04.04.2021, 14:39

Чому неділя - хрестопоклонна?

фото з pomisna.info

На середині шляху Великого посту, у третю неділю, ми в особливий спосіб вшановуємо Чесний і Животворчий Хрест Господній, звершуючи поклоніння йому.
Звідси й назва цієї неділі – Хрестопоклонна. Під час богослужіння чуємо слова з Євангелія від Марка: «І, покликавши народ з учениками Своїми, сказав їм: хто хоче йти за Мною, нехай зречеться себе, і візьме хрест свій, і за Мною йде» (Мк. 8: 34). Замислимося про значення Хреста Господнього і про хрест, який несе кожен з нас. Хрест Господній – це нагадування про спасительні страждання Христові. Знаково, що на Голгофі Ісус Христос спочатку Сам ніс Свій Хрест, а потім його дали понести звичайному перехожому, який йшов із поля, киринеянину Симону (Мк. 15: 21), отже людям було заповідано наслідувати Його приклад і нести хрест.

Сьогодні православна церква вшановує Григорія Паламу


зображення з facebook.com/Orthodox.in.Ukraine
зображення з facebook.com/Orthodox.in.Ukraine


Хрест Господній є символом великого упокорення і жертовності. І хоча Спаситель на знарядді ганьби і страти – хресті – багатьом здавався безсилим (згадаймо знущання та глузування з Нього), але Він довів, що смирення і покладання на волю Божу – це і є та справжня сила, яка перемагає не лише наслідки зла, але й його причину. Дуже символічно, що сама страта через розп’яття видимим чином показує людське знесилення через дію гріха і зла: руки, які, за природою, є тим, через що людина діє й творить, – на хресті прибиті цвяхами, нерухомі. Ноги, які дозволяють нам рухатись, – теж скуті. Тож, якщо хочемо перемогти зло і гріх, подолати смерть, то маємо, за прикладом Ісуса Христа, упокоритися волі Божій. Як говорить апостол Павло, «тi, що Христовi є‚ плоть свою розп’яли з пристрастями i похотями» (Гал. 5: 24) – тобто, стали нерухомими, недіяльними для гріховних почуттів і пристрастей.

Церковний календар на квітень 2021 року

Тож маємо смиренно йти власним шляхом, повним не лише радостей, але й випробувань та навіть скорбот, покладаючи на Бога свою надію. Поклоняючись Хресту Господньому, символічно схиляємося до землі, а потім піднімаємося – коли ми упокорюємо себе, Господь підводить нас: «Бо хто підносить себе, той принижений буде, а хто понижує себе, той піднесеться» (Мф. 23: 12).

За повідомленням з офіційної сторінки ПЦУ в мережі Фейсбук.
Щасливе Рівне