15.03.2012, 09:55

Рівненським авторам пропонують писати електронні книги

Наше життя стрімко змінюється відповідно до вимог сучасності. Школи пропонують нам новітні засоби навчання, лікарні - сучасне медичне обладнання. А що готові запропонувати теперішнім користувачам бібліотеки? І які зміни їм необхідні, аби люди сприймали їх не як пережиток минулого, а як сучасні культурно-інформаційні центри.
На ці та інші запитання повинні дати відповідь загальнообласні громадські обговорення "Якою має бути бібліотека нашої громади?" Старт обговорень оголосили на прес-конференції, що відбулась у приміщенні Рівненської державної обласної бібліотеки.

Нині бібліотеки Рівненщини мають чимало проблем. Це й застаріла матеріально-технічна база, відсутність належного опалення у багатьох сільських бібліотеках та незадовільний рівень комплектування книжкових фондів. Також відчутною проблемою є недостатня поінформованість населення про діяльність та сучасні послуги бібліотек.

- Ми хочемо дізнатися думку громади про бібліотеку і якою вона має бути, - зазначила директор Рівненської державної обласної бібліотеки, голова Рівненського обласного відділення Української Бібліотечної Асоціації Валентина Ярощук. - Саме місцева громада повинна визначати пріоритети у роботі бібліотечної галузі. Головне, щоб ця ініціатива йшла не згори, а саме з місця, де має вирішуватись проблема.За словами Валентини Ярощук, це може бути, наприклад, побажання покращення книжкового фонду, облаштування ігрової кімнати для дітей, облаштування літньої тераси, де можна проводити заходи влітку чи організація Wi-Fi доступу до мережі інтернет. Також це можуть бути пропозиції з приводу ремонту, заміни вікон, облаштування вбиральні і таке інше.

Свою думку щодо реформування бібліотек висловив і Олексій Губанов.
- Цей проект потрібен щоб підвищити ефективність бібліотечної системи і для переформатування роботи бібліотек щодо сучасних умов, - говорить заступник голови Рівненської облдержадміністрації Олексій Губанов. - Бо ті функції, що були притаманні бібліотеці 20 років тому, зараз змінюються. І ці зміни на першому етапі навіть не потребують додаткового фінансування.За словами Олексія Губанова, досить актуальним на сьогодні є питання місцевого книговидавництва та необхідності переходу на видання літератури не у друкованому, а в електронному форматі.

- На сьогоднішній день книговидання на паперових носіях — це примха авторів та видавців, які б хотіли заробити кошти, - відзначає Олексій Губанов. - Бо книгу можна продати. Якщо книга існує в електронному вигляді, то з точки зору масового доступу, для чого її видавати? Але маса літератури, яка мала б мати широке вживання, видається, наприклад, тисячним накладом. Це нонсенс. А якщо взяти екологічний аспект? Це ж скільки лісів потрібно зрубати, щоб надрукувати черговий наклад книг?!

Аби уникнути такої ситуації, Олексій Губанов висловив думку, що краще платити авторам гроші за написання книги, а тоді розміщувати її в електронному форматі у вільному доступі на сайті бібліотеки.

Громадські обговорення триватимуть на Рівненщині до вересня.
Щасливе Рівне