо подумки уявити кільце з нитки, що лежить на поверхні м'яча, і почати зменшувати радіус цього кільця за принципом ласо, то точка, у якій стягнеться нитка, все одно залишиться лежати на поверхні м'яча. Але якщо те ж саме зробити з бубликом, то точка зрештою "провалиться" у дірку. А коли обкрутити кільце навколо дужки бублика, то стягти його в точку, не порушуючи цілісності бублика, взагалі не вдасться. У таких випадках кажуть, що поверхня м'яча однозв'язна, а бублика - двозв'язна", - таким є пояснення головоломки у Вікіпедії.
Пуанкаре став засновником топології - розділу математики, що вивчає найбільш загальні властивості геометричних фігур, які не змінюються за будь-яких неперервних перетворень фігур.

"Резерв+" розширює функціонал: відстрочка, інвалідність та причини порушення обліку вже доступні в бета-версії

Заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко повідомила про значне розширення функціоналу мобільного застосунку "Резерв+", призначеного для військовозобов'язаних, резервістів та призовників.
переглядів: 232
Українські журналісти отримали престижну міжнародну премію "Золоте перо свободи 2025"

Незважаючи на повномасштабну війну, постійні загрози, ракетні обстріли та ризик для власного життя, українські журналісти продовжують мужньо виконувати свій професійний обов'язок, інформуючи світ, проводячи розслідування та фіксуючи історію. Їхня стійкість стала символом свободи слова для всього світу.
переглядів: 279
Хто у 2025 році може не платити за доставку газу: пояснення НКРЕКП

Українці зобов’язані оплачувати окрему платіжку за розподіл газу, навіть якщо фактично ним не користуються.
переглядів: 474
Українки отримали престижні премії Woman 2024

Вчора, 1 травня, 1 травня відбулася церемонія нагородження переможниць щорічної Міжнародної жіночої премії «Woman 2024». Представниці системи МВС здобули премії у номінації «Оборона, мілітарі та безпека».
переглядів: 496
Затори на кордоні: у пункті пропуску «Корчова – Краківець» стартують дорожні роботи

Тимчасові обмеження в пункті пропуску «Корчова - Краківець» можливі вже з наступного тижня.
переглядів: 531