Перша вселенська батьківська субота - правила і традиції
Чому батьківська субота?
У церковному календарі на рік є 7 днів, коли покійних поминають особливим чином. Ці дні називають "батьківська субота", бо у молитвах до Господа люди здавна в першу чергу згадували своїх померлих родичів, батьків. Дати батьківських субот кожного року змінюються, бо прив'язані до дат інших церковних свят.
Чому вселенська субота?
Бо важливість таких поминальних днів не тільки у вшануванні близьких родичів. У ці дні шанується пам'ять абсолютно всіх, хто віддав життя в повній самоті і за чиї душі нема кому молитися у світі живих.
У цю вселенську батьківську суботу особливо ревно моляться за тих, хто помер швидко і несподівано й не отримав церковного відспівування в осстанні хвилини свого земного життя: при нещасних випадках, аваріях, ДТП, за незрозумілих обставин, а також зниклих безвісти.
Священнослужителі наголошують: головний сенс цього особливого дня у тому, щоб, готуючись до Великого посту й Воскресіння Христового, знищити межу між живими та тими, хто покинув цей світ і з новою силою ствердити: Христос переміг смерть. Тому не зовсім правильно казати про небіжчиків "мерці". Православні кажуть: "спочилі".
У році лише дві поминальні вселенські суботи – М'ясопусна і Троїцька.
Чому м'ясопусна субота?
М'ясопусний поминальний день відзначається перед початком Сирного тижня (Масниці, Масляної) та дозволяє вживати в їжу всі продукти, бо посту ще немає. Саме після М'ясопусної суботи починаються обмеження на вживання м'ясних продуктів, але дозволяється риба, яйця і молочні продукти.

Церковні правила та народні традиції
У цей день віруючі християни йдуть у храм, ставлять свічу “за упокій” на кануні – особливому заупокійному свічнику (столику) прямокутної форми.
У церквах на ранкову службу також несуть для освячення коливо – традиційну поминальну кутю, з якої потім починається поминальний обід. Кутю, хліб, печиво та інші поминальні продукти ставлять на тетрапод (приставний стіл поряд з кануном). Саме перед ним відбуваються панахиди та заупокійні богослужіння.
У храмах читають заупокійні молитви за всіх християн (від Адама і до сучасників), незалежно від часу та місця їх проживання і поховання; проводять всесвітні панахиди, які представляють собою заупокійні богослужіння.
У поминальну вселенську суботу люди моляться про те, щоб Господь упокоїв душі покійних і змилостивився, відпустивши їм усі земні гріхи.
ДО ТЕМИ:
Церковний календар на березень 2019
Традиції, забобони, марновірства про могили, кладовища і поминальні дні
Традицiя «поминати» померлих з алкоголем – суто радянська, а не християнська
Підписуйтесь на новини "ОГО" у соцмережі Facebook та у Telegram

життя, молитва, поминання померлих, м'ясопусна субота, батьківська субота
Рецепт ранкової піци, яка готується за 15 хвилин

Хочете розпочати день смачно та незвично? Спробуйте приготувати піцу на сніданок! Простий рецепт ранкової піци не забере багато часу, зате зарядить енергією на цілий день.
переглядів: 276
На Житомирщині після вибуху відновили рух міжнародною трасою

Увечері 2 липня в селі Березина, що неподалік Житомира, прогримів потужний вибух. За попередніми даними, вибух стався на території одного з промислових об’єктів, і спричинив масштабні руйнування.
переглядів: 289
3 липня: день ангела, історичні події та народні прикмети

Сьогодні, 3 липня, віряни вшановують святого мученика Якинта та священномученика Мефодія Патарського. Ці святі відомі своєю стійкістю у вірі та глибокою богословською мудрістю.
переглядів: 299
Спортивні журналісти Рівного назвали улюблених та недооцінених гравців “Вереса”

Рівненський клуб “Верес” називають одним з наймедійніших у сучасному футболі. Адже навіть у паузі знову і знову змушує про себе говорити. Іноді скандалами, іноді трансферами, а іноді...
переглядів: 540
Через півроку після загибелі: Рівне прощатиметься із загиблим на Харківщині Героєм Антоном Головатюком

Завтра, 3 липня, місто Рівне та вся громада віддадуть останню шану полеглому захиснику України, солдату Антону Головатюку.
переглядів: 522