Миколині свята — Варвари, Сави та Миколи
Святу Варвару вважають покровителькою гірників усього світу та жінок. До неї звертаються у молитвах про одужання тяжкохворих. Саме тому в Україні День святої Варвари (17 грудня) святкували лише жінки. На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. З-поміж них обов'язково мали бути “пірхуни” — вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи. кому саме попаде “пірхун”. Невдаху, який витяг такого вареника, довгий час так і дражнили — “пірхун”.
Також у День святої Варвари дівчата ворожили на долю. У цей день вони йшли в сад, ламали гілку вишні та ставили її у воду. Якщо на Різдво гілочки зацвітали, то це віщувало шлюб цього року. Якщо ж ні — сидіти в дівках.
Миколая та Варвари - святі джерела Рівненщини
18 грудня — Сава — батько зимового Миколи
На Сави жінки збиралися в рукодільницькі гурти, бо прийшла пора “і савити, і варварити, і куделю кучматити”. Хто ж не працював, то казали: “Савила та варварила і сорочки собі не справила; Сави і Варвари на мені сорочку обірвали”...
“Бідному Савці нема долі ані на печі, ані на лавці. Сава приїхав на білих санках. Сави дні прибавили. Сава мостить, а Микола гвоздить. Савка бідний, Микола багатий. Сава — батько зимового Миколи. Варвара ночі увірвала, а Сава день доточив…” — такі, зокрема, приказки побутували на свято Сави.
19 грудня — Святий Миколай, подарунки діставай
На відміну від весняного (22 травня), зимового Миколая відзначали особливо урочисто. Вважалося, що він захисник усіх бідних і знедолених. Та найбільше його пошановували діти, для яких він був почесним охоронцем. Навіть існує легенда про те, як Миколай рятував дітей серед моря.
Традиційно в Україні, особливо у західних областях, до цього дня готували обрядодійства, пов'язані зі святим Миколаєм. Ввечері хтось найповажніший з родини, переважно дідусь, перевдягався на вулиці в “доброго Миколая”, заходив до оселі з подарунками, які батьки, знаючи про дитячі забаганки, готували заздалегідь.
Вручаючи кожному окремо гостинець, святий Миколай згадував все те добре, що зробила дитина протягом року, і соромив за нечемні вчинки. Відтак діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити “діда Миколая, який знає про все”. Це був вельми дієвий виховний момент.
Особливою повагою в народі користувалася ікона Миколи Чудотворця. Вона була майже в кожній оселі, оскільки, як уже мовилося, він захищав усіх бідних і знедолених.
Напередодні випікали особливий вид печива – “миколайчики”. Разом з іншими гостинцями й різочкою як пересторогою від злих вчинків їх клали дітям уночі під подушку. Звичай обдарування на Миколи зберігся і нині.
традиції, вітання, свято, Варвари, Сави, миколайчики, Миколай
Реєстрація авто у Рівному тимчасово зупинена: що потрібно знати?
З 1 лютого 2025 року через технічні причини тимчасово призупинено прийом документів для отримання низки послуг сервісного центру МВС.
переглядів: 32
Рання весна, міцні морози в лютому? Рівненські синоптики роз'яснили погодну ситуацію
Про особливості січня та прогноз погоди на останній місяць зими та весну 2025 року розповіли фахівці Рівненського обласного центру з гідрометеорології.
переглядів: 98
Скорботний ранок: сьогодні до Рівного прибуде траурний кортеж
Загиблі воїни повертаються додому, щоб знайти вічний спочинок.
переглядів: 262
Масштабна автотроща у Гощі: п’ять авто понівечено, є постраждалі
Сьогодні, 4 лютого, близько 16:40 у селі Гоща сталася масштабна дорожньо-транспортна пригода. За попередньою інформацією поліції, зіткнулося одразу п’ять автомобілів.
переглядів: 391
На Рівненщині виявили нетверезого водія без прав, який знову сідав за кермо
Дубенські патрульні затримали нетверезого водія, який керував автомобілем, не маючи на це права. Сідає за кермо без посвідчення чоловік вже не вперше.
переглядів: 241