Ми у Facebook
04.03.2010, 00:00

Рекомендації рівненських фахівців, щоб солодкими вродили морква і буряк

Морква та буряк — улюблені усіма овочі. Вирощувати їх нескладно, але одержати дійсно хороший врожай непросто.
— Хороших сортів моркви багато. Перш за все необхідно визначитись, які саме підходять вам, — пояснює агроном-консультант агромаркету “Ліра” Володимир ХІЛЬКОВЕЦЬ. — Якщо хочете отримати ранню продукцію — зверніть увагу на “РЕД КОР” або “Ролу”. Ці сорти, як і вся рання морква, вирізняються врожайністю, чудовим смаком, мають короткі коренеплоди з тупим кінчиком. Така морква не годиться для зберігання, але чудово доповнить ваш стіл. Середньостиглі сорти, які користуються незмінною популярністю — “Вітамінна-6”, “Нантська”, “Шантане”. 

Це давно відомі, випробувані часом сорти. 
Для тривалого зберігання підходять середньопізні або пізні сорти. Серед перших найбільшою популярністю користуються “Московська зимова”, “Болтекс” “Незрівнянна”. Пізні: “Долянка”, “Королева осені” та інші. 

— “Долянка” вирізняється високим вмістом цукру та каротину, — коментує агроном. — Не розтріскується під час зберігання. Цікавий сорт середньопізньої моркви “Довга червона без серцевини”. Він стійкий до засухи та хвороб, відмінно зберігається. “Червоний велетень” має конічні коренеплоди насиченого оранжевого кольору завдовжки 20-26 см.

— Щоб коренеплоди були солодшими, мали більш насичений колір, раджу додавати у рядки кам’яну сіль (але в жодному разі не давайте йодовану), — продовжує пан Володимир. — Міжряддя мають бути завширшки 45-65 см. Якщо додавати до насіння третину баласту (піску, землі), то морква висіється рідше і буде більшою.

— За смаковими якостями круглі та циліндричні столові буряки не відрізняються, — уточнює Володимир Хільковець. — Їх також розрізняють за терміном дозрівання. Щодо сортів, хочу відзначити “Незрівнянний А463” (ранньостиглий), “Мулатку” (середньостиглий), “Циліндра” та “Опольський” (середньопізні врожайні сорти). Буряк “Незрівнянний” має круглу, дещо плоску форму, темно-червону м’якоть без прожилок. “Опольський” вирізняється врожайністю. Має темно-червоні коренеплоди циліндричної форми, великий вміст цукрів та бетаніну. Добре зберігається протягом року. Висіваючи буряки, зберігають ширину міжрядь 40-45 см, відстань між рослинами має бути від 12 до 20 см. 

Якщо насіння буряків не протравлене, його варто захистити. Фахівці рекомендують використовувати для цього препарат “Круізер” — високоефективний інсектицид широкого спектру дії.
— 20 мг препарату вистачає на кілограм насіння, — говорить агроном. — Флакончик виливається у півлітра води, далі засипається насіння і все швидко розмішується. Після цього насіння підсушується (якщо використовується сівалка). 

Якщо посів проводиться вручну — можна сіяти вологим. 
У період вегетації, при перших ознаках захворювання (борошнистої роси, церкоспорозу, пероноспорозу) рослини обприскують препаратом “Дерозал”. Від чорної ніжки добре допомагає “Превікур”.

— “Дерозал” і “Превікур” можна використовувати разом. До них варто додати “Нутрівант Плюс (коренеплідний)” — комплексне водорозчинне добриво для позакореневого підживлення, яке усуває стреси при застосуванні засобів захисту рослин. Крім того, “Нутрівант” підвищує врожайність на 10-15%, покращує якість коренеплодів, стійкість до хвороб, сприяє накопиченню цукрів та зменшує вміст надлишкових нітратів. Для знищення бур’янів підходять такі засоби, як “Оберіг”, “Пантера” або “Бетонал-експерт”.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини