20.08.2022, 22:30

Як медична галузь Рівненщини функціонує під час війни

Медична галузь під час війни особливо актуальна. Адже мова не тільки про надання повноцінних медичних послуг для населення, а також і лікування військових та підтримка медицини в областях, де триває особливо гостра фаза війни.

Водночас для того, щоб все працювало надійно та злагоджено потрібна управлінська робота в поєднанні з професійністю лікарів, підтримкою волонтерів та благодійників. Про те, як медицина Рівненщини тримає стрій говоримо з директором департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОДА Олегом Вівсяником.

Маю свій фронт і допомагаю, як можу, - рівненська лікарка про внесок у перемогу- У цей воєнний час доводиться злагоджено та швидко приймати управлінські рішення. Хоча ми є тиловою областю, проте зазнали багато авіаударів та маємо жертви серед мирного населення у тому числі. Тому довелось переформатувати галузь в систему надання екстреної невідкладної допомоги. Ми постійно тримаємо велику кількість ліжкового фонду, щоб у разі виникнення бойових дій на території області або сусідніх областей мати можливість госпіталізувати пацієнтів. Це понад 5 тисяч ліжок, не враховуючи спеціалізовані.

Також ми поновили резерви лікарських засобів. Наші ЛПЗ забезпечені безперебійними джерелами живлення та необхідною кількістю санітарного транспорту. Вагому роль відіграє екстрена меддопомога, що виконує комунікативну функцію між пацієнтом та спеціалізованим ЛПЗ, також між первинною та медико-санітарною ланкою. Наразі ми працюємо з подвійним навантаженням. Висока напруженість населення на психо-соціальному рівні спричиняє виникнення захворювань. Тому ми повинні пов’язати первинну, вторинну, високоспеціалізовану та екстрену меддопомогу. Доводиться постійно коригувати маршрути пацієнта.

Добрі справи, що наближають перемогу

Так, в області у закладах охорони здоров’я усіх форм власності працює понад 38 тисяч медпрацівників. Чіткої цифри призваних до війська у нас немає, приблизно 1200 осіб. До області переміщено два виші – Луганський державний медуніверситет, Харківський інститут медицини та біомедичних наук. А ще Луганський онкодиспансер, що розміщений на базі Рівненського протипухлинного центру зі стаціонаром у Сарнах.Завдяки країнам-партнерам, волонтерам, що допомагають нашій державі та медицині функціонувати в умовах жорстокої війни, ми маємо достатню кількість ліків. Найгостріше стояло питання забезпечення інсулінами, бо заводи-виробники інсуліну знищено або пошкоджено. Проте достатня кількість інсуліну наразі є. Достатньо є знеболювальних, наркотичних лікарських засобів. Забезпечені ними завдяки держрезервам та гуманітарній допомозі.

Забезпечення необхідними ліками для лікування орфанних хвороб чітко налагоджено з МОЗ України. Завдяки якісній комунікації з МОЗ України упродовж 2 – 3 діб ліки надходять для хімієтерапії. Є достатньо перев’язувальних матеріалів, знеболювальних та протиопікових препаратів. Належну медичну допомогу отримують і внутрішньо переміщені особи. У кожному ЦПМСД визначили лікаря, котрий відповідає за ВПО, зареєстрованих у тергромадах.