Ми у Facebook
01.03.2002, 17:05

Більше третини українських громадян виступаютьза зміну існуючої форми правління

Майже 40% громадян України впевненi у необхiдностi змiни iснуючої форми правлiння — президентсько-парламентської республiки. Про це, повiдомив у вiвторок директор політико-правових програм Центру iм. О.Разумкова Iгор Жданов, свiдчать результати опитування, проведеного соцiологiчною службою Центру.
Загальнонацiональне опитування 2033 респондентiв вiком вiд 18 рокiв проводилося з 19 по 27 лютого 2002 р. Вiдхилення вибiрки не перевищує 2,3%. Згiдно з даними опитування, в необхiдностi змiни iснуючої форми правлiння упевненi 39,4%. З них 14,2% вiддають перевагу парламентсько-президентськiй республiцi, 12% — президентськiй, 4,8% — парламентськiй, 8,4% висловилися за повернення до варiанту радянської республiки. Водночас, зазначив експерт, 36,9% опитаних вважають, що форма правлiння не потребує змiни, i виступають за збереження iснуючої форми правлiння.
На думку I.Жданова, такi розходження мiж настроями полiтичної елiти, яка, за його словами, “виступає за посилення ролi парламентської бiльшостi у формуваннi уряду, а значить, i за змiну форми правлiння”, i орiєнтацiями населення, свiдчить про те, що громадяни недостатньо чiтко ознайомленi з перевагами тiєї чи iншої системи органiзацiї державної влади. “Населення занепокоєне iншими проблемами, передусiм економiчними; проблеми полiтичнi перебувають на другому планi”, — вважає вiн.
Полiтолог також зазначив, що президентсько-парламентську республiку пiдтримують, передусiм, жителi захiдного i схiдного регiонiв України — вiдповiдно 42,4% i 40,6% опитаних; у центральному регiонi за неї висловилися 33,3% респондентiв; на пiвднi — 28,4%. Водночас у пiвденному регiонi пiдтримують президентську республiку 17,4% респондентiв, на заходi — 14,3% опитаних, на сходi за таку форму правлiння висловилися тiльки 10,8%, у центральному регiонi — 9,5% респондентiв. Такi вiдмiнностi I.Жданов пояснює особливостями менталiтету, “правової i полiтичної самосвiдомостi” українцiв, рiзним iсторичним досвiдом окремих регiонiв.





На правах реклами