Літературні ювілеї Рівненщини-2013
6 січня виповнилось 100 років від дня народження української письменниці Ольги Ткачук, яка жила і працювала на Рівненщині з 50-х років минулого століття й до кінця життя (померла вона у 1983 році).
Ольга Семенівна Ткачук народилась у вчительській сім'ї на Житомирщині. Закінчила чотири курси філологічного факультету Варшавського університету. Дебютувала як письменниця романом “Назустріч волі” у 1955 році. Окремими книжками вийшли збірки оповідань Ольги Ткачук “Мати” (1960), “Стежки життя” (1967), повість “Переорані межі” (1973).
Жила Ольга Ткачук у центрі Рівного, у будинку №8 на вулиці Словацького. На його фасаді встановлено меморіальну дошку на честь письменниці.
Літературні ювілеї Рівненщини-2012
Борис Тен
30 березня - 30 років від дня смерті українського поета і перекладача Бориса Тена. Микола Васильович Хомичевський (таким є його справжнє ім'я) народився у с.Дермань на Здолбунівщині. Псевдонім узяв від давньогрецької назви Дніпра — Борисфен. Син православного священика і сільської вчительки, він відомий не лише перекладами, а й релігійною діяльністю в Українській автокефальній православній церкві - був настоятелем Софіївського собору та храма Петра і Павла на Подолі у Києві.
Борис Тен прожив бурхливе життя — був репресований, відбував покарання на Далекому Сході; вчився у музично-педагогічному інституті у Москві; воював, потрапив у німецький полон; керував хорами, очолював літературну частину театру й викладав латинь у Житомирі, де й помер 1983-го, проживши 86 років.
У післявоєнні роки Бориса Тена було офіційно визнано як перекладача: в 1957-му його прийняли до Спілки письменників, 1979-го — нагородили літературною премією імені Максима Рильського. Тоді письменникові було вже 82 роки...
Борис Тен, за власним зізнанням, вчився іноземних мов не лише у школі, а й сусідів, рідних та знайомих. Результат — вражає: окрім української та російської мов, письменник володів давньогрецькою, латиною, англійською, німецькою, французькою, польською, чеською, словацькою, білоруською та латиською мовами й перекладав із них. Найвизначніше досягнення Бориса Тена-перекладача — переклад “Іліади” та “Одісеї” Гомера.
Борис Тен - один із 20 найвидатніших рівнян усіх часів за версією творців проекту "ОГО" "ТОП-20: видатні рівняни".
"ТОП-20: видатні рівняни"
Антоніна Горохович
2 березня - 100 років від дня народження української письменниці, редактора і літературознавця Антоніни Горохович. Вона народилась у с.Великі Межиричі Корецького району. Навчалася у Рівненській приватній гімназії. Студіювала україністику в Львівському технічно-агрономічному інституті та Українському технічно-господарському інституті у Німеччині. У 1949 році емігрувала до Канади. Продовжила навчання на славістичному відділі Оттавського університету, де отримала диплом магістра. Вчителювала у Торонто, редагувала журнали «Готуйсь», «Пластовий шлях». Була членом Союзу українок, Об'єднання українських письменників «Слово», Об'єднання працівників дитячої літератури. Хоча померла Антоніна Горохович у Канаді, похована вона в Україні.
Уродженка Рівненщини є автором праць «Батьки і діти» (1965), «Поетика Лесі Українки та її афоризми» (1980), «Людина в літературі Руси-України» (1983), «Від розстріляного до замученого відродження» (1988).
Два роки тому у Літературному музеї Уласа Самчука в Рівному презентували першу книгу Антоніни Горохович, яка вийшла в Україні. У серії бібліотечки музею видали збірник статей Антоніни Горохович та спогадів про неї. Серед авторів цих спогадів - і Улас Самчук, який допомагав письменниці під час її роботи у Союзі українок у Рівному.
Володимир Короленко
27 липня - 160 років від дня народження російського та українського письменника, журналіста та громадського діяча Володимира Галактіоновича Короленка. Уродженець Житомира, після переведення батька-судді до Рівного, він з 1866 по 1871 рік навчався у Рівненській гімназії. Нині в цьому будинку розмішується Рівненський обласний краєзнавчий музей, на фасаді якого встановлено меморіальну дошку на честь Володимира Короленка.
Володимир Короленко палко захищав від переслідувань царських властей українську культуру й мову, підтримував прогресивних українських письменників. Зокрема, Короленка пов'язувала міцна дружба із Павлом Грабовським, Михайлом Коцюбинським, Панасом Мирним. Тема України посідає значне місце у цілій низці його творів. Короленко брав участь у організації захисту українських селян від судових переслідувань царським режимом.
Жовтневий переворот 1917 року Короленко сприйняв негативно. Він відкрито засуджував засоби, які використовували більшовики для побудови соціалізму.
Як і Борис Тен, Володимир Короленко увійшов до "ТОП-20 видатних рівнян" усіх часів.
ТОП-7 книг-ювілярів 2012 року
Олександр Богачук
18 грудня - 80 років від дня народження українського поета і журналіста Олександра Богачука (1933 - 1994). Він був першим головою Рівненської організації Спілки письменників України, очоливши її у 1985 році. Утім, уродженець Волині Олександр Богачук більшу частину життя пропрацював у Луцьку. Помер 1994 року.
Олександр Богачук - автор цілої низки збірок різножанрових поезій, а також двох п'єс. Десятки мелодій на слова Олександра Богачука створили відомі композитори Г.Майборода, А.Горчинський та інші. З-поміж них - такі пісні як «Тиша навкруги», «Троянди на пероні», «Тихо падає цвіт», «Моя родина — Україна» та багато інших.
літературні ювілеї, українська література, література, письменник, Ольга Терещук, Борис Тен, Антоніна Горохович, Володимир Короленко, Олександр Богачук
Безкоштовні обіди у центрі Рівного: ініціатива діятиме і цієї зими
У центрі Рівного з 6 грудня, в День Святого Миколая, розпочнеться традиційна ініціатива з надання безкоштовних гарячих обідів для тих, хто опинився в скрутному становищі.
переглядів: 0
У Дубні водій видав себе за пасажира, щоб уникнути покарання
Учора в Дубні на вулиці Кременецькій патрульні затримали водія, який намагався обдурити поліцейських, видавши себе за пасажира.
переглядів: 117
Рівнянин просить облаштувати пішохідний перехід біля агропідприємства
У Рівному місцевий житель Павло Масленчук звернувся до міських чиновників з ініціативою створити пішохідний перехід на вулиці Польова, біля ТОВ ВТП "Агропереробка".
переглядів: 114
У Рівному почали встановлювати ялинки
Цьогоріч святкові різдвяні деревця будуть у двох міських локаціях.
переглядів: 236
Зараз потрібні донори з першою групою крові
Рівненський центр служби крові терміново потребує донорів крові першої групи обох резусів.
переглядів: 157