Ми у Facebook
12.04.2020, 08:00

Чому банки, ломбарди та Укрпошта працюватимуть в карантин?

Фото ілюстративне

Пандемія наклала дуже суттєвий відбиток на наше повсякденне життя. Більшість закладів, які ми звикли відвідувати (ТРЦ, кінотеатри, кафе та ресторани), зачинені на карантин. Втім, банки та деякі нефінансові установи продовжують працювати.
Чому їх відносять до критичної інфраструктури, без якої не обійтися, та як вірус вплинув на їхню роботу розповідає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.

Навіть в часи непростих випробувань, чим і стала сьогоднішня проблема з коронавірусом, більшість наших дій так чи інакше пов’язана з грішми. Від найбанальніших покупок гречки в найближчому супермаркеті до закупок апаратів штучної вентиляції легень для порятунку людей, скрізь присутні фінанси, платежі та розрахунки. Цілком ймовірно, що сьогодні вірус - не на найбільша загроза. Безробіття може стати значно серйознішим викликом, й уряди країн запроваджують або розробляють заходи, щоб пом’якшити цей економічний удар вже сьогодні, під час карантину. Здебільшого йдеться про виплати та допомоги, тобто знову фінанси. Тому фінансовим установам доводиться продовжувати свою діяльність пристосовуючись до нових реалій.

Готівка є головною причиною, чому людям доводиться фізично відвідувати відділення. Навіть в 2020 році, коли більшість, якщо не всі, операції вже доступні онлайн, люди продовжують користуватися паперовими грішми з тих чи інших міркувань. Як правило, це зняття готівки з депозиту чи банкомату – далеко не всі продавці приймають картки, особливо дрібний бізнес. Валютообмінні операції – для когось важливо придбати саме готівкову валюту, яку психологічно надійніше тримати в своїх руках під час кризи, а хтось здає важко зароблену за кордоном валюту, щоб заплатити за продукти. Тобто без цих послуг обійтися вкрай складно.

Паперові гроші є надзвичайно брудними, адже регулярно циркулюють від однієї людини до іншої. Хоча ризик зараження COVID-19 через готівку може бути перебільшеним, Китайський центральний банк, а слідом за ним і НБУ, регулярно виводять частину готівки з обігу на карантин. В цей час рекомендується, де це можливо, максимально перейти на безготівкову оплату (онлайн та безконтакт). Це хороша звичка, яку варто зберегти й після пандемії.
На даний момент працює близько ¾ від загальної кількості банківських відділень, які повинні дотримуватися норм посиленої гігієни та соціального дистанціювання.

Кредити. Очевидно, світову та українську економіку чекає сповільнення, яке вже почалося. Воно означатиме, що клієнти банку (як юридичні, так і фізичні особи) втратять доходи, стануть гірше обслуговувати борги. Банки вже починають реструктуризацію таких кредитів – відтермінування платежів за ними на більш пізній термін. Оскільки пересування громадян утруднене, є ризики виникнення прострочки через фізичну неможливість внесення платежу. Тому для фізичних осіб в період із 1 березня до 30 квітня не будуть нараховувати штрафи та пеню.

Ломбарди та інші небанківські фінансові установи також продовжують свою діяльність. Гірка правда – значна частина українців не має заощаджень. У випадку втрати доходу їм буде досить непросто. Позики будуть одним із способів протриматися в кризу. Банки ж неохоче будуть видавати таким клієнтам незабезпечені кредити, в той час як позики під заставу ювелірних цінностей чи техніки під вищу, ніж у банків, ставку залишаться доступними.

Укрпошта поєднує в собі не лише доставку листів та кореспонденції, а й ліків та інших необхідних товарів у найвіддаленіші куточки країни, де банківських відділень немає. Але це ще і фінансова компанія, хоча формально такою не є. Щороку Укрпошта доставляє близько 150 млрд грн пенсій та соціальної допомоги готівкою, й частину коштів повертає назад у банківську систему у вигляді комунальних та інших платежів. Навіть у звичайних умовах, без карантину, робота компанії є вкрай важливою для мільйонів людей, які користуються її послугами, а зараз – і поготів.

Повний локдаун. Світ зіткнувся з безпрецедентними викликами, яких ще не було за нашого життя, й спрогнозувати подальший розвиток подій не береться ніхто. Але можливим розвитком подій є дуже суттєве зростання кількості хворих. В такому випадку уряд може на два тижні зупинити країну чи окремі її регіони – за прикладом Італії. Це зведе майже до мінімуму роботу фінансового сектору та інших сфер нашого життя.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ