"Щедрик, щедрик, щедрівочка": Рівненщина щедрує й зустрічає Старий Новий рік
13 січня установлене свято на честь знатної римлянки Меланії (Маланки), яка з юних років і до кінця днів своїх (померла в 439 р.) прямувала до Христа.
14 січня — свято на честь Василія (Василя) Великого (329—379), архієпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. 14 січня — за церковними святцями — свято Обрізання Господнє (саме тоді, згідно з церковними джерелами, відбулося обрізання Ісуса Христа за єврейським звичаєм).
14 січня — перший день Нового року за старим стилем.
Найважливішими моментами традиційного новорічного свята в Україні середини XIX — початку XX ст. виступають: ритуальний стіл, щедрування й засівання (обходи домівок із поздоровленнями, побажаннями), ворожіння, рядження, веселощі й забави.
Переддень Нового року своєю обрядовістю нагадує переддень Різдва. Вечір у народі називався щедрим, або багатим, що пов’язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, де на відміну від Святвечора обов’язково були й скоромні страви.
На Новий рік, як і на Різдво, носили "вечерю", але цього разу не родичам і знайомим, а лише сільській бабі-повитусі.
Напередодні Нового року в селянському господарстві виконувався цілий ряд ритуальних дій виробничого характеру (господарська магія). Так, було прийнято у цей день привчати до роботи молодих коней і волів, їх вперше запрягали. У деяких місцевостях на Меланки ловили горобців і палили їх у вогні. Попіл, що лишався, разом із насінням засівали у землю навесні, сподіваючись у такий спосіб захистити поля від птахів.
Характерною прикметою новорічного свята в Україні було щедрування — давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім'ї й розквіту господарства.
На відміну від колядування, обряд щедрування був завжди на Україні справді народним, позацерковним — звідси його радісне, оптимістичне звучання.
На Харківщині зранку 13 грудня із поздоровленнями обходили окремо хлопчики і дівчата, що називалось "меланкувати", а ввечері з щедрівками йшли по селу дорослі дівчата, співаючи.
ТЕКСТИ ЩЕДРІВОК
"Рівненська газета" № 2 (1123) від 10 січня 2013
У Кам’янці-Подільському стався вибух поблизу місцевого ТЦК
Сьогодні, 5 лютого, близько 13:00 години в Кам’янці-Подільському біля приміщення місцевого ТЦК стався вибух.
переглядів: 62
У Рівному запрошують на дитячу симфонію
Для юних слухачів творчий колектив Рівненської обласної філармонії приготував прем'єру. Це дитяча симфонія «МУЗИЧНА КРАМНИЧКА ЦВІРКУНА-ВІРТУОЗА».
переглядів: 55
Затримали чоловіків, які скоїли теракт біля будівлі РТЦК у Павлограді
Поліція Дніпропетровщини спільно з СБУ затримала трьох чоловіків, які на замовлення спецслужб рф скоїли теракт біля будівлі РТЦК.
переглядів: 174
Рівненський перинатальний центр запрошує на «Школу відповідальних батьків» та День відкритих дверей
Рівненський обласний перинатальний центр у лютому підготував для майбутніх батьків насичену програму, яка охоплює всі аспекти вагітності, пологів та догляду за новонародженим.
переглядів: 229
У Дубні заборонили проведення розважальних заходів у закладах громадського харчування
З метою забезпечення громадського порядку та враховуючи особливості воєнного стану, Дубенська міська рада прийняла рішення про заборону проведення розважальних заходів у закладах громадського харчування на території громади.
переглядів: 224