Ми у Facebook
01.07.2011, 13:15

ЗНО-2011: підсумки громадського спостереження у Рівненській області

Громадянська мережа ОПОРА завершила реалізовувати кампанію громадського моніторингу зовнішнього незалежного оцінювання на Рівненщині. Головною метою кампанії була оцінка рівня організації зовнішнього незалежного оцінювання безпосередньо на пунктах тестування. Також ОПОРА проаналізувала явку абітурієнтів, особливості та організаційні недоліки ЗНО, зафіксувала курйозні випадки та інциденти, що мали місце на пунктах тестування області.
Загалом у Рівненській області ОПОРА зареєструвала 32 громадських спостерігачі, які покрили від 25 до 75% пунктів тестування з кожного предмету. Зокрема, спостерігачі ОПОРИ слідкували за прозорістю та чесністю проведення ЗНО у Рівному, Дубні, Кузнецовську, Сарнах та Дубровиці. Відсоток покриття залежав від кількості пунктів тестування, у яких відбувалося ЗНО. Найбільша увага приділялася найбільш масовим тестуванням, зокрема українській мові та літературі, історії України, а також математиці.

Однією з найбільших проблем цьогорічного ЗНО, яка безпосередньо проявилася при відкритті пунктів тестування, стала відсутність сертифікатів у кількох десятків абітурієнтів. Проблема з наявністю сертифікатів у абітурієнтів була і минулого року. Проте цього року причини відсутності документа, без якого абітурієнта не мають права допустити до складення тестів, були дещо іншими. До традиційного забування сертифікатів вдома у поточному році додалася проблема, пов'язана з доставкою абітурієнтам сертифікатів ЗНО.

Сьогодні, 1 липня, стартувала Всеукраїнська вступна кампанія до вишів

Відкриття пунктів тестування: проблеми та курйозні випадки
Цього року дещо змінилася процедура отримання абітурієнтами реєстрації учасників для проходження ЗНО та отримання сертифікатів. У порівнянні з минулим роком, абітурієнтам не потрібно було їхати до Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти, стояти у чергах, щоб зареєструватися та отримати сертифікат. Натомість цьогоріч абітурієнти реєструвалися за допомогою Інтернету, а сертифікат від Регіонального центру отримували поштою. На перший погляд, все в інтересах абітурієнтів. Проте як це пояснити тим абітурієнтам, які через вину Львівського РЦОЯО чи Укрпошти не отримали сертифікат учасника ЗНО, а відповідно втратили можливість здати тестування в основну сесію.

Цікаво, що переважна більшість абітурієнтів, які не були допущені до складання тестів через відсутність сертифіката, не здогадувалися про існування такого документа. Вони були переконані, що паспорта і запрошення-перепустки вистачить, щоб бути допущеними до тестування. Наприклад, у Кузнецовській ЗОШ №1 під час тестування з української мови та літератури абітурієнт, який не зміг взяти участь у тестуванні через відсутність сертифіката, був дуже здивований, коли дізнався про існування такого документа та його обов'язкову наявність для проходження тестування. Також можна припустити, що абітурієнти могли сплутати запрошення-перепустку з сертифікатом, і тому у них не виникло ніяких підозр, що вони не отримали необхідний документ.

У Львівському регіональному центрі оцінювання якості освіти, коментуючи дану ситуацію, зазначили, що документи відправлялися абітурієнтам заздалегідь, і у них було достатньо часу, щоб вирішити всі непорозуміння до тестування. Проте, на думку ОПОРИ, якби абітурієнтів більш якісно проінформували не лише про перелік необхідних документів, які треба мати з собою для допуску на пункт тестування, а й про те, як діяти у випадку, коли випускник не отримав сертифікат, то кількість подібних випадків могла би бути набагато меншою. Тому відсутність широкомасштабної інформаційної кампанії щодо інновацій організації ЗНО у 2011 році та механізмів захисту прав абітурієнтів стала основною причиною того, що більше 600 абітурієнтів через відсутність сертифікатів не були допущені до тестування, зокрема на Рівненщині - близько 40 осіб. Зважаючи на це, ОПОРА рекомендує Українському центру якості освіти спільно з Міністерством освіти та науки України, місцевими органами виконавчої влади, а також зацікавленими неурядовими громадськими організаціями напередодні старту ЗНО у наступному році провести широкомасштабну інформаційну кампанію щодо інновацій в організації ЗНО та механізмів захисту прав абітурієнтів.

Зазначимо, що Львівський РЦОЯО піде назустріч тим випускникам, які з об'єктивних причин не змогли потрапити на пункт тестування. Усіх їх зареєструють на додаткову сесію, що відбудеться у Львові з 27 червня по 3 липня. Також спостерігачі ОПОРИ зафіксували чимало випадків, особливо під час тестування з української мови та літератури, коли абітурієнти забували з собою взяти на пункт тестування один з необхідних документів. У переважній більшості випадків цим документом був сертифікат, в окремих випадках - паспорт. Якщо говорити про статистику, то практично на кожному пункті тестування було від 3 до 5 абітурієнтів, які забули один із документів. Такі абітурієнти не були допущені до тестування. У тих випадках, коли абітурієнтам довозили необхідний документ до початку тестування, їх допускали до складання тестів. Хоча такі випадки, як правило, були поодинокими.

Зазначимо, що на окремих пунктах тестування були зафіксовані випадки, коли персонал пунктів тестування радив тим абітурієнтам, які не були допущені до тестування, звернутися до лікарень за місцем проживання та офіційно "захворіти" на цей день, щоб претендувати на складання тестів під час додаткової сесії. Таким чином, мабуть, із співчуття та благородних мотивів персонал пунктів тестування фактично радив абітурієнтам зробити "липові" довідки, щоб мати можливість цього року скласти тестування. ОПОРА категорично засуджує такі дії, якщо вони навіть були здійснені з мотивів допомогти абітурієнтам, які не лише суперечать принципам рівного доступу до освіти, але й сприяють корупції у галузі охорони здоров'я.

Що стосується курйозних випадків, то один із них спостерігачі зафіксували під час тестування з історії України у Рівненській ЗОШ №28, коли через неуважність персоналу допуск абітурієнтів на пункт тестування розпочався із запізнення. У зв'язку з тим, що персонал пункту тестування не зміг вчасно знайти Адміністративний пакет (у якому містяться алфавітний список абітурієнтів, аудиторні списки абітурієнтів, індивідуальні паперові наліпки та інші документи), допуск абітурієнтів до приміщення школи розпочався із запізненням на 20 хвилин. Проте, незважаючи на затримку, усі абітурієнти потрапили до пункту тестування вчасно.

Ще один цікавий випадок мав місце під час тестування з української мови та літератури у Кузнецовській ЗОШ №1. Там абітурієнт був допущений до складання ЗНО без наявності паспорта. Як виявилося, його допустили до складання тестів, зважаючи на те, що у нього напередодні вкрали паспорт. Зауважимо, що після того, як абітурієнт написав заяву на ім'я директора Львівського РЦОЯО Середяк Л.В., у якій він зазначив про викрадення документа, його допустили до тестування.

Також дозволили складати ЗНО абітурієнтці, яка прийшла на пункт тестування з паспортом, у якому прізвище не відповідало тому, що у сертифікаті. Даний випадок був зафіксований у Рівненській ЗОШ №13. Як з'ясувалося, абітурієнтка напередодні вийшла заміж, а на ЗНО реєструвалася під дівочим прізвищем. Після консультацій з Львівським РЦОЯО її допустили до тестування.

Найбільші недоліки при відкритті пунктів тестування спостерігачі ОПОРИ виявили у Кузнецовській ЗОШ №1 під час тестування з української мови та літератури. Спершу чергові, пропускаючи абітурієнтів на пункт тестування, ретельно перевіряли у них документи, а коли до початку тестування залишилося 15 хвилин, з дозволу уповноваженої особи абітурієнтів розпочали пускати без жодної перевірки документів.

Детальніше - на сайті ОПОРИ





На правах реклами