Держава більше не обслуговуватиме багатоквартирні будинки [КОМЕНТАРІ+ІНФОГРАФІКА]
– Цей закон часто трактують, як такий, що закриє жеки. Жеки не зруйнуються. Проте, з моменту вступу закону в дію, мешканці багатоповерхівки стають єдиними повноправними власниками будинку і прибудинкової території. Приміром, якщо в будинку один власник, то один, якщо сто, то сто співвласників. Мова йде про те, що з 1 липня мешканці багатоповерхівок не приписані до ЖЕКів як кріпаки, як це було раніше. Тепер вони можуть провести збори і 75% відсотками (від площі квартир) проголосувати відійти від ЖЕКу і обрати собі іншу утримуючу організацію. Або взагалі її не обирати, а створити ОСББ. Суть у тому, що ЖЕКи просто не витримають конкуренції і зникнуть еволюційно. Але цим Законом, Кабінету Міністрів було доручено до 1 липня 2015 року розробити порядок списання з балансу органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності та протягом 6 місяців привести нормативні акти у відповідність закону. Тим не менше, до цього часу немає порядку списання будинку з балансу. Кабмін не виконав термінів, які сам і встановив. Також з боку держави не передбачається капітальний ремонт будівель. Держава просто "омила руки". Це все лягає на плечі мешканців. Якщо, наприклад, з ладу вийшов ліфт, то з кожної квартири треба буде зібрати 3-5 тисяч гривень. Наскільки це реально для рівнян? А якщо залишити все як є, то через кілька років старі будинки почнуть валитися. Тому місцева влада буде стимулювати мешканців якимись місцевими програмами, щоб полегшити для них цей процес. Окрім того, квартплата, як така, відсутня. Є лише плата, яку мешканці затвердять на зборах співвласників. Тому якщо частина жителів не платитиме за утримання будинку, то це буде проблемою усіх співвласників. Ніде не прописано, як стягнути борг з неплатників. Тому якщо частина людей не заплатить, то іншим мешканцям доведеться самим закладати за них гроші.
Закон про багатоповерхівки: "убивця ЖЕКів" чи комунальне рабство?
Депутат Рівненської міської ради Святослав ЄВТУШЕНКО:
– Відповідно до цього Закону держава знімає з себе відповідальність по обслуговуванню будинку та прибудинкових територій. Це все тепер лягає на плечі жителів будинку, тобто співвласників. Мешканці мають рік, щоб визначитися з формою управління або обрати управителя. Управитель відповідатиме за весь спектр послуг. Фіксованих тарифів не буде. Проте, це не означає, що люди платитимуть менше. У деяких випадках, можливо, навіть більше. Це теж залежатиме від самих мешканців, адже плату на утримання будинку визначатимуть на зборах. Голосувати будуть в залежності від кількості квадратних метрів, яким людина володіє. Кожен голос оцінюється відповідно до площі нерухомості. Щоб прийняти рішення, необхідно, щоб проголосували 75 відсотків від загальної площі будинку.
Плату за обслуговування будинку збиратиме управитель і надаватиме послуги, відповідно з укладеним договором. В договорі визначається обсяг послуг і періодичність. Угода з управителем підписується на один рік. Тобто, якщо мешканців управитель не влаштовує, то вони його зможуть переобрати лише через рік.
коментар юриста
Тетяна МОНТЯН, адвокат, експерт з питань майнових прав та управління спільною власністю:
– Шкода, яку заподіяли цим законом, просто неміряна. І люди це зрозуміють вже найближчим часом. Закон вступив у протиріччя з існуючими статутами. Наразі невідомо, що тепер робити з вже створеним ОСББ. У Законі не прописано, як міняти статути. Для багатьох ОСББ це буде проблемою, оскільки вони створилися трошки більше, ніж третиною співвласників, а решту співвласників – "чхала на той будинок з високої гори". Навряд чи новий Закон змусить людей самоорганізовуватись. Наших людей може збудити щось до самоорганізації тільки тоді, коли їм на голову почнуть падати шматки їхніх будинків. І то малоймовірно. Навіть якщо їм на голову падатиме цегла, то 80 відсотків людей волатимуть, що їм винна держава мерія чи "чарівник на блакитному гвинтокрилі". У нас в країні не ведеться ніякої роз’яснювальної роботи про те, що таке будинок. Тим, хто не спроможеться вибрати собі управителя, рівно через рік місцеві органи влади нав’яжуть офіційного рабовласника, який буде їх обслуговувати. А протягом цього року буде неймовірна кількість шахрайств. Швидше за все, ніхто не збиратиме 75 відсотків цих бабусь-дідусів. Їхні підписи просто підроблять. У кращому випадку – роздадуть гречку-олію-горілку і вони нібито щось підпишуть. З цим папірцем шахраї від ЖКГ прийдуть в місцеві органи влади, скажуть, що провели збори, люди визначились, договір підписали. Якщо мешканці скажуть, що нічого не підписували, їх відправлять доводити свою правоту у суді. А експертиза одного підпису коштує кілька тисяч гривень.
Тетяна Монтян, Володимир Хомко, Святослав Євтушенко, закон про багатоповерхівки, ОСББ
Помер колишній керівник медзакладу на Рівненщині
15 січня 2025 року стало відомо про смерть Олега Олександровича Ільчука, колишнього директора КНП "Корецький центр первинної медико-санітарної допомоги" (ПМСД).
переглядів: 23
Ексголова ОСББ у Вараші привласнив понад 120 тисяч гривень: справу передано до суду
У місті Вараш Рівненської області колишнього голову одного з об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) обвинувачують у привласненні понад 120 тисяч гривень.
переглядів: 56
У Рівному провели в останню путь військового, який загинув під Бахмутом
15 січня 2025 року на майдані Незалежності в Рівному відбулася церемонія прощання з військовослужбовцем Миколою Маргасюком.
переглядів: 71
Медики "швидкої" на Рівненщині врятували життя чоловіка
11 січня 2025 року медики швидкої допомоги в Рівненському районі відновили серцевий ритм 62-річного пацієнта, який перебував у критичному стані через порушення серцевого ритму.
переглядів: 94
У Рівному та Запоріжжі встановили незвичайні вертепи
Незвичні ці вертепи тим, що образи написані на порохових тубусах, а шопки виготовлені деревини ящиків боєприпасів.
переглядів: 275