Ми у Facebook
15.12.2010, 15:00

Чай — найкращий ароматний подарунок

15 грудня відзначається День чаю. Чому б саме в цей день не зробити собі подарунок у вигляді запашного напою?
Втім, для маленького свята у вигляді чайної церемонії не треба чекати якогось певного моменту, пише www.superstyle.ru

Види чаю
Традиційно вважається: у Китаї планомірне висаджування плантацій чаю почалося близько чотирьох тисяч років тому. До Європи чайна культура дійшла лише в XVII столітті, при цьому це ніяк не позначається на любові до чаю.

Отже, прийшовши в магазин, слід визначитися, який чай потрібен. Якщо не вдаватися в тонкощі сортів, то для початку можна розділити чаї на кілька груп. Зелений чай. Мабуть, найпопулярніший, відомий і багатий за асортиментом. Виготовляють його з листя чайної рослини Camellia sinensis. У ньому міститься рекордна кількість антиоксидантів, тому такий чай зменшує відчуття втоми, сонливості, покращує пам'ять, уповільнює старіння, підвищує імунітет. Заварений зелений чай має світлий, яскраво-зелений колір. Напій прозорий, з ароматом свіжості.

Перехідною стадією від зеленого до чорного чаю є чай оолонг або улун (“чорний дракон”). За кольором, запахом та консистенцією напою він між цими двома сортами. З одного боку, оолонг міцний, як чорний чай, а з іншого — має свіжий смак. Найвідоміший чай оолонг — тайванський. Далі за міцністю йде червоний чай (сильно ферментований — процес окислення листя і соку досягає 45-50%). При заварюванні він стає темно-медового кольору з червонуватим відливом. Смак м'який, солодкуватий, відрізняється довгим післясмаком, таким, що запам'ятовується. Червоний чай містить амінокислоти, вітаміни та інші корисні речовини.

Чорний чай сильно ферментований. Тому напій має темний колір і яскраво виражений смак. Найзнаменитіший китайський чорний чай — пуер. Цей чай як вино: чим довше зберігається, тим дорожчий і цінніший. За давньою традицією пуер пресують. Саме за цією фірмовою упаковкою його легко впізнати.

Що стосується білого чаю, то він робиться із наполовину розпущеного листя першого врожаю, які покриті білими волосинками і мають розкриту чайну бруньку. При заварюванні виходить ясно-жовтий колір. Аромат тонкий квітковий, злегка трав'яний. За легкістю смаку зрівнятися з ним може, мабуть, лише трав'яний і квітковий чай. Варто зазначити, власне, це зовсім не чаї. Трав'яний чай — це суміш квіток, листя і коріння. Компоненти можуть бути як свіжими, так і висушеними. Квітковий чай — це легкий зелений чай, ароматизований квітами жасмину, орхідеї, лотоса, хризантеми, лілії. При його виборі важливо звернути увагу на те, чим ароматизований чай: натуральним продуктом чи есенціями.



Робимо вибір
Тепер про основні правила вибору. По-перше, треба навчитися відрізняти свіжий чай від старого і справжній від фальшивого. Листя свіжого чаю справляють враження свіжості, вони мають яскравий колір, гарну форму і утворюють досить щільну структуру. У старого чаю листя тьмяне, різної форми, тверде. При заварюванні свіжий чай швидко дає яскраво виражений, чистий аромат, листочки поступово розгортаються, колір напою має чистий відтінок. У нього м'який смак.

У старого ж чаю запах приглушений, листя мляве, що дає каламутний настій.
Якщо ви купуєте чай в упаковці, роздивіться її уважно. У чаю (крім пуеру) термін придатності не повинен перевищувати два роки. Знайшли напис “Garden Fresh”? Дуже добре, значить, чайний лист був упакований там же, де вирощений, і не піддавався тривалим перевезенням. Збіг часу упаковування і часу збору врожаю — весна, осінь — теж позитивний знак. Дуже важливий виробник чаю. Якщо на коробочці зазначено лише назву фірми-посередника, від такого товару варто відмовитися. Недовіру мають викликати і написи типу “Made in China” або “Made in India”. На даний момент у Китаї експортом справжнього чаю займається тільки “Китайська національна імпортно-експортна компанія чаю та місцевих продуктів”.
Упаковка справжнього цейлонського чаю має державну печатку з левом і напис “Packed in Sri-Lanka”. А упаковку індійського чаю повинна прикрашати дівчина з кошиком чаю або зображення баранячої голови.

Також на упаковці є умовні позначення, які було б непогано знати. T (tippy) — “верхівковий” чай, який містить велику кількість листочків від самої верхньої бруньки. G (golden) — “золотий” чай з верхніх бруньок, покритих пухом. S (special) — добірний чай вищої якості. F (fine або floral) — “гарний” або квітковий чай. У будь-якому випадку, зазвичай такий чай чистий — без пилу і домішок. Відмітка “Classic” говорить про те, що чайний лист збирався вручну, а “CTC” — про машинну збірку. Чай “Pure” — одного сорту; “Blended” — купаж (суміш чаїв).

Знати маленькі технічні тонкощі при виборі чаю потрібно, але краще покладатися на свій ніс та очі. Ідеальний варіант — коли ви купуєте чай у спеціалізованому магазині. Там на товар можна подивитися, вивчити і в результаті не купувати “кота в мішку”.

Будь-який неприродний колір або запах говорять про ненатуральність чаю. При заварюванні чудовий аромат шоколаду, вершків та іншого досить швидко вивітрюється, а смаку такий напій майже не має.

Тому подібні експерименти гарні в міру. Як показує практика, традиційний чай без добавок — кращий вибір.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ