10.02.2012, 12:20

Рівненського журналіста викликають на допити через Януковича

Кримінальну справу було порушено через пошкодження білборду на Рівненщині. Костопільська міліція не додумалась ні до чого кращого, ніж запросити на «дружню бесіду» журналіста, дописувача «Газети по-українськи» Віктора Гомоля, який робив матеріал про цей білборд. Про йдеться на Рівненському інформаційно-аналітичному порталі 4vlada.com.
Така ж дружня бесіда з його львівським колегою вилилась у чотиригодинний допит з нагадуванням про тортури.

- Вікторе, як ви прокоментуєте зацікавлення міліції вашою персоною?

- Невже нині в міліції немає важливіших справ, ніж викликати через публікації про закиданий яйцями, або фарбою білборд президента журналістів на «дружні» бесіди чи допити? Складається враження, що в такий спосіб міліція намагається тиснути на журналістів, чи залякувати їх. Мовляв, подивіться скільки у вас проблем виникло тільки через цей матеріал, а уявляєте, що вас, журналюги, чекає, коли будете писати щось викривальне.

Я виконував свій журналістський обов’язок, коли висвітлював інцидент з пошкодженням білбордів з вітанням президента. Вважаю, що будь-яке втручання у роботу журналістів може стати перешкодою у виконанні ними свого прямого обов’язку - донести інформацію до громадськості.

- А хто вас викликав, як викликав і що запитував?

- Знаєте, у мене не дійшло поки до того, що сталося з моїм колегою у Львові. Однак, питання залишається відкритим. У міліції вирішують ще, чи будуть мене допитувати, чи достатньо дати пояснення. Хоча в першій же розмові я чітко відповів, що не маю нічого додати до написаного у матеріалі. У неділю, 5 лютого, у телефонній розмові лейтенант Костопільського райвідділу міліції Іванюк повідомив, що порушено кримінальну справу й він хоче поспілкуватися зі мною з приводу цього матеріалу. Його цікавило звідки я дізнався про пошкодження щита курячими яйцями, хто мені про це розповів.

- І на чому завершилась розмова з міліціонером?

- Міліціонер запропонував мені приїхати у райвідділ в Костопіль. Мовляв, нам треба задати вам ряд питань. Я був дуже здивований такою пропозицією. Розумієте, нині багато є неправдивих дзвінків. Наприклад, викликають швидку чи пожежну. Подумав, можливо, мене хтось вирішив у такий спосіб розіграти. Кажу, що не можу бути в понеділок у райвідділі й пропоную передзвонити в понеділок. Однак, 6 лютого мої припущення про розіграш розвіялися, коли зателефонував у райвідділ і дізнався, що міліціонер - справжній і дійсно працює в райвідділі.

- А яка ситуація зараз? Були повторні дзвінки? Хтось тиснув?

- Знаєте, не ризикнув чекати наступних дій з боку міліції. Мені відомі були події, які трапилися з цього приводу з моїм колегою у Львові, якого допитували 4 години й розповідали про тортури в міліції. Звернувся до редакції й з цього приводу з’явилася відповідна публікація. Мені приємно, що стурбованість журналістів Gazeta.ua через допити міліцією підтримали десятки ЗМІ й опублікували редакційну статтю. Серед них такі інтернет-ресурси, www.pravda.com.ua, podrobnosti.ua, focus.ua, telekritika.ua, censor.net.ua, lb.ua, obkom.net.ua, vgolos.com.ua, from-ua.com, fraza.ua. Серед перших відгукнувся й сайт «Четверта влада».

Дякую також колегам-журналістам за підтримку, громадським і політичним лідерам. Також і голові медіа-профспілки Сергію Штурхецькому. До слова, з проханням прокоментувати ситуацію до мене телефонували журналісти з Польщі й запросили до участі в прямому ефірі на телебаченні.

Мені пригадався випадок, коли я писав про нищення в Рівному білборда нардепа Ляшка. Так цей білборд, напевно, тижні простояв і нікого те не обходило. Були свята - День міста, Незалежності. Тисячі людей проходили, а напис залишався. Поруч собор, колона з Божою Матір’ю, за 50 метрів пам’ятник Шевченку й все ОК! Мами ж мусили якось пояснювати дітям, що той напис біля дяді означає?! А тут кинули яйцем, журналісти про це написали і їх вже на допити, давай пояснення. Чого написав, хто розповів, звідки дізнався? Переконаний, що будь-яке втручання у професійну діяльність журналістів стоїть на заваді свободи слова. А такі дії міліції роблять ведмежу послугу владі. Сподіваюся, що міліція зможе обійтися без моїх пояснень у цій справі.

- Хтось ще вам телефонував?

- Нардеп Володимир Арієв зреагував миттєво й повідомив, що готує вимогу на ім’я міністра МВС про внутрішнє розслідування. Сьогодні (9 лютого – авт.) до мене також телефонували із Комітету з питань свободи слова та інформації Верховної Ради України.

- Хто саме телефонував?

- Помічниця нардепа Віктора Уколова. Вони наче планують звернення в прокуратуру з цього приводу. Також мені телефонували із сектора зв’язків з громадськістю Рівненської обласної міліції, цікавилися ситуацією й обіцяли все з’ясувати.

Фото надане Віктором Гомолем
Ось цей білборд, через який міліція не дає спокою рівненському журналісту
Щасливе Рівне