Бій під Крутами: боротьба за незалежність України

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач.
Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Утрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих, за сучасними підрахунками. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. На сьогодні вiдомi прізвища 20 з них. Це студенти Народного університету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти університету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гімназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу).

Про це повідомляє прес-служба Українського інституту національної пам’яті, memory.gov.ua.
Варто зазначити, що попри те, що крутянців очікував виснажливий бій, вони були сповенені оптимізму. Історик Михайло Ковальчук на сайті Історична правда наводить спогади очевидця про від’їзд добровольців:
"Посадка відбувалася цілком спокійно, якщо не рахувати того, що в останню хвилину прибігла до потягу пані Лукасевич (дружина небіжчика Є. Лукасевича) шукати свого сина Левка, тоді учня 6-ї кляси, який "нелегально" вступив до куреня. Бідна мати гірко плакала, вмовляючи сина лишитися, але, звичайно, безуспішно.
Спокійніше вела себе сестра іншого шестикласника Соколовського. Ледве стримуючи сльози, хрестила брата і всіх від’їжджаючих... Молоденький Соколовський весело заспокоював сестру, не передчуваючи, що за пару днів лежатиме на станційній платформі з пробитою московським багнетом головою. Під спів "Ще не вмерла Україна" ешелон рушив на північ".
Подвиг крутянців закарбувався у народній пам’яті як приклад героїзму та жертовної любові до власної землі.
У Рівному відзначили кращих спортсменів

Відбулося урочисте відзначення найкращих спортсменів за підсумками спортивного сезону 2020 року з видів спорту осіб з інвалідністю.
переглядів: 204
Рівнянин привіз два золота

Заслужений майстер спорту України Іван Сівак виборов дві золоті медалі на чемпіонаті України зі спортивних танців на візках серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату. Змагання відбувалися в Києві 27-28 лютого.
переглядів: 245
Що робити, якщо є реакція на вакцину?

Фахівці відповіли, як слід правильно діяти, якщо змінилося самопочуття після щеплення.
переглядів: 138
Коли закінчиться масочний режим?

Майже рік весь світ живе в новій реальності, внести зміни в яку підштовхнула епідемія Covid-19. Українці вже пережили дві потужні хвилі розповсюдження хвороби, однак, нехтувати правилами протиепідеміологічної безпеки не варто. Безліч вчених працюють над виготовленням вакцини для подолання коронавірусної інфекції, що дає можливість сподіватися на скоріше повернення до звичайного устрою життя. Про прогнозні показники з приводу закінчення епідемії розповімо далі в статті
переглядів: 163
Гороскоп на 4 березня: з розумом

Досить цікавий та вдалий день. Чим краще зайнятись?
переглядів: 520
Швидкі рецепти: смачні й універсальні ліниві вареники [+Відео]

Пропонуємо скористатися доступним та цікавим відеорецептом від Руслана Сенічкіна.
переглядів: 2817
Гороскоп на 3 березня: сила переконання

Досить непростий, але в цілому продуктивний день. На що звернути особливу увагу?
переглядів: 399
У Рівному за лютий народилося понад 220 немовлят

Понад дві сотні малюків народилося у Рівному в останній місяць зими
переглядів: 290
Як схуднути, не відмовляючись від улюблених страв

Худнути можна, навіть вживаючи улюблені страви
переглядів: 1181
Перехід на літній час: коли переводити годинники у 2021 році

Коли ми перейдемо на літній час у 2021 році
переглядів: 381