Чи зможуть українці надалі безоплатно отримувати землю у власність?
Як відомо, підставою для надання громадянину земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва жилого будинку, інших будівель і споруд, зміни цільового призначення земельної ділянки є рішення місцевої (сільської, селищної, міської) ради.
Так, частини 1 і 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачають, що громадянин, зацікавлений у приватизації землі, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до органу місцевого самоврядування, котрий передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. А той, хто хоче отримати у власність ділянку із земель державної або комунальної власності для, наприклад, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибну ділянку) в межах норм безоплатної приватизації, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. В ньому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування ділянки, погодження землекористувача (в разі вилучення земельної ділянки, що перебуває в користуванні інших осіб).
Частина 7 статті 118 Земельного кодексу України чітко вказує, що цей же орган місцевого самоврядування, до якого надійшло відповідне клопотання, розглядає його в місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову в його наданні. При цьому, підставою відмови в наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Отже, обов’язок щодо замовлення і розроблення вищезазначеної містобудівної документації законодавець покладено саме на органи місцевого самоврядування.
Однак, з 1 січня 2013 року місцевим радам фактично заборонено приймати такі рішення. Це пов’язано з тим, що з цієї дати набули чинності частини 3 і 4 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Згідно з ними в разі відсутності плану зонування або детального плану території передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб, а також зміна їх цільового призначення забороняються.
Через існування таких норм у багатьох українських громадян можуть виникнути перешкоди, які заважатимуть реалізувати своє право. Разом з тим, оскільки питання затвердження плану зонування території віднесено до повноважень місцевих рад, а детального плану території: в межах населеного пункту – до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради; за межами населеного пункту – до повноважень райдержадміністрації, то проблема їх розробки лягає «на плечі» відповідних органів.
Тому, якщо громадянину-забудовнику місцева рада відмовила в передачі земельної ділянки у власність з підстав відсутності містобудівної документації, то така відмова може бути оскаржена в суді як незаконна. І в такій ситуації потрібно подавати відповідний адміністративний позов згідно з вимогами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, в суді, крім іншого, слід доводити наявність бездіяльності влади, пов’язаної з незатвердженням відповідних планів. Адже їх відсутність не повинна заважати людині реалізувати своє законне право.

Продаж алкоголю під час воєнного стану: які правила діють в областях

З моменту запровадження воєнного стану в Україні було введено низку обмежень, зокрема і щодо продажу алкогольних напоїв. Такі заходи запроваджуються обласними військовими адміністраціями та залежать від поточної безпекової ситуації в кожному конкретному регіоні.
переглядів: 222
Коли сходить морква, буряк та огірки: терміни проростання овочів

Весна — час посіву овочів на городі. Але після висівання насіння багатьох цікавить головне питання: через скільки днів з’являться перші сходи?
переглядів: 239
Рецепт ідеального бісквіту: секрети легкого й пухкого тіста

Бісквіт — основа безлічі десертів. Але приготувати його так, щоб він був ніжним, повітряним і не осідав після випікання — справжнє мистецтво.
переглядів: 183
Гороскоп на 6 травня 2025 року для всіх знаків зодіаку

Щоденний гороскоп на 6 травня 2025 року чітко показує, що не всі знаки зодіаку матимуть спокійний день. Лев, Скорпіон та Риби можуть відчувати тривогу через майбутні зміни, тоді як Овен та Терези відчують приплив позитивної енергії, який допоможе їм впоратися з викликами.
переглядів: 435
Спаржа в листковому тісті з шинкою та сиром: ідея для смачної вечері

Шматочки соковитих овочів надають цим простим і швидким шарам вишуканий і свіжий смак.
переглядів: 368