Ми у Facebook
20.01.2025, 18:18

МОЗ хоче наблизити календар щеплень до міжнародних стандартів: які зміни чекати?

Міністерство охорони здоров’я розробило проект оновлення Національного календаря щеплень, який передбачає ряд важливих змін. Зміни зумовленні прагнення країни рухатися в ногу з часом та міжнародними стандартами охорони здоров’я.
Ініційовані нововведення МОЗ можуть запрацювати вже у 2026 році. Наразі тривають обговорення громадськості.

До списку безкоштовних щеплень, яких зараз у календарі є 10, пропонують додати вакцину проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Це важливий крок у профілактиці раку шийки матки, однієї з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок в Україні.

Згідно статистичних даних, рак шийки матки в українок посідає третє місце серед випадків злоякісних новоутворень у жінок.

Так, за інформацією Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб, станом на початок року на обліку перебуває понад 1812 жінок з діагнозом рак шийки матки.

Тому у 2026 році в планах медиків провести вакцинацію дівчат у віці 12-13 років, оскільки щеплення у цей період є найбільш ефективним.

Хоча безкоштовна вакцинація проти ВПЛ буде доступна лише для дівчаток підліткового віку, вакцини проти цього вірусу залишаться доступними для придбання в аптеках і приватних клініках.

Нагадаємо, на сьогоднішній день українці можуть отримати безкоштовну вакцинацію проти таких захворювань: туберкульозу, гепатиту В, кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та хіб-інфекції.

Торкнуться зміни в термінів проведення деяких щеплень. Зокрема, проти гепатиту В, кору, епідемічного паротиту та краснухи. Це дозволить забезпечити більш ефективний імунітет та знизити ризик спалахів інфекційних захворювань.

Щеплення проти туберкульозу пропонується проводити у першу добу життя дитини, що відповідає світовим стандартам і забезпечує більш надійний захист від захворювання.

"Ми намагаємося менше дітей утримувати в пологових стаціонарах. Це повʼязано з тим, щоб дитина не знайшла там бактеріальну інфекцію, яка була б резистентна, тобто чим менше ви перебуваєте в стаціонарах, тим більше шансів, що ви звідти випишетеся без ускладнень. І якраз зсунення на одну добу дозволить більш раціонально використовувати наявні вакцини БЦЖ, аби діти, які виписуються з пологового стаціонару, були більш захищені від тяжких форм туберкульозу", – пояснив голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.





На правах реклами