Православна церква України: навіщо потрібна патериця?
Жезл, який архієреї використовують під час богослужіння, є не лише зовнішньою відзнакою цього сану, але й має символічний зміст.

Віддавна палиця, посох використовувалися як необхідне знаряддя мандрівних пастухів, які спиралися на нього під час ходьби та використовували під час випасання отари. Як ми знаємо, образ пастиря є одним із ключових у християнстві: він згадується у Біблії багато разів, найдавніші іконографічні зображення Господа Ісуса Христа найчастіше показували Його у вигляді Пастиря із жезлом у руках, та й Сам Спаситель називав себе Добрим Пастирем: «Я Пастир Добрий: пастир добрий душу свою покладає за овець» (Ін. 10: 11). Отже, жезл-посох є символічним позначенням пастирства, мудрого керівництва, захисту, заступництва, який нагадує про це служіння і своєму носію, і пастві.
Як предмет жезл є символ церковного служіння архієрея, а також очільника монастиря – архімандрита або ігумена. Розрізняються богослужбові (урочисті й багатоприкрашені) жезли та позабогослужбові (простіші), які зазвичай називають посохами. Богослужбовий жезл – виключна відзнака архієрейського сану. Верхня частина богослужбового жезла увінчується хрестом, а сама її форма буває двох видів: або у вигляді переверненого якоря (це давній варіант, що сягає VI століття), або у вигляді двох зміїв, голови яких розвернені до хреста і одна до одної (поширився у XVI – XVII столітті). Остання традиція має біблійне підґрунтя, символізує мудрість пастирської влади та базується на словах Спасителя до апостолів: «Ось Я посилаю вас, як овець поміж вовків: отже, будьте мудрі, як змії, і лагідні, як голуби» (Мф. 10: 16).
Архіпастирський жезл може мати також сулок (чотирикутний удвічі складений плат біля навершя, що захищає руку від морозу). Проте, враховуючи практику архієрейського служіння в інших Помісних Церквах, в Українській Православній Церкві вважається стандартним служіння без використання сулка на жезлі. У позабогослужбовий час єпископи носять не жезл, а посох – простий різновид жезла, який виглядає як дерев’яна палиця з інкрустованою ручкою.
Є кілька особливостей щодо використання архієрейського жезла. Наприклад, тільки Предстоятель Православної Церкви України може входити з жезлом у вівтар через Царські врата. При відвідуванні Предстоятелем єпархій ПЦУ, лише архієрей даної єпархії має право вживати посох у присутності Блаженнійшого Митрополита. В усіх інших випадках архієреї Української Православної Церкви не використовують посох у присутності Предстоятеля.
При проведенні загальноцерковних заходів, очолюваних Блаженнійшим Митрополитом Епіфанієм, жезл за богослужінням використовує тільки Предстоятель, у його відсутність або якщо він не звершує богослужіння – той архієрей, що очолює службу. Вікарні архієреї не вживають жезл при єпархіальному архієреї, який звершує службу, і посох у присутності єпархіального архієрея. Покидаючи межі власної єпархії, архієрей не має права використовувати посох.
Отже, з одного боку, жезл і посох є символами архієрейського служіння, пастирства і духовного керівництва, з іншого – нагадуванням його носіям про обов’язок «покладати душу свою за овець», бути мудрим і розсудливим у праці, але розум і волю свої схиляти перед Хрестом Господнім.
За повідомленням з офіційної сторінки ПЦУ у мережі Фейсбук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Що таке ектенія?
Як Православна Церква України ставиться до щеплень?
Православна Церква України: що таке іконоборство?

Рашисти розкидають вибухівку з дронів

Російські війська почали застосовувати БпЛА, що розкидають вибухонебезпечні предмети.
переглядів: 159
Сьогодні росію масово атакували дрони

У ніч на четвер, 10 квітня, територія Російської Федерації зазнала масованої атаки дронів. Найгучніше про себе дали знати вибухи у місті Наро-Фомінськ, розташованому неподалік від Москви.
переглядів: 253
В Україні очікується нове здорожчання хліба

Ціни на хліб в Україні у 2025 році зростатимуть на 1,5–2% щомісяця, а до кінця року вони можуть зрости на 20%.
переглядів: 279
Жителька Рівненщини стала жертвою шахрая при спробі замовити водійське посвідчення онлайн

До патрульної поліції Рівненської області звернулася громадянка, яка повідомила, що стала жертвою шахрайських дій при спробі замовити посвідчення водія через інтернет. Жінка натрапила на оголошення про "офіційне виготовлення" документів та, довірившись обіцянкам, надіслала фотографії необхідних документів свого чоловіка.
переглядів: 435
Усі обмежено придатні мають повторно пройти ВЛК до 5 червня – Міноборони

Міністерство оборони України наголошує на обов'язковості повторного проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для всіх громадян, які до 4 травня 2024 року отримали статус "обмежено придатний" до військової служби. Крайній термін для проходження повторного огляду – 5 червня 2025 року.
переглядів: 393