Рівняни, остерігайтесь кліщів
Поради від рівненських рятувальників: як вберегтися від кліщів
Всупереч поширеній помилці, вони не здатні «стрибати» на потенційну жертву: кліщ займає вичікувальну позицію на кінчику гілки або травинці, де і сидить, витягнувши вперед передні кінцівки. Очей у кліщів немає, зате чудово розвинений нюх і майбутню жертву вони знаходять за запахом. Як тільки в межах досяжності кліща виявляється можливий господар, кліщ тут же чіпляється за його шерсть або одяг і починає шукати місце, де можна присмоктатися. Вибирають кліщі для цього ділянки тіла з більш тонкою шкірою, у людей ними часто стають область обличчя, голови і шиї, проте люблять кліщі також ліктьові згини, місця під колінами і пахову область. При цьому кліщ здатний легко піднятися, наприклад, з взуття людини вгору по його одязі, що і породило міф про їх «стрибучість». У слині кліщів містяться особливі речовини, які не тільки знеболюють місце укусу, а й перешкоджають згортанню крові, тому відразу виявити кліща, що присмоктався складно.
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1491390701.jpg)
У домашніх тварин (собак і кішок) кліщі можуть викликати небезпечне захворювання, піроплазмоз, збудника якого вони передають разом зі своєю слиною. У людей кліщі можуть виступати переносниками кліщового енцефаліту, туляремії, кліщового висипного тифу, геморагічної лихоманки а також хвороби Лайма (бореліоз). Збудники даних захворювань зберігаються в слині кліщів роками, також кліщі можуть передавати їх своєму потомству. Зовні заражений кліщ нічим не відрізняється, визначити це без мікроскопічних досліджень неможливо.
На Рівненщині чимало людей захворіло через укуси кліщів
Бореліоз (або хвороба Лайма) вперше був описаний в 1975 році в США. У містечку Лайм, штат Коннектикут, були зареєстровані випадки цього захворювання, як наслідок укусів кліщів. В даний час це найпоширеніша хвороба, що переноситься кліщами в Північній півкулі. Збудник захворювання - спірохети з роду Borrelia. Якщо самка кліща - заражена, то інфекція передасться і її потомству. За раз вона може відкласти декілька тисяч яєць. Минулого року в Тернополі зареєстрували десять випадків захворюваня на хворобу Лайма.
Вчені дослідили, чому не варто застеляти постіль щоранку
Інкубаційний період бореліозу - 1-2 тижні. Первинних ознак бореліозу досить багато, деякі з них мають неспецифічний характер: підвищення температури, гарячковий стан, болі в м'язах і суглобах, скутість м'язів шиї, можливий коньюктивіт. Характерна ознака бореліозу - навколо місця укусу виникає кільцеподібні почервоніння шкіри з припухлістю, місцевим підвищенням температури і свербінням.
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1491390680.jpg)
Це перша стадія хвороби, вона триває до місяця. Надалі борелії з потоком крові розносяться по всьому організму людини, вражаючи різні органи і системи, в першу чергу нервову і серцево-судинну. Це друга стадія захворювання, для неї характерні ураження лицьового і інших периферичних нервів, головний біль, запаморочення, порушення слуху, сну, пам'яті. Можливі також світлобоязнь, сльозотеча. З боку серця з'являються аритмії, тахікардія, задишка. Триває друга стадія хвороби Лайма до 2-х років і, за відсутності належного лікування, поступово переходить в третю, хронічну стадію, яка виражається в незворотному ураженні суглобів, шкіри і центральної нервової системи.
Як рятуватися від кліщів?
Як видно з вищевикладеного, укуси кліщів далеко не нешкідливі, їх слід по можливості уникати. Для цього перед поїздкою «на природу» бажано користуватися спеціальними репелентами, вибирати одяг з щільно прилеглими манжетами, частіше оглядати один одного і не залазити без крайньої необхідності в важкодоступні зарості. Тварин потрібно періодично обробляти краплями або аерозолями від кліщів, використовувати спеціальні ошийники.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
алергія, паразити, відпочинок на природі, шашлик, парки, хвороба Лайма, енцифаліт, обережно кліщі, кліщі, дача.сад.город
Буде ще холодніше: прогноз погоди на понеділок, 10 лютого
![](/images/articles/2/small/1739116925.jpg)
Одягайтеся тепло - у понеділок на території Рівненської області синоптики прогнозую морозну погоду.
переглядів: 26
Як навчитись швидко прибирати: поради, які спростять життя
![](/images/articles/2/small/1618058105.jpg)
Прості поради для легкого прибирання.
переглядів: 117
Бебі-бокс або гроші: у 2025 році батьки можуть обрати формат отримання "Пакунку малюка"
![](/images/articles/2/small/1738997011.jpg)
Уряд України ухвалив важливе рішення, яке полегшить життя молодим сім’ям. У 2025 році батьки немовлят зможуть отримати грошову компенсацію замість традиційного "пакунка малюка".
переглядів: 333
Чи переводимо годинники у 2025 році на літній час?
![](/images/articles/2/small/1738686590.jpg)
Українці досі не знають напевне, чи доведеться їм переводити годинники на літній час у 2025 році. У чому причина?
переглядів: 986
До Дня закоханих НБУ випустив срібну монету "Сила кохання"
![](/images/articles/2/small/1738906224.jpg)
З нагоди Дня святого Валентина Національний банк України ввів в обіг особливу пам'ятну монету "Сила кохання". Ця срібна монета стала справжнім подарунком для всіх закоханих та колекціонерів.
переглядів: 424