Ми у Facebook
13.04.2010, 16:38

Як підібрати городині корисних сусідів (+ рекомендації)

Давно помічено, що у природі рослини часто допомагають одна одній протистояти хворобам та шкідникам, або навпаки таке сусідство буває шкідливим. Пропонуємо вам ряд рекомендацій щодо корисного сусідства на вашому городі.
Існує й інше явище в природі, яке по-науковому називається алелопатія. Ви його помічали, якщо звертали увагу на те, що бузок і конвалія, перебуваючи в одній вазі, в’януть значно швидше, ніж коли стоять окремо. Причина — в їхній несумісності. Це явище — прояв взаємного впливу рослин одна на одну в результаті виділення ними в навколишнє середовище певних органічних речовин (фітонцидів тощо).

Таким чином, одні рослини впливають на своїх сусідів позитивно — стимулюють їх вегетацію, інші, навпаки, — пригнічують. Це можна спостерігати як на садовій ділянці, так і в лісі. На практиці це змушує, зокрема садівників та городників, брати до уваги сумісність культур.

Так, наприклад, розсада огірків, висаджена на грядку після вигонки на ній на перо цибулі ріпчастої, буде відставати в рості й плодоношенні. Шпинат при вирощуванні разом із редькою дуже пригнічується, а от квасоля посилює дію бактеріозу на гарбузах.

З іншого боку, доведено позитивний вплив моркви на ріст квасолі, цибулі, качанного салату. Пізня капуста краще росте по сусідству з картоплею, а селера — з помідорами і квасолею. В сумісних посівах з помідорами редиска менше вражається земляною блішкою, а молоді рослини цибулі — цибулевою мухою. У свою чергу, цибуля затримує відкладання яєць морквяною мухою.

Звідси кілька загальних рекомендацій:

* редиска дуже добре росте між рядками кущової квасолі. Висівають її на два тижні раніше, ніж квасолю;
* цибулю рекомендується висаджувати в міжряддях моркви;
* у кожну ямку з картоплиною доречно покласти 2-3 квасолини або біб;
* огірки сіють разом із горохом;
* під вишнею добре ростуть петрушка і салат;
* поруч із малинником слід посіяти гарбузи і огірки;
* у міжряддях полуниць доречно посадити помідори. Від такої «дружби» продуктивність і довголіття полуниць збільшуються;
* помідори можна вирощувати і в міжряддях смородини;
* вирощування між яблунями гороху, квасолі і бобів збільшує врожай яблук;
* картоплю в міжряддях молодого саду висаджувати небажано;
* кукурудза пригнічує ріст молодої парості малини;
* васильки, вирощувані біля помідорів, поліпшують їх смак;
* сусідство огірків із кропом бажане не лише в діжці, а й на грядці. Сумісні насадження цих овочів добре позначаються на рості й урожайності рослин.

Для багатьох культур доцільні змішані й ущільнені посіви.

Науковці такий феномен пояснюють тим, що, наприклад, деякі рослини (васильки, огіркова трава, помідори, шпинат і т. д.) містять біологічно активну речовину сапонін (органічну цукрову сполуку), яка сприяє інтенсивному розвитку інших рослин.

Щедрого Вам врожаю!





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ