Як в Україні заокруглюватимуть суми під час розрахунків готівкою (+ІНФОГРАФІКА)
“Національний банк України упевнений, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків, – наголосив він. – Застосування правил заокруглення загальних сум розрахунків готівкою спростить щоденні розрахунки громадян та дасть можливість скоротити витрати держави на карбування і забезпечення грошового обігу на понад 90 млн гривень на рікˮ.
Монети номіналом 1 і 2 копійки незабаром зникнуть
Такий ефект вдасться досягти завдяки припиненню з 01 липня 2018 року карбування та випуску у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок і продовження карбування та випуску лише монет номіналами 10 і 50 копійок.
Монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, уведені в обіг раніше, і надалі використовуватимуться як засіб платежу (грошова одиниця України – гривня і надалі дорівнюватиме 100 копійкам). Національний банк спеціально не вилучатиме з обігу ці монети, і вони перебуватимуть в обігу необмежений період часу до окремого рішення Правління Національного банку.
Заокруглення буде застосовуватися лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів, він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами. Лише у разі відсутності монет зазначених номіналів і у покупця, і у продавця застосовуватиметься правило заокруглення загальної суми покупки в чеку.
“Банки повинні приймати у громадян монети дрібних номіналів без будь-яких обмежень, обмінювати на монети та банкноти інших номіналів, а також видавати клієнтам монети дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної касиˮ, – додав Віктор Зайвенко.
Українці можуть залишитися без дрібних копійок (+Інфографіка)
При цьому, заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків.
Заокруглення стосуватиметься тільки загальних сум розрахунків готівкою у чеку та розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару.
Заокруглення відбуватиметься за такими математичними правилами:
1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
У свою чергу підприємства торгівлі та сфери послуг, що застосовують реєстратори розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків мають зазначати в чеках загальні суми до заокруглення та після заокруглення. Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.
Також Віктор Зайвенко розповів, що Національний банк провів попередні консультації та обговорення цього питання з державними органами (Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство фінансів України, Державна фіскальна служба, Міністерство інфраструктури України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство юстиції України, Пенсійний фонд) та банками, представниками сфери торгівлі та послуг, іншою діловою спільнотою та громадськістю, які позитивно поставилися до застосування подібних правил заокруглення.
Він зауважив, що Національний банк зацікавлений, щоб застосування правил заокруглення під час готівкових розрахунків відбувалося комфортно як для споживачів, так і для суб’єктів господарювання.
Розуміючи, що на початку у суб’єктів господарювання можуть виникнути побоювання стосовно правильності застосування правил заокруглення, Національний банк України звернувся до Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби з проханням надати детальні роз'яснення щодо питань, які можуть виникнути під час впровадження механізму заокруглення та не застосувати до бізнесу штрафних санкцій за проведення касових операцій, пов’язаних із заокругленням.
Нагадаємо, Голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про таке рішення регулятора в рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу 14 березня 2018 року під час презентації нових обігових монет.
Станом на 01 червня 2018 року у готівковому обігу країни перебувало готівки (банкнот та монет) на загальну суму 360,8 млрд. грн, у тому числі монет – 2,1 млрд грн (13,0 млрд шт.):
1 коп. – 2 437,9 млн шт. (18,76% від загальної кількості монет у обігу);
2 коп. – 1 396,8 млн шт. (10,75% від загальної кількості монет у обігу);
5 коп. – 1 877,0 млн шт. (14,44% від загальної кількості монет у обігу);
10 коп. – 3 808,9 млн шт. (29,30% від загальної кількості монет у обігу);
25 коп. – 1 730,1 млн шт. (13,31% від загальної кількості монет у обігу);
50 коп. – 1 240,3 млн шт. (9,54% від загальної кількості монет у обігу);
1 грн. – 500,8 млн шт. (3,85% від загальної кількості монет у обігу).
2 грн. – 7,0 млн шт. (0,05% від загальної кількості монет у обігу).
Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=72365282&cat_id=55838
заокруглення сум, розрахунки готівкою, заокруглення, НБУ, споживач
Як родинам зниклих безвісти за особливих обставин захиститися від шахрайства
Зловмисники видають себе за волонтерів, журналістів, представників державних органів та організацій. І користаються з емоційного стану людей, які шукають своїх близьких.
переглядів: 173
Декларування доходів 2025: коли подавати декларацію, щоб уникнути штрафів?
В Україні триває кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом минулого року. Вона стартувала 1 січня 2025 року.
переглядів: 184
На Київщині знищили майже тону імпортних кабачків: яку небезпеку несли овочі
У вказаній продукції під час здійснення заходів державного контролю було виявлено невідповідність вимогам нормативних документів.
переглядів: 245
Коли відбудеться індексація пенсій: що каже Зеленський
Вчора, 4 лютого, Володимир Зеленський анонсував, що з 1 березня відбудеться індексація пенсій.
переглядів: 247
Одяг для новонароджених: комфорт та стиль для перших днів життя
Вибір першого гардероба для малюка – це важливе завдання для батьків. Одяг для новонароджених має бути максимально комфортним, якісним і безпечним для ніжної шкіри дитини. В інтернет-магазині https://mumami.com.ua/ представлений широкий вибір речей, які допоможуть створити затишок і тепло з перших днів життя малюка
переглядів: 121