Як у Польщі орендувати житло: студентський досвід
Сюрпризи в кам'яниці
Довелося сконцентруватися на англомовних порталах. Я зайшла на сайт, який знала: airbnb.com. Цей ресурс є дуже корисним, коли треба орендувати приватне помешкання на кілька діб. Власник однієї фотогенічної «однушки» погодився здати квартиру на рік - за 1200 злотих з «медіа», тобто комунальними витратами. Щаслива, я внесла передплату через сайт і попросила знайомого з Кракова глянути на квартиру. Але показали йому зовсім інший варіант, двокімнатний, за іншою адресою і з оплатою 1800 злотих плюс комунальні послуги додатково. На мої питання власник відписав: «Заброньоване пані помешкання я зарезервував для своїх потреб, тому пропоную інший варінт». У мої плани не входило переплачувати «зайві» 600 злотих щомісяця, та й факт односторонніх рішень з боку власника виглядав неприємно.
Українка поділилася досвідом вступу до польського університету
Я продовжила пошуки на тому ж сайті. І, врешті, забронювала однокімнатну квартиру в кам'яниці (найстаріші кам’яні будинки) на Старовішельній (центр Кракова). У листуванні з власницею, пані К., фігурувала сума в 1460 злотих, куди начебто входили всі оплати плюс інтернет. На фото все виглядало дуже скромно, але пані К. писала дуже милі листи англійською і обіцяла мені по приїзду затишне «гніздечко». Мій приятель, поїхавши глянути на цей варінт, був неприємно здивований: не вистачало таких речей, як пральна машина чи плитка на кухні. Господиня – приємна молода дівчина – обіцяла до моменту мого вселення все підготувати.
До Кракова я приїхала 26 вересня, після безсонної ночі, з трьома великими валізами і мрією поспати. Пані К. відписала смс, що помешкання буде готове лише через 2 години, бо з нього тільки виїхали інші люди. Потім, години через три, у власниці взагалі перестав працювати телефон. Коли вона сама перетелефонувала через кілька годин, я вже була налаштована ночувати в готелі. Пані К. дала «зелене світло» на поселення. Квартира – типова в старому будинку, на першому поверсі, темнувата і зі старими меблями. Але близько до навчання. Ще два дні господарі міняли пральну машину, плитку і робили доукомплектування помешкання. Ми підписали угоду найму. Раджу перевірити такий пункт, як можливость розірвати угоду, попередивши господарів за місяць. Бо в нашу орендодавець одразу спробувала вписати вимогу «дозволяється з’їхати раніше терміну лише за умови, що орендар приведе нових орендарів». За словами дівчини, з якою був підписаний договір, квартира належала її матері, і мати передала їй право вирішувати всі питання з клієнтами. На підтвердження слів дівчина показала довіреність від матері-власниці. Усі деталі оплат ми начебто обговорили: наприклад, що вода входить у вартість оренди. Ми навіть не перевіряли стан лічильників на воду на момент мого вселення. А от електроенергію зафіксували, бо я мусила доплатити, якщо фактичне використання буде більшим, ніж квота, передбачена в адміністраційному зборі - «чиншу».
Контакти візового центру Польщі в Рівному
У мене трохи сентиментальні спогади про ту квартиру, адже в ній почався новий – польський - етап мого життя. Незважаючи на це, я вже навряд чи зніму житло у старій кам'яниці, нехай навіть в історичному центрі. Усі недоліки такого варіанту – зимна підлога (внизу ще був погріб), брак сонячного світла, неможливість нормально прогріти кімнату – «вилізли» з початком холодів. І тут виявилося, що два конвектори, зроблені чи не за часів живого Леніна, з місією обігріву старих кам'янних стін не справляються. А от електроенергії «їдять» будь здоров! Коли мені почали снитися сни, що я в холодному погребі, а кашель став хронічним, я почала шукати нове помешкання.
Попередила за місяць власницю, що виїжджаю. Виявилося, дівчина, яка мене поселяла, залишила Краків, і орендарями займається її мати. Я вислухала дорікання, що мені «тільки прописка була потрібна, раніше ніхто не скаржився на холод», а при розрахунках чекали неприємні сюрпризи. Справа в тому, що польські орендодавці завжди беруть заставну суму – «кауцію» - в розмірі місячної орендної плати, на випадок пошкодження майна. Якщо все нормально, то заставу повертають або зараховують її в оплату за останній місяць. Я також чекала на повернення моїх 1100 злотих (чиста сума оренди), але пані власниця повернула лише 250 злотих. Позосталі 750 вона залишила за «надмірне споживання електроенергії» - і це лише за два холодних місяці, при тому, що частина щомісячної оплати також ішла на електрику! І при тому, що конвектори працювали автоматично, а обігрівач працював годину в день – перед сном. Тому будьте обережні: чітко обговорюйте, що входить в поняття щомісячної оплати, не довіряйте на 100% аргументам власників, що «більше, ніж входить у чинш, пан/пані навряд чи спожива». У старих кам'яницях взимку дуже холодно – і цей факт суттєво впливає на рахунки.
Перелік країн для українців, у які з 1 січня не потрібна віза
І коли я вже виїхала з квартири, пані власниця через місяць хотіла з мене ще 300 злотих доплати – за воду. До того ж, пані показала мені рахунки за півроку, в яких фігурувало …ще два місяці до мого приїзду. Аргументи, що до мене в цій квартирі ніхто не жив, звучали для мене дивно: адже я перед вселенням кілька годин чекала, поки «квартира приводилася до ладу після попередніх орендарів». Я показала кореспонденцію з її дочкою, де було чітко написано: «Оплата включає користування водою». І свою візу од 25 вересня – аргумент, що я не могла жодним чином відповідати за рахунки двома місяцями раніше. В результаті я замість 300 злотих перевела цій пані 20 злотих – з перерахунку за середнє споживання води в конкретні місяці мого проживання. Знайомі говорили, можна було взагалі нічого не платити, але в чужій країні я не була так впевнена. На тому епопея з першою квартирою закінчилася.
Оплата по факту споживання – це зручно
Налякана «підводними каменями» першої оренди, я була настроєна дуже по-бойовому. Щоправда, встигла знайти кілька дивних оголошень і навіть потрапити на хлопця, який начебто здавав квартиру, але показував за умови, що дівчина приїде сама. З неадекватами я не зв’язувалася. Варіантів взимку було небагато, але власники здавалися більш готовими до компромісу у цінах і строках найму: студентський «бум» давно пройшов.
Затишна квартира, в серці Казімежа, з опису на сайті виглядала приємно і сонячно. Такою виявилася насправді. Також знаходилася в старому будинку, але була відремонтована і, завдяки обігріву з сусідських квартир, досить тепла. Після темної холодної камениці здавалася просто подарунком.
Рівняни - про те, чи рвати місту "побратимські" відносини з російською Костромою
При підписанні умови я окремо наголосила, що повинна попередити власника за місяць у випадку відмови від оренди. Він не дуже охоче, але погодився: сам до того наполягав на двох місяцях перед виселенням. А проте, пішов мені на зустріч, коли ми домовилися, що платити я буду за фактичне щомісячне споживання. Рекомендую таку схему, якщо орендодавець на це погодиться. Це виявилося дуже зручно: на початку місяця я надсилала стан лічників за воду і електроенергію, господар вираховував розмір загальної оплати разом з орендою і адміністраційним «чиншем». У результаті, коли я виселялася влітку, у нас не було сюрпризів із оплатами, а кауція була залічена як оплата за останній місяць. За час мого мешкання там ламалася пральна машина (від поважного віку) і мінявся бойлер (також "дідуган"), але від квартири залишилися позитивні спогади. Усі проблеми вирішувалися без конфліктів, а з власником і його родиною ми навіть потоваришували.
Локація vs меблі
Обставини мого життя склалися так, що після мені довелося шукати наступне житло в останній тиждень вересня. Навчання починалося з 1 жовтня, і мені дуже хотілося розкласти речі в новому «домі» до цієї дати. Я знала, що разом зі мною на оглядини потенційного дому бігають сотні краківських студентів. Знала, та не була готова до факту: все, що відповідає мінімальним стандартам комфорту - мінімально відремонтоване, з шафою, нормальною плиткою, душем і ліжком, а ще недалеко від трамвайної зупинки - живе у вигляді пропозиції не більше години. Я гасала по порталах нерухомості і дивувалася: адекватні варіанти розходилися за 15 хвилин.
Одну квартиру – близько до місця навчання – я подивилася пізно ввечері, взяла час подумати, і в обід наступного дня цієї квартири вже не було. Власник іншого житла – приємної відремонтованої «однушки» – після огляду і мого питання, чи можна знизити заявлені 1600 злотих (щоправда, з усіма витратами) хоча б на 50 злотих, просто кинув слухавку. Інша власниця – стильних 20 квадратних метрів з кольоровим панно на стіні – висунула умову: вона може в будь-який момент виставити орендаря, якщо він необережно користується помешканням. Умову, за словами цієї пані, треба завірити нотаріально і…за рахунок орендаря. Я уявила, як плачу 100 злотих за нотаріально завірене право приїхати до мене «з перевіркою» у будь-який момент або бути виставленою під хазяйський поганий настрій.

Інший варіант, що запам’ятався, – дім у безлюдному місці, перетворений власником на багатокімнатний, кожна кімната була модернізована, зі «зручностіми» і здавалася як окрема квартира. Місцевість трохи нагадувала декорації до трилерів, хоча власник говорив, що «до університету зовсім близько і оплата всього 1300 злотих з комунальними послугами».
Коли я зовсім зневірилася в місії «недороге затишне помешкання недалеко від навчання», в очі впало оголошення без фото. Зацікавило розташування: дві зупинки від майбутнього навчання. На місці виявилося, що власник мешкає в іншій країні, здавав квартиру родині з малою дитиною, робить після них ремонт. Меблів не було, як не було посуду і ліжка. Але локація і новий будинок з ліфтом мене спокусили. Власник після енергійних перемовин погодився доставити пару столиків і привіз офісне кресло. Диван я купила в інтернеті.
Живу. Пралка скаче по ванній при віджимі, є питання до труб, квартира потребує багато дрібниць типу гачків для рушників і відра для сміття, які мені ніхто не компенсує. Я не знаю, які ще сюрпризи готує для мене нова адреса. Знаю вже, що власник далеко і не поспішає реагувати на мої прохання щось вирішити з сантехнікою чи прислати старі квитанції. Але локація і вид з балкону перевершує відсутність гладильної дошки. Головне, що тепер я знаю: пошуки житла в Кракові для іноземних студентів - це лотерея. Але завжди треба уважно читати умову найму і твердо вносити в неї свої корективи, поки не пізно.
Джерело http://porteuropa.eu
893 предложений продать или купить ХИАБ 050 в Киеве и Украине. Ищем на 100 автомобильных сайтах - Automoto.ua

Кількість загиблих через ворожий удар по Сумах зросла

Президент Зеленський повідомив сумні новини щодо тих, хто розпрощався з життям через рашистський удар по місту Суми.
переглядів: 123
"Тільки сволота так може діяти", - Володимир Зеленський про рашистський удар по Сумах

Рашисти цинічно вдарили по мирних жителях міста сум у світлий день Вербної неділі, 13 квітня.
переглядів: 140
21 людина загинула через рашистський удар по Сумах

У Вербну неділю, 13 квітня, Росія завдала ракетного удару по центру Сум. Внаслідок атаки загинула 21 людина, ще щонайменше 20 отримали поранення. Про це повідомив виконувач обов’язків міського голови Артем Кобзар.
переглядів: 182
Нічого святого: Рашисти на Вербну неділю ударили ракетою по Сумах. Є загиблі

У неділю вранці, 13 квітня, місто Суми зазнало ракетного удару з боку російських військ. Унаслідок атаки загинули мирні жителі, про що повідомив виконувач обов’язків міського голови Артем Кобзар.
переглядів: 196
В бою загинув український пілот F-16

Сьогодні, 12 квітня, стало відомо про загибель 26-річний Павло Іванов, пілотувавшись літак F-16, виконуючи бойове завдання, захищаючи Україну.
переглядів: 322