Ми у Facebook
13.01.2025, 08:00

Верховна Рада уточнила заборони на трансплантацію: що важливо знати?

Верховна Рада України внесла зміни до законодавства про трансплантацію, уточнивши заборону на вилучення анатомічних матеріалів у загиблих внаслідок бойових дій.
Законопроєкт №9558 підтримали 254 народні депутати, про що повідомив парламентар Ярослав Железняк.

Раніше законодавство забороняло вилучати органи у донорів-трупів, які загинули через бойові дії, але ця норма стосувалася лише Донецької та Луганської областей. Нові зміни розширюють цю заборону на всіх загиблих унаслідок збройної агресії проти України, зокрема військових, які загинули під час виконання службових обов’язків.

Що змінюється?

Депутати зазначають, що ці нововведення усувають юридичні прогалини та допомагають запобігти можливим зловживанням, маніпуляціям і фейкам російської пропаганди. Також закон забороняє трансплантації органів від людей, які загинули внаслідок застосування примусових заходів правоохоронцями чи силовиками.

Окрім цього, документ передбачає низку нововведень:

Введення статусу екстреної трансплантації— дозволить швидше забезпечувати органами пацієнтів, які терміново їх потребують.

Запровадження принципу «доміно» у трансплантації— спростить проведення складних операцій, таких як пересадка органів від одного донора кільком реципієнтам за одну процедуру.

Створення Національного трансплантологічного комітету при МОЗ— цей орган аналізуватиме несприятливі випадки, пов’язані з трансплантацією.

Можливість для неповнолітніх бути донорами гемопоетичних стовбурових клітин для батьків.

Удосконалення автоматичного пошуку пар донор—реципієнт у Єдиній державній інформаційній системі трансплантації органів і тканин.

Донорство: що варто знати

Донорство органів без згоди людини заборонено. Ви можете стати посмертним донором, якщо за життя подали відповідну заяву до центру трансплантації або дали згоду через своїх близьких родичів. У 2022 році Верховна Рада спростила цей процес, скасувавши нотаріальне завірення згоди чи незгоди на донорство та необхідність призначати повноважного представника.

На жаль, ці ініціативи нерідко стають об’єктом маніпуляцій, і російська пропаганда використовувала їх для поширення фейків про нібито легалізацію чорного ринку органів в Україні.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ