Олег Червонюк: Я міг би бути міським головою Рівного [+Відео]
У черговому випуску програми “Думки вголос” власник Рівненського льонокомбінату Олег Червонюк розповів про умови своєї участі у виборах міського голови Рівного, перспективи розвитку підприємства та корупцію як головну перешкоду розвитку України.
- Олеже Казимировичу, працівники Рівненського льонокомбінату не раз виходили на захист підприємства на вулиці і майдани Рівного, під стіни державних установ. Останнім часом про такі акції не доводилось чути. Колектив льонокомбінату розчарувався в їх дієвості чи, можливо, справді зажив по-новому?
- Історія різних країн показує, що кожна нація має такий досвід: відстоювати свої інтереси потрібно кожен день, годину, хвилину. Ми не повинні думати, що ось, мовляв, відбулась Революція Гідності — і все наступного дня стане дуже добре. Ні, за це треба боротися і боротися постійно. І прикладом цього справді може бути боротьба нашого підприємства з тими проблемами, які існують у нашій країні — корупцією, хабарництвом, контрабандою, тиском на бізнес. Можна говорити сьогодні, що цих проблем насправді поменшало, тому що для цього урядом були вжиті певні дії. Але не можна говорити про те, що вони зникли взагалі. І починати тут треба із філософії звичайного держслужбовця — у випадку нашої країни це на 99,9% корупціонери. Це люди, які прийшли на роботу не заробляти свої 2 тисячі гривень, які складає їхня зарплата, а вкрасти кожну годину по 2 тисячі. Їхня психологія — це знищувати слабших. Якщо підприємство сильніше, може за себе постояти — вони не будуть з ним воювати. Тому що перша їхня задача, головна задача будь-якого корупціонера-держслужбовця — залишитись на своїй посаді. Якщо він не залишиться на посаді — то не матиме змоги брати хабарі, ще й на роботу ніде не влаштується. Тому ми навмисно використовуємо психологію цих людей і доводимо, що якщо вони будуть тиснути на підприємство — вони реально можуть позбутися посади. І це головний принцип — примушувати держслужбовців не те, що працювати на нашу державу і на нашу економіку, а як мінімум не заважати. І така боротьба проводиться постійно, щодня.
- Тобто, можливо, це просто відбувається не завжди так наочно...
- Так, не завжди у вигляді масових акцій. Дуже часто відбувається просто розмова — попередження про те, щоб чиновники працювали у рамках чинного законодавства. Часто просто телефоную і попереджаю, що дурниць робити не потрібно. Якби в нас таких підприємств було більше, якби люди могли відстоювати свої інтереси саме в такому правовому полі — можливо, наша країна була би більш розвиненою і ми швидше добилися таких результатів, як в Європі.
Ми не повинні бути мовчазними. Часто-густо серед наших громадян є думка: краще дати 20 чи 50 гривень і вирішити питання в цю хвилину, аніж створювати проблеми, втрачати час... А хтось хай потім бореться з корупцією. Такого не буває. Ми всі повинні боротися з корупцією — і ті, хто має можливість давати хабарі, і хто немає, і правоохоронні органи. Це проблема всього нашого суспільства. Ми як нація повинні вибудувати таку систему, щоб кожен українець, кожен громадянин України мав можливість вільно працювати в нашій державі. На цьому шляху стоїть тільки одна величезна проблема — корупція.
ДИВИТИСЬ ВІДЕО
- Якщо ми вже заговорили про вимоги до влади, то багато в цьому плані залежить від прийдешніх місцевих виборів. Чи будете брати в них участь?
- Це достатньо широке питання. З одного боку, в суспільстві існує певний негативний стереотип щодо звання депутата — просто тільки тому, що ти депутат. На мій погляд, це не дуже добре. Насправді я переконаний, що більшість людей, які стають депутатами, щиро хочуть змінити щось у суспільстві на краще. Але маємо ситуацію, коли частина депутатів хоче змінити щось на краще, а інша частина, яка представляє інтереси наших державних органів управління, - лобіює тільки корупційні схеми, які існують до сьогоднішнього дня. На жаль, більшість серед депутатів становлять чиновники, які ніколи не будуть боротися з корупцією, тому що вони жили за рахунок цієї корупції. Власне кажучи, на сьогоднішній день бути причетним до цієї ситуації — в мене зовсім небагато є бажання. Я не бачу себе сьогодні депутатом обласної чи міської ради, поки саме суспільство не зрозуміє і не зміниться в тому плані, що боротьба з корупцією повинна виходити з середини суспільства.
Відповідальність за нашу сьогоднішню ситуацію несе вся громада, а не тільки Президент чи Прем'єр-міністр. Нація є тільки тоді, коли ми всі працюємо разом над однією метою. Дуже добре, що сьогодні ми як нація готові відстоювати свою незалежність, боротися з труднощами і переживати їх. Але ми чомусь не йдемо далі, а далі потрібно на кожному місці, в кожному районі, селищі, будинку, подвір'ї — будувати цю нашу Україну, європейську Україну. Адже інколи заходиш у багатоповерхові будинки і бачиш цю різницю — одні люди живуть більш охайно, інші — зовсім неохайно, хоча будинки стоять поряд...
Ми не повинні жити, ніби колись буде краще. Ми сьогодні повинні робити це “краще”.
- Якщо говорити про посаду міського голови Рівного — чи бачите Ви себе на ній? Якщо ні, то кого вважаєте найбільш підходящим кандидатом для рівнян?
- Це питання виходить із попереднього. Я міг би бути міським головою, я міг би балотуватись за однієї умови — чіткого розуміння по вертикалі, до самого Президента, що ми робимо в нашій країні, куди ми рухаємось і які зміни намагаємось зробити. Повинен бути чіткий зрозумілий план. Я не хочу отримати посаду міського голови просто для того, щоб красти гроші з бюджету. Я знаю, як їх заробляти.
В мене є дуже великі сумніви в тому, що будь-який міський голова може прожити за 5 тисяч гривень — це його зарплата на сьогоднішній день. На виборчу кампанію будь-який кандидат витрачає щонайменше 300 тисяч доларів. Я думаю, якщо скласти всю зарплату за 4 чи 5 років — ми не отримуємо цю суму. Отже, є якийсь інший інтерес.
Я міг би працювати взагалі безкоштовно, тому що я досягнув певного рівня економічної незалежності. Я би хотів попрацювати на свою державу, але для того, щоб це відбулось, потрібна, знову ж таки, чітка вертикаль, чіткий план, що ми робимо, а не просто: виграли вибори — а далі якось воно буде. На мій погляд, якщо міський голова повинен нести відповідальність за все, що відбувається в місті — а він повинен її нести — потрібні певні важелі впливу. Тобто призначення на такі посади як начальник міліції, прокурор міста, начальник податкової, повинні так чи інакше залежати від міського голови, причому не формально, а продумано, щоб потім можна було з нього спитати.
Ось чому я кажу: якщо Президент звернеться до мене, щоб я ішов на посаду міського голови, - я піду. За певних умов — якщо будуть певні інструменти, з якими можна дійсно працювати і досягати результату.
Те, що відбувається сьогодні — якась кулуарна політична боротьба, якісь розмови, що хтось комусь дав гроші чи не дав — це знову ж таки повернення до того, що в нас було. І на сьогодні я не бачу, як можна досягнути результату за таких умов. Тут повинен бути чіткий прагматизм діючої влади, діючої партії, діючого Президента. Або він закачує рукави і наводить порядок, і в мене ще є надія, що так і буде — або ми граємо знову в ту гру, в яку граємо дуже багато часу, і вона не є результативною.
Уявіть собі, сьогодні рівняни обирають найкращого міського голову, не корупціонера. Міського голову, який працює на місто. Що робити з тими держслужбовцями, які не такі чесні й прозорі? Звільнити їх одним розчерком пера він не може, тому що є законодавство. Він не може вплинути на те, щоб міліція знайшла приклади корупції, а вони є, і давала до суду — якщо не звільняються самостійно. Маючи абсолютно чистого прозорого міського голову окремо взятого міста — маємо ситуацію, коли він потрапляє у середовище держслужбовців, які все кругом крадуть і розтягують. Він повинен зробити вибір — або він звідти взагалі іде, або він стає частиною цієї корупційної схеми. Ті гроші, які сьогодні може вкрасти міський голова, - я їх можу з величезним задоволенням просто заробити. І при цьому залишатись самодостатньою людиною і сам себе поважати.
ДИВИТИСЬ ВІДЕО
- Якщо повернутись до розмови про льонокомбінат — знаю, що останнім часом ви активно працюєте і на зовнішніх ринках, зокрема, зареєстрували європейську торгову марку Goldi, і на вітчизняному. Який напрямок вважаєте пріоритетним?
- Боротьба за незалежність окремо взятого підприємства — це як боротьба за незалежність окремо взятої держави. І підприємство, і країна — вони не повинні залежати тільки від одного ринку. Чим більше ринків — тим більш незалежним є підприємство.
Нині ми збільшуємо торговельну мережу в Україні, і до кінця року будемо представлені у більшості обласних центрів. І в той же час ми працюємо і знаходимо шляхи, щоб працювати на європейському ринку. Тому що це величезний ринок, і для нас це цікавий досвід і цікавий рівень розвитку підприємства.
- Чи нарощуються на підприємстві обсяги виробництва у зв'язку з тим, що збільшуються торговельні обсяги?
- Безумовно. Ми зараз зробили невеличкий філіал у Шепетівці, там є швейне виробництво і плануємо робити фабрику. І в інших райцентрах зараз теж займаємось пошуком приміщень приміщень під швейні виробництва.
Маємо дуже потужні плани розвитку льонокомбінату. Зараз на швейному виробництві працює близько 200 швачок — ми заклали фабрику, де на першому етапі працюватиме близько 400 швачок, а в перспективі — до півтори тисячі. Тільки на швейній фабриці, яка знаходиться на території льонокомбінату! Взагалі, є гарні перспективи для розвитку за всіма напрямками — і виробництва тканини, і трикотажного. Я взагалі не бачу перешкод для того, щоб в Україні розвивалась легка промисловість. У нас гарне географічне розташування, є людський потенціал, є можливість навчати людей. Звісно, в нас немає певних технологій, певних коштів, щоб вони були — але з часом все це можна отримати. Єдине, що стоїть на заваді — це корупція і контрабанда. Якщо ці два питання вирішити — я переконаний, що розвиток в Україні повинен бути просто шаленими темпами.
- Складовою незалежності — і держави, і підприємства — є незалежність енергетична. Зважаючи на наближення осені, а далі й зими, запитаю: чи працюєте над використанням альтернативних джерел опалення?
- Безумовно, ми вже близько 2-3 років працюємо над цими питаннями. В мене є колосальний досвід, адже вивчав, як вирішуються ці питання у Фінляндії, Німеччині, Австрії. Ми зупинились на австрійській технології. Поставили твердопаливну котельню, яка працюватиме на мокрій щепі. Вологість цієї щепи складає близько 50-60%. І ми це питання вирішимо, думаю, за 2-3 місяці.
Хотілося б, щоб і в нашій державі таким самим чином вирішувались питання. Останнім часом ми взяли багатомільярдні кредити. Якби вони були інвестовані саме в будівництво подібних котелень, думаю, ми за півроку відсотків на 50 скоротили б споживання російського газу. Що стосується нових технологій і обладнання, то часто-густо європейські компанії готові поставляти їх у кредит, причому навіть не потрібно брати кредит, потрібні лише гарантії уряду на те, що ці кошти буде повернуто. Цю роботу потрібно робити вже. Чому її не роблять? Думаю, в тому числі й через те, що в нас насправді небагато професіоналів у цьому напрямку.
До теми:
Лідер громадського руху “Народний контроль Рівненщини” Дмитро Сільман: Разом зробимо більше [+Відео]
Народний депутат України Василь ЯНІЦЬКИЙ: Відповідальність за долю краю має бути взаємною
Лідер рівненської “Батьківщини” Микола Кучерук: Ідемо на вибори під гаслом: порядок і справедливість [+Відео]

Рівненський льонокомбінат, Льонокомбінат, Олег Червонюк, "Думки вголос"
Український комік, родом з Рівненщини, розповів як схуд на 54 кілограми

Відомий український комік Володимир Жогло, який родом з Млинова, поділився вражаючою історією власного схуднення.
переглядів: 254
Рівнян попереджають про новий вид шахрайства

Поліція Рівненщини розповідає про вид шахрайства, коли постраждалим рекомендують нібито "покращити свій мобільний зв'язок".
переглядів: 188
Як військовим оформити заповіт і довіреність без нотаріуса

В умовах воєнного стану військові не завжди мають змогу звернутися до нотаріуса. У таких випадках Закон дозволяє посвідчувати правочини в особливому порядку.
переглядів: 174
Командир взводу «Да Вінчі» Іван Швая: шлях добровольців та уроки війни

У цьому інтерв’ю командир взводу Іван Швая розповість про бойовий шлях батальйону, особливості добровольчого руху, виклики війни та те, як українські воїни формують майбутнє країни на полі бою. Це історія мужності, братерства та незламної віри в перемогу.
переглядів: 407
"Життя на рівні, я їду в Рівне" - відомий прозаїк та поет написав вірш про наше місто

Василь Зима знаний не тільки як телеведучий, але також як поет та прозаїк.
переглядів: 363