Ми у Facebook
06.08.2012, 16:12

Виборцю – про вибори: що варто пам’ятати рівнянам?

Тиждень тому в Україні офіційно стартували чергові вибори до Верховної Ради України. За їх результатами до вітчизняного парламенту буде обрано 450 народних депутатів. Громадяни України, які мають право голосу, в неділю 28 жовтня 2012 року вирішуватимуть, хто наступні 5 років буде представляти їхні інтереси в парламенті.
Варто пам’ятати, що вибори, у вузькому розумінні цього слова (мається на увазі безпосереднє голосування), відбудуться не завтра і не післязавтра. Адже період їх проведення передбачає проходження низки етапів:

1) висування кандидатів у депутати;
2) утворення виборчих комісій (крім ЦВК);
3) реєстрація кандидатів у депутати;
4) проведення передвиборної агітації;
5) утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі;
6) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
7) голосування;
8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування;
9) встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційне оприлюднення;
10) припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.

В окремо визначених виборчим законодавством випадках можуть мати місце:
1) повторне голосування;
2) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків повторного голосування.

Нині ж триває процес подання документів до ЦВК кандидатами в депутати і партіями, які висувають власні списки кандидатів на виборах. Ця комісія проводить реєстрацію кандидатів. Після реєстрації кандидати зможуть розпочати передвиборну агітацію.

Окремі виборці, як і в минулі роки, зможуть взяти участь у роботі виборчих комісій. Так, до 26 серпня включно має відбутися утворення окружних виборчих комісій, а до 26 вересня – дільничних. Зокрема, на Рівненщині має бути утворено 5 окружних та 1002 дільничні виборчі комісії.

Водночас кожному, хто хоче реалізувати своє право голосу, необхідно знати, що і на якому етапі потрібно зробити, аби не втратити можливість проголосувати. Тому на перше місце виходять етапи складання, перевірки, уточнення списків виборців та голосування. Адже найчастіше саме під час них виникають перешкоди, які потім заважають громадянам реалізувати своє виборче право.

Тож виборцям, особливо тим, котрі голосуватимуть вперше, варто пам’ятати, що право голосу на виборах депутатів 28 жовтня матимуть лише ті громадяни України, яким на день голосування виповниться 18 років. Незалежно від досягнення такого віку не матимуть права проголосувати особи, визнані судом недієздатними.

Проте сама наявність права голосу – це ще не гарантія можливості скористатись ним у день голосування. Адже для реалізації цього права необхідно, щоб вас було включено до списку виборців на конкретній виборчій дільниці. З’ясовувати, чи включено вас до списку виборів, варто не безпосередньо в день голосування, а раніше. Це убезпечить вас від ризику втратити можливість проголосувати.

Крім того, для реалізації на практиці свого права голосу кожному виборцю необхідно бути впевненим у тому, що на момент голосування він матиме із собою документ, котрий підтверджує його особу та громадянство України.

Одним із нововведень цих виборів стане відсутність у виборчих бюлетенях традиційної графи «Проти всіх» або «Не підтримую жодного кандидата». Тому бажаючі скористатися своїм правом голосу, аби зробити справді свідомий виважений вибір, повинні будуть до дня голосування вже визначитися з власними симпатіями стосовно кандидата-висуванця в одномандатному окрузі та списку від партії. Тобто, буде два бюлетені для голосування, в кожному з яких необхідно буде визначитися з тим, кого підтримати.





На правах реклами