Срібний призер Паралімпіади: "Олімпійське срібло – добре, але син – краще"
– Олександре, яка з твоїх перемог важливіша – спортивна чи життєва, батьківська?
– Скажу так: олімпійське срібло – це добре, хоча я, звісно, сподівався на золото. Але найважливіша моя перемога – це, якщо хочете, життєве золото, – син, якого ми з дружиною назвали Назаром. Отож, Назар Назаренко – звучить, правда? Він у нас справжній богатир – 3 кілограми 100 грамів, 53 сантиметри зросту, – спортсмен!
– Знаю, що ти переїхав до нас із Дніпра, тоді ще Дніпропетровська – чому прийняв таке рішення?
– Справді, я народився й виріс у Дніпрі, від народження мав проблеми із зором – це спадково. У 10 років батьки привели мене в зал дзюдо, де тренувався із цілком здоровими дітьми. Хоча лікарі, звісно, були проти й наполягали на зниженні навантажень. Тож у 2010-му від перших тренерів Дмитра Ларіонова та Віктора Чуприни я перейшов до Анатолія Пірога і вирішив, що тренуватимуся разом зі спортсменами з вадами зору. І того ж таки року приїхав на чемпіонат України до Рівного, який проходив у центрі "Інваспорт". Тут звернув увагу на симпатичну дівчину, яка виконувала роль секретаря тих змагань. Але не наважився познайомитись…
– Інтригуєте?!
– Та ні, підводжу до знайомства з моєю майбутньою дружиною Вікторією Вітковською. До речі, вона теж дзюдоїстка, тренер рівненського спортивного клубу "Олімпійські надії". А познайомилися ми в 2012-му: на чергових зборах я забув куртку в готелі "Турист". І зателефонував їй та попросив, щоб забрала. А потім ми зустрілися в Рівному на каві – це й була та омріяна зустріч, яка дала старт нашій майбутній сім’ї. Словом, 13 лютого 2014-го ми розписалися, і я, звісно, переїхав до Рівного. Є в цьому виборі немала заслуга й директора "Інваспорту" Віктора Кучера, який зумів переконати, що в Рівному – гарна тренувальна база, і допоміг нашій молодій сім’ї з гуртожитком. А головне – і в "Інваспорті", і в "Олімпійських надіях" гарний мікроклімат, тут роблять усе для того, щоб перетворити наші, здавалося б, слабкі місця на сильні. І ти починаєш по-іншому дивитися на цей світ, міряти його зовсім іншими мірками.
– Оцю волю до перемоги культивує насамперед старший тренер збірної України з дзюдо серед спортсменів із вадами зору заслужений тренер України й одночасно твій особистий – Михайло Романкевич…
– Так, і мені, й команді пощастило з тренером. Це насамперед його заслуга в тому, що рівненська школа дзюдо – краща в Україні. П’ять дзюдоїстів – вихованців "Інваспорту" – повернулися з Паралімпіади в Ріо з призовими місцями: в Ірини Гусєвої, як і в мене, срібло, у Юлії Галінської, Давида Хорави та Олександра Косінова – бронза. На минулій Паралімпіаді в Лондоні було п’ять медалей, у тому числі три золоті. Тренер і спортсмен мають виступати як одне ціле, – тільки тоді буде успіх.
– Твоя перша Паралімпіада – і одразу срібло: круто!
– Сподіваюся, не остання: дуже вже потужні стимули є в мене для перемог: це і кохана дружина, й синок, і моє тепер уже рідне Рівне, що стало містом моєї долі й так кардинально змінило її. Тут мені подобається все: його компактність і разом із тим модерність, – словом, це місто, комфортне для життя, місто, в якому хочеться жити. Дніпро теж дуже гарне, але Рівне більш європейське.
– А як тобі Бразилія?
– Там унікальне природне поєднання – гори, океан! Водночас це країна контрастів: бідність і багатство ходять там поруч. З одного боку, шикарні палаци, з іншого – люди сплять просто на картонці під відкритим небом. Наш вересень був у них найхолоднішим місяцем року, бо там це кінець зими. Отож, при їхній найнижчій температурі плюс 26-28 градусів – ми залюбки купалися в океані! Шкода тільки, що я англійської не знаю. Do you speak English? – питають волонтери, які нам допомагали. No, – кажу, а вони тільки руками розводять. Утім, не знаю, чи засяду за англійську, – адже попереду, окрім приємних домашніх клопотів, чемпіонат Європи, до якого треба готуватися, та Паралімпіада в Токіо. А загалом у мене було 10 днів акліматизації, бо я виступав на десятий день, – тож дискомфорту не відчув.
– Держава виконала свої зобов’язання перед олімпійцями?
– Так, ми ще були в Ріо, як на карточках у призерів з’явилися гроші: у мене, скажімо, еквівалент 26 тисяч доларів.
– А влада області, знаю, пообіцяла Вам квартиру?
– Така обіцянка справді пролунала на зустрічі з головою обласної ради та облдержадміністрації: остаточне рішення має ухвалити найближча сесія обласної ради. А сьогодні забираю синочка й дружину в двокімнатну квартиру її батьків.
Довідково
Олександр НАЗАРЕНКО народився у 1986 році в Дніпропетровську. Отримав професію маляра-штукатура-облицювальника, потім закінчив фізкультурний коледж. Заочно навчається на факультеті фізичної реабілітації у Міжнародному економіко-гуманітарному університеті імені Степана Дем’янчука в Рівному. Майстер спорту України міжнародного класу, член збірної команди України із дзюдо серед спортсменів із вадами зору, кавалер ордена "За мужність" третього ступеня, срібний призер Паралімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро.
На фото: переможні фрагменти з Ріо
СТАТТІ ДО ТЕМИ:
Дзюдоїст з Рівненщини приніс Україні срібну медаль в Ріо
"ОГО" №44 від 26 жовтня 2016
Масниця, поминальна субота та інші пам'ятні дати: церковний календар на лютий 2025
М'ясопусна субота буде в другій половині місяця, опісля настане Масниця, а потому й Великий піст розпочнеться. Церковний календар нагадає про важливі дати.
переглядів: 164
Тариф на електроенергію, пенсії та військовий облік: що зміниться в лютому 2025
В лютому 2025 року в Україні набирає чинності низка змін у фінансовій, соціальній, військовій та економічній сферах. Громадян очікують нові правила банківських переказів, зміни у штрафах для військовозобов’язаних, оновлення тарифів на електроенергію, новий податок на авто та коригування пенсійних виплат.
переглядів: 478
Бронь на 100%: які категорії додали до переліку захищених від мобілізації
Зміни до бронювання під час дії воєнного стану було запроваджено постановою уряду № 36 від 14.01.2025 р. Таким чином, серед числа працівників, яких бронюють на 100% включили, медиків та прокурорів САП.
переглядів: 197
Повторне проходження ВЛК "обмежено придатними": коли крайній термін
Новим крайнім терміном повторного проходження військово-лікарської комісії обмежено придатними до військової служби громадянами України пропонується встановити 5 червня 2025 року.
переглядів: 193
Тимко III віщує ранню весну у 2025 році
Незважаючи на складні часи, традиція святкування Дня бабака на Харківщині продовжується. Хоч цього року через безпекову ситуацію віщування Тимка III відбувалося дистанційно, але наш знаменитий бабак все одно поділився прогнозом.
переглядів: 232