У Рівному вручну виготовляють прилади для досліджень космосу та чекають на... астероїд [+Фото]
- Навчальна програма з астрономії за часів СРСР включала в себе практичні спостереження, - розповідає доцент кафедри методики викладання фізики та астрономії РДГУ, керівник гуртка "Аерофізика та космічні дослідження" Рівненської Малої академії наук Ігор Семещук. - Школи тоді забезпечували відповідним обладнанням для проведення досліджень космосу. Були навіть обов'язкові спостереження в позаурочний час. Сьогодні програма обов'язковість таких спостережень та досліджень не передбачає.
Як стверджує науковець, відповідними приладами для досліджень не забезпечуються не лише школи. Їх брак відчувають і в Малій академії наук. Щоправда, вихід з ситуації знаходять.
- Без практики нічого не буде, бо без практики не цікаво, - говорить керівник гуртка "Аерофізика та космічні дослідження" Рівненської Малої академії наук учнівської молоді Віталій Янішевський. - Голова й буде дурна, якщо буде пуста. Як можна займатися астрономією, якщо немає телескопа? Багато що можна зробити власноруч і для цього можна затратити мінімум сил та коштів.

Як приклад, Віталій Янішевський продемонстрував кілька приладів, за допомогою яких можна проводити спостереження за небесними тілами.

Віталій Янішевський нагадав, що на даний час для проведення космічних досліджень можна використовувати мобільні пристрої, які можна легко транспортувати.

До того ж, Рівненський будинок вчених уже два роки як обладнаний мобільним телескопом, за допомогою якого можна проводити спостереження.
Щоправда, телескоп досі не працює... Як стверджують самі науковці МАН процедура його налаштування досить довга й складна, проте в перспективі його планують активно використовувати.
- 15 лютого поряд із Землею пролетить великий астероїд, - розповів Віталій Янішевський. - Його можна буде спостерігати й у нас, тому, якщо не буде хмар, плануємо провести спостереження за ним.

Використовуючи власні розробки, рівненські науковці здобувають досвід за кордоном. Зокрема, минулого року двоє рівненських науковців відвідали "Європейський центр ядерних досліджень" (CERN) у Швейцарії й на власні очі побачили Великий адронний колайдер. Отриманими знаннями науковці поділилися з рівненськими вчителями фізики й астрономії та вихованцями РМАНУМ на спеціалізованому семінарі, який провели уже втретє.

- Це найбільш прогресивний дослідницький центр, де працюють науковці з усього світу, - розповів викладач кафедри методики викладання фізики та астрономії РДГУ Володимир Левшенюк, який відвідав CERN. - Приємно було почути, що Україна також бере участь у такому грандіозному проекті, як Великий адронний колайдер. І ще приємніше було дізнатися, що наші співвітчизники, у минулому вихованці МАН, Олексій Кононов з Харкова та Олеся Щуцька з Вінниці, у CERN вважаються одними з найбільш перспективних молодих вчених.
Як зауважив Володимир Левшенюк, молодим науковцям потрапити на роботу у CERN з України - цілком реально, адже достатньо подати заявку на сайті центру.

У березні на Рівненщині народилося 771 немовля

Упродовж березня 2025 року в області зареєстровано 771 новонародженого. Про це повідомили в обласному управлінні юстиції.
переглядів: 282
У Рівненській громаді знижується захворюваність на грип, ГРВІ та COVID-19

Захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у Рівненській міській територіальній громаді демонструє тенденцію до зниження.
переглядів: 305
Рівненські нейрохірурги врятували 9-річного Макара після тяжкої ДТП

У Рівненській обласній дитячій лікарні нейрохірурги здійснили справжнє диво, врятувавши 9-річного Макара з села Шубків, який потрапив у критичному стані після того, як його збив мікроавтобус.
переглядів: 487
9 квітня Рівне проведе в останню путь захисника України Олега Переходька

Завтра, 9 квітня 2025 року, Рівне знову порине у скорботі, прощаючись зі своїм Героєм – солдатом Олегом Миколайовичем Переходьком, який віддав своє життя, захищаючи Україну від російських окупантів на Луганському напрямку.
переглядів: 508
Від депутата до морпіха: Василь Жабчик — про свій вибір, війну і силу

У часи, коли доля країни вирішується на полі бою, справжнє лідерство і патріотизм проявляються не лише в кабінетах чи сесійних залах, а передусім — на передовій. Василь Жабчик — депутат Рівненської районної ради, який не став чекати кращого моменту чи сховатися за мандатом.
переглядів: 717