ТОП-7 книг-ювілярів 2012 року
"Волинь": 80 років
Від солдатів, матросів і селян - до поміщиків, священослужителів та урядовців: понад 450 персонажів проходить перед читачем роману-епопеї "Волинь", автором якого є "Гомер ХХ століття", як його часто називають, Улас Самчук. Уродженець с.Дермань на Здолбунівщині, у своєму наймасштабнішому творі Улас Самчук зобразив життя волинського селянства першої третини ХХ століття, наситивши трилогію багатьма автобіографічними деталями. Адже образ своєї малої Батьківщини - Рівненщини, Волині - письменник проніс через усе життя. "… Дермань для мене центр центрів на планеті, - писав Улас Самчук. - І не тільки тому, що десь там і колись там я народився… Але також тому, що це справді «село, неначе писанка», з його древнім Троїцьким монастирем, Свято-Феодорівською учительською семінарією, садами, парками, гаями, яругами, пречудовими переказами та легендами".
Цьогоріч виповнилось 80 років від часу написання першого й 75 - від року виходу другого тому роману "Волинь". А від дня смерті Уласа Самчука нас відокремлює лише чверть століття - титан слова пішов із життя в 1987-му...
Літературні ювілеї Рівненщини-2012
Улас Самчук жив у Чехословаччині, Німеччині та Канаді, його творчість іще за життя була відома у світі. «У 30-х роках вживалися певні заходи щодо кандидування Уласа Самчука на Нобелівську премію за роман «Волинь» (як і Володимира Винниченка за «Сонячну машину»). Але, на жаль, їхніх імен немає серед Нобелівських лауреатів: твори письменників погромленого і пригнобленого народу виявились неконкурентноздатними не за мірою таланту, а через відсутність перекладів, відповідної реклами», - зазначає дослідник творчості Уласа Самчука Степан Пінчук.
"Діоптра": 400 років
Повна назва цього релігійно-філософського твору - "Діоптра, себто дзеркало або зображення людського життя на світі, складеного з багатьох святих Божих писань і догм отців, з грецької на слов’янську мову гідним вічної пам’яті отцем Віталієм, ігуменом у Дубні, перекладена й написана». Автором "Діоптри" є український церковний діяч, знаний у літературі як Віталій з Дубна (існують відомості, що під кінець життя він був ігуменом монастиря у Дубні).
У центрі твору - проблеми добра і зла, місця людини у світі; і хоча автор сам зазначає у назві, що "Діоптра" - це переклад, дослідники наголошують на неабиякій ерудованості Віталія, адже у творі він використовує доволі багато різноманітних джерел: від оповідань із Талмуду до французьких приповідок.
Чимало думок, висловлених автором "Діоптри" чотири століття тому, не втратили актуальності й нині. "Якщо щось тобі здається жорстоким і немилосердним, то повстань проти самого себе, помстись ворогам твоїм внутрішнім, котрі тебе вражають, і не ремствуй на зовнішніх, особливо коли вони без твого хотіння тебе образити не зможуть", - радить, приміром, Віталій із Дубна. Або: "Те, що мудрий робить на початку, те безумний чинить у кінці. Мудрій людині властиво насамперед міркувати, для безумного ж характерно казати: “Я й не думав"..."
У наш час, і знову ж таки на Волині, з'явився ще один твір під назвою "Діоптра" - це історико-інтелектуальний детектив відомого сучасного українського письменника, історика та філософа, проректора Національного університету "Острозька академія" Петра Кралюка.
Як і у випадку з "Діоптрою" XVII століття, твір Петра Кралюка також має довгу назву - "Діоптра, або дзеркало, в якому бачимо не лише себе, а й інших, подорожуючи в часі та просторі". У центрі твору Петра Кралюка - пошук втраченого рукопису останнього прижиттєвого твору українського письменника, церковного та освітнього діяча Мелетія Смотрицького, начебто написаного на Рівненщині у Дерманському монастирі, який ведуть сучасні "мисливці за антикваріатом"...
"Домовичок Кузя": 40 років
У жовтні 1972 року радянська письменниця Тетяна Александрова почала писати казку про домовичка Кузьку. А сама книжка (повість-казка "Кузька в новій квартирі"), яка лягла в основу першої з серії мультфільмів про кумедного домовичка, вийшла у видавництві "Дитяча література" 35 років тому - у 1977-му.
Цикл мультфільмів про домовичка Кузю набув великої популярності. А на Рівненщині Кузя відомий юній читацькій аудиторії ще й як символ дитячої сторінки "Провінційної газети", а згодом - "Рівненської газети". Упродовж не одного року редакція отримує від маленьких читачів листи й малюнки, які так адресовані - "домовичку Кузі".
До слова, у відомому сучасному російському кінофільмі "Нічний дозор" також присутній домовичок Кузя: в одному з епізодів герой фільму Єгор дивиться мультфільм про Кузьку...
"Мертві душі": 170 років
Ідею сатиричного твору, жанр якого сам автор визначив як поема, Миколі Гоголю подав Олександр Пушкін, який, у свою чергу, почув про схожу історію під час заслання до Кишинева. Начебто, щось подібне до описаного у "Мертвих душах" свого часу трапилось у місті Бендери. (Нині належить до невизнаної Придністровської Молдавської Республіки).
"Мертві душі" начебто замислювались автором як тритомне видання, проте, другий том Гоголь спалив 160 років тому - у 1852-му, і до нашого часу дійшли лише окремі глави у чернетках. А про третій том залишились хіба що окремі відомості.
Із Рівненщиною "Мертві душі" пов'язують як мінімум два факти: у біографії Чичикова зустрічаємо згадку про його службу на митниці в Радивилові, а перший переклад твору польською мовою з'явився ще за життя Гоголя, в 1844 році, у журналі "Atheneum", який видавав Юзеф Крашевський - польський класик, який певний час працював на Рівненщині.
200 років тому народився польський класик Юзеф Крашевський, який жив і творив на Рівненщині
"Пурпурові вітрила": 90 років
Повість-феєрія письменника-романтика Олександра Гріна про дівчинку Ассоль, яка чекала і дочекалась принца на кораблі з пурпуровими вітрилами, з'явилась у надзвичайно важкі післяреволюційні роки. Напевно, саме в такі нестабільні й непрості часи людям особливо потрібна всеперемагаюча віра у чудо і у силу мрії, яку утверджує у "Пурпурових вітрилах" Олександр Грін...
До слова, у Санкт-Петербурзі, де Грін і писав свій славетний твір (кажуть, протитипом Ассоль стала якась незнайомка, побачена ним іще до революції, в 1906 році, в одному з магазинів на Невському проспекті), парусник із пурпуровими вітрилами в акваторії Неви став одним із символів загальноміського випускного вечора. Таку традицію спершу започаткували ще в радянські часи, згодом відмінили, а в наш час до видовищного романтичного дійства вирішили повернутись...
"Русалка Дністровая": 175 років
Перший західноукраїнський альманах "Русалка Дністровая" побачив світ у 1837 році в Будапешті (тоді - місто Буда). Видавці книги - учасники літературного гуртка «Руська трійця» Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич та Яків Головацький.
"Русалка Дністровая" мала чотири частини — фольклористичну, історико-літературну, перекладну, а також оригінальні твори самих упорядників альманаху.
Девізом видання стали слова Я. Коллара: «Не тоді, коли очі сумні, а коли руки дільні, розцвітає надія». На думку дослідників, своїм поворотом до народної мови та уведеним її упорядниками правописом «Русалка Дністровая» мала чималий вплив на розвиток української літератури в Галичині, подальше формування українського правопису.
У наш час у Львові діє музей "Русалки Дністрової", який розміщений у дзвіниці Свято-Духівської церкви — семінарської церкви при Греко-католицькій духовній семінарії, де навчалися творці альманаху. Експозиція музею розповідає про історію "Руської трійці", долі її членів, умови, в якій видавався альманах, історію його створення та подальшу долю. А умови створення "Русалки" були непростими: львівська поліція конфіскувала 800 із 1000 надрукованих примірників альманаху. Проте, переслідування українськиї просвітителів з боку тодішньої залишились справою давно минулих днів, а їхній внесок у національне відродження українців - увійшов до історії.
"Собака Баскервілів": 110 років
Одна з чотирьох повістей англійського письменника Артура Конан Дойля про славетного сищика Шерлока Холмса більшості з наших сучасників відома насамперед завдяки знаній радянській екранізації 1981 року з Василем Лівановим у ролі Холмса й Віталієм Соломіним у ролі Ватсона. Між тим, перша в СРСР екранізація твору вийшла десятьма роками раніше - ще в 1971-му. Загалом же у світі вийшло більше двох десятків фільмів, у основу яких ліг драматичний детективний сюжет про собаку Баскервілів. Остання така стрічка з'явилась зовсім нещодавно - у 2011 році у Великобританії. А десять років тому за мотивами повісті створили навіть рок-оперу.
Торік, до слова, один із творів Артура Конан Дойля також був ювіляром - у 1891 році було опубліковане перше з оповідань із серії “Пригоди Шерлока Холмса”. Це – оповідання (автор назвав його повістю) “Скандал у Богемії”. Один із фільмів знаменитого радянського серіалу про Холмса – “Скарби Агри” - був знятий саме за мотивами цього оповідання. Там фігурує Ірен Адлер — єдина жінка, від якої славетний сищик зазнав поразки. До речі, саме у “Скарбах Агри” вперше в серіалі про Шерлока Холмса були використані кадри справжнього Лондона. А паровий катер, на якому, за сюжетом твору, втікали злочинці, у фільмі перейменували на “Діану”, хоча у книзі він звався “Авророю”. Логіка перейменування - зрозуміла, адже кінострічка вийшла за радянських часів, у 1983-му...
ТОП-5 книг-ювілярів 2011 року
національне відродження, альманах, "Русалка Дністровая", "Нічний дозор", Тетяна Александрова, домовичок Кузя, Шерлок Холмс, "Собака Баскервілів", Артур Конан Дойль, Олександр Грін, "Пурпурові вітрила", "Мертві душі", Радивилів, Юзеф Крашевський, Микола Гоголь, "Діоптра", українська література, літературні ювілеї, Львів, письменник, Дерманський монастир, Віталій, Петро Кралюк, Улас Самчук
Безкоштовні обіди у центрі Рівного: ініціатива діятиме і цієї зими
У центрі Рівного з 6 грудня, в День Святого Миколая, розпочнеться традиційна ініціатива з надання безкоштовних гарячих обідів для тих, хто опинився в скрутному становищі.
переглядів: 2
У Дубні водій видав себе за пасажира, щоб уникнути покарання
Учора в Дубні на вулиці Кременецькій патрульні затримали водія, який намагався обдурити поліцейських, видавши себе за пасажира.
переглядів: 122
Рівнянин просить облаштувати пішохідний перехід біля агропідприємства
У Рівному місцевий житель Павло Масленчук звернувся до міських чиновників з ініціативою створити пішохідний перехід на вулиці Польова, біля ТОВ ВТП "Агропереробка".
переглядів: 115
У Рівному почали встановлювати ялинки
Цьогоріч святкові різдвяні деревця будуть у двох міських локаціях.
переглядів: 237
Зараз потрібні донори з першою групою крові
Рівненський центр служби крові терміново потребує донорів крові першої групи обох резусів.
переглядів: 157