Ми у Facebook
25.06.2012, 09:19

Рівненські податківці відповіли на актуальні питання про єдиний податок

Пропонуємо вашій увазі відповіді на актуальні запитання про податки.
– Платник єдиного податку прийняв рішення про припинення державної реєстрації. Чи необхідно при цьому подавати заяву про відмову від спрощеної системи і з якого періоду припиняються нарахування єдиного податку?

– У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, який є платником єдиного податку подається заява про відмову від спрощеної системи оподаткування. При цьому останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому подано заяву до органу державної податкової служби щодо відмови від спрощеної системи оподаткування в зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності.
Податкові зобов’язання зі сплати єдиного податку нараховуються до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому до органу ДПС подано заяву щодо відмови від єдиного податку в зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності.

– У який термін та за якою формою фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку подають до органу ДПС заяву щодо періоду щорічної відпустки або терміну втрати працездатності?

– Окремого терміну подання до органу державної податкової служби заяви щодо періоду щорічної відпустки та форми даної заяви нормами Податкового кодексу України не передбачено. З метою уникнення порушення терміну щодо сплати авансових платежів заяву щодо періоду щорічної відпустки слід подавати до органу ДПС до початку відпустки, а заяву щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності – одразу після закінчення лікарняного.

– Яким чином сплачує єдиний податок підприємець, який перебуває в третій групі платників єдиного податку?

– Відповідно до п. 295.3 ст. 295 Податкового кодексу фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал. Така сплата здійснюється за місцем податкової адреси.

– Які документи надаються фізичною особою-підприємцем – платником єдиного податку іншому суб’єкту господарювання (юридична особа або фізична особа- підприємець) для уникнення подвійного оподаткування?

– З метою уникнення порушень норм чинного законодавства рекомендується як юридичним особам, так і фізичним особам-підприємцям, які мають господарські відносини з фізичною особою-підприємцем – платником єдиного податку, крім копії документа, підтверджуючого, що він зареєстрований суб’єктом підприємницької діяльності (виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних або фізичних осіб – підприємців), отримувати від такої особи копію Свідоцтва платника єдиного податку, в якому зазначаються обрані ним види діяльності.

– Підприємець – платник єдиного податку має декілька торговельних точок. Чи повинен він вести книги обліку доходів та витрат по кожній торговельній точці?


– Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість – ведуть облік доходів та витрат.
Ведення книг обліку доходів та витрат по кожному торговельному об’єкту законодавством не передбачено.

– Чи може приватний підприємець на єдиному податку (друга група) протягом року добровільно змінити групу єдиного податку (перейти на третю)?

– На сьогоднішній день відповідно до глави І розділу ХІV Податкового кодексу України підстави для добровільної зміни групи платників єдиного податку протягом податкового (звітного) року у фізичної особи – підприємця, що є платником єдиного податку, відсутні. Перехід можливий виключно у разі перевищення обсягу доходу, встановленого для тої чи іншої групи платників єдиного податку. Одночасно слід зазначити, що відповідно до змін, які будуть внесені до ПКУ законопроектом від 24.05.2012р. №9661 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм", з 1 липня 2012 року пункт 298.1 статті 298 Податкового кодексу буде доповнено підпунктом 298.1.5, згідно з яким у разі дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених Податковим кодексом, для обраної таким платником групи, платник зможе самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

– Чи можуть приватні підприємці-платники єдиного податку здійснювати виробництво та продаж ювелірних виробів?

– Відповідно до норм Податкового кодексу не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які здійснюють видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення.

Згідно із п. 1 та п. 2 ст. 1 Закону України від 18 листопада 1997 року №637/97-ВР "Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними" дорогоцінні метали – це золото, срібло, платина і метали платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) у будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо).

Разом з цим, слід врахувати, що відповідно до змін, які будуть внесені до Податкового кодексу законопроектом від 24.05.2012р. №9661 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм", з 1 липня 2012 року буде скасоване зазначене обмеження.

– Чи повинен платник єдиного податку другої групи сплачувати авансові внески у разі призупинення провадження ним господарської діяльності?

– Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, за умови подання заяви до органу ДПС щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності. Податковим кодексом України не передбачено звільнення від сплати авансових внесків по єдиному податку у разі припинення фізичною особою-підприємцем – платником єдиного податку (першої та другої груп) провадження господарської діяльності, за винятком тих платників єдиного податку, які здійснили сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік). У разі подання фізичною особою-підприємцем – платником єдиного податку заяви щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадження господарської діяльності до органу державної податкової служби такому платнику податкові зобов’язання нараховуються до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому було подано таку заяву.

Матеріали надані Відділом масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у м.Рівне.

ІНШІ СТАТТІ ДО ТЕМИ:
Податковий календар на червень 2012 року
Усе про податкову соціальну пільгу у запитаннях та відповідях
Рівненські податківці відповідають на актуальні запитання про податки





На правах реклами