Національний університет «Острозька академія» як приклад активної громадської діяльності академічної спільноти у війну
Готовність ще до початку повномасштабного вторгнення
Ще до початку повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року, в Острозькій академії почали готуватися до оборони. 16 лютого на базі Академії створили загін добровольців імені князів Острозьких.
«В Острозькій академії ми вирішили не чекати вказівок зверху, а самостійно організувати загін добровольців імені князів Острозьких, адже їх внесок в історію української державності важко переоцінити, особливо роль князя Костянтина Острозького. Саме завдяки йому була здобута перемога над московитами у битві під Оршею. Сьогодні тут ректорат, практично усе керівництво Острозької академії, і ми розпочинаємо перше заняття зі стрільби. Природно, що ми проситимемо Бога, щоб ніколи жоден українець не використовував цю зброю у військових конфліктах, утім, якщо все ж таки доведеться давати відсіч ворогам, то ми маємо знати, як це робити», - зазначив ректор Національного університету «Острозька академія» Ігор ПАСІЧНИК, йдеться на офіційному сайті НаУ ОА.
До речі, одразу після початку активних бойових дій, в Університеті облаштували надійне сховище, яке стало укриттям не лише для працівників Острозької академії, але й для місцевих мешканців, можуть тут перечекати повітряні тривоги.
Допомога з перших днів вторгнення
Уже від початку березня в Острозькій академії почав діяти волонтерський центр, який зайнявся логістикою розподілу міжнародної гуманітарної допомоги для усіє України вцілому й для Острожчини. Очолила центр кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри цивільно-правових дисциплін, Ольга БАЛАЦЬКА. Третього березня 2022 року отримано першу дорогу від освітян Польщі. Її передали для роти охорони міста Острог.
Викладачі, спудеї, докторанти від початку вторгнення несуть службу у підрозділах тероборони. Чимало представників академічної спільноти, приміром як Сергій РУДЕНКО чи Юрій ОЛЕКСІЙЧУК, з перших днів повномасштабного вторгнення долучилися до української армії добровільно. Студентка Ніка КОРОБКО нині несе службу у батальйоні оперативного реагування «Луцьк». Студент політології Острозької академії Дмитро КОЗАЦЬКИЙ (більш відомий як «Орест»), боєць полку «Азов», показав життя Захисників та Захисниць Азовсталі. Його фотороботи проілюстрували подвиг Захисників, їх оприлюднили світові ЗМІ.
Саме тому волонтерський центр, спільно із університетською спільнотою, взялися допомагати своїм колегам, які зараз захищають Незалежність України.
Академія активно підтримала випускників та співробітників, які звернулися за допомогою, особливим напрямком роботи стала допомога українцям з окупованих територій, які шукали порятунку від війни в Острозі.
Психологічна та духовна підтримка
Фахівці – психологи Острозької академії створили ефективний психологічний супровід викладачів та студентів (координаторами проекту - проф. Руслана КАЛАМАЖ та проф. Оксана МАТЛАСЕВИЧ). Зокрема, реалізовувався проєкт «Академічна спільнота підтримки» (координатор Юлія ШУЛИК), задля психологічної допомоги біженцям, ветеранам та соціальним працівникам.
Говорячи про підтримку, не можна не згадати про духовний фронт, на якому активно працює настоятель храму преподобного Федора Острозького Василь ЖУКОВСЬКИЙ. Саме в стінах храму не лише лунали і лунають молитви за мир в Україні, але й дуже важливим є поява ефлексії на сучасні події із християнської точки зору.
Університет як активна частина спільноти
Наведені вище факти свідчать про те, що академічна спільнота залишається не лише ще однією цеховою одиницею, яка прагне до реалізації власних професійних цілей, але й суспільноактивним осередком, яки долучається до протидії загрозам та гуманітарній допомозі громаді. Й незамінною, до речі, є активна міжнародна робота (приміром, працівники та спудеї, які знаходилися за кордоном не тільки коментували події, але й сприяли гуманітарній допомозі).
Власне, міжнародні зв’язки відіграли важливу роль у діяльності заради суспільної користі:
«Все було б неможливо без допомоги наших партнерів і колег, а також української діаспори з різних країн – США, Швеції, Канади. Звичайно, найбільшу підтримку ми отримали від наших польських колег. На наше прохання зібрати необхідні речі одразу відгукнулися колеги з польських університетів та інших установ. Хочу згадати допомогу друзів з Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ, Варшавського університету, Університету Зеленої Гури, Варшавського університету природничих наук, Університету Марії Кюрі-Склодовської та багатьох інших. Ми дуже вдячні за величезну гуманітарну допомогу, надану містом Люблін та Східноєвропейським фондом реформації. Не називатиму імена, але кожен, хто долучився до підтримки України та її народу та діяльності нашого Волонтерського центру, залишиться в історії нашого університету», - зазначає у своїй статті Дмитро ШЕВЧУК, доктор філософських наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету «Острозька академія».
Університет можна розуміти не лише як інтелектуальний центр, який працює над науковими відкриттями, але й фаховим центом, який здатен швидко мобілізуватися й надавати потужну допомогу усім потребуючим.
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів"
НаУ ОА, Острозька академія, Острог, Національний університет Острозька академія, життя
4 грудня - Великомучениці Варвари: привітання зі святом, традиції, прикмет, заборони
Сьогодні, 4 грудня, християни східного обряду відзначають День святої великомучениці Варвари. Це свято, яке в народі також відоме як Варварин день, має давню історію і поєднує в собі релігійні та народні традиції.
переглядів: 135
Автоматичний облік 17-річних юнаків через «Резерв+»: що потрібно знати?
Верховна Рада України в першому читанні проголосувала за законопроєкт № 12076. У ньому пропонується автоматично ставити на військовий облік громадян при досягненні 17-річного віку.
переглядів: 214
Аварія у Дніпрі: подробиці ДТП, яка забрала життя 10-річної дівчинки
Поліція затримала водія, який вчинив смертельне ДТП у Дніпрі.
переглядів: 424
Церковний календар на грудень 2024: що святкуватимуть українці
Останній місяць року багатий на святаи та важливі дати. У церковному календарі на грудень іц Різдво, і Миколи, і річниця проведення Об’єднавчого Собору.
переглядів: 404
Що треба знати про реформу МСЕК
Статус інвалідності до дати наступного оцінювання є чинним.
переглядів: 590