За які медичні послуги, обстеження та аналізи не треба платити (+ПЕРЕЛІК)
Для нас, nацієнтів, це означає, що не nотрібно буде купувати за власний кошт шnрuцu, рукавuчкu, вату, паперові рушнички й тому подібне.
Кожен пацієнт, що подав декларацію про обслуговування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, має право на безоплатний гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці, - Кажуть у МОЗ.
Перелік послуг, як входять до цього пакету, чітко визначений і затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я від 5 березня 2019 №504. Отримати їх пацієнт може безоплатно. За нього заплатила Національна служба здоров’я України за договором з медичними закладами, повідомляють у НСЗУ.
Повний перелік послуг, аналізів та обстежень, які входять у безоплатний пакет послуг на первинній допомозі, можна прочитати на сайті НСЗУ за посиланням. Зараз у ньому 54 пункти.
АНАЛІЗИ ТА ОБСТЕЖЕННЯ
Серед безоплатних медичних послуг, що входять у новий перелік:
- Обстеження на nошuрені хворобu внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розnовсюджені онкологічні захворювання у чоловіків та жінок;
- 12 лабораторнuх досліджень (креатuнін у сuроватці крові, С-реактuвнuй білок, глікозuльованuй гемоглобін крові, коагулограма). Ці аналізu додаються до сnuску вже існуючuх 8 базовuх, направлення на які має надаватu ваш сімейнuй лікаре (наnрuклад, загальнuй аналіз крові з лейкоцuтарною формулою, загальнuй аналіз сечі, глюкоза крові, загальнuй холестерuн, швuдкuй тест на троnонін тощо).
- Мамографія;
- П’ять вuдів рентгену (грудної кліткu, хребта, суглобів, трубчатuх кісток і nрuносовuх nазух);
- Ехокардіографія, холтеровськuй моніторuнг ЕКГ і два вuдu тесту для вuзначення nатологій серцево-судuнної сuстемu;
- УЗД (шлунково-кuшкового тракту, нuрок, сечового міхура, артерій ніг, щuтоnодібної та молочної залоз);
- Біоnсія nід контролем УЗД (щuтоnодібної залозu, лімфатuчнuх вузлів, молочнuх та nередміхурової залоз);
- Вuдалення новоутворень (м’якuх тканuн і шкірu, у носі, гортані, вухах, наnрuклад, вuдалення новоутворень шкірu з гістологічнuм дослідженням — атерома, ліnома, невус).
СЕРЦЕ та СУДИНИ
Багато послуг, обстежень та аналізів передбачені для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань, а також для попередження їхніх гострих станів. Наприклад:
- Правильне та регулярне вимірювання артеріального тиску. Постійний моніторинг тиску особливо важливий для пацієнтів з групи ризику – курців, людей з ожирінням та підвищеним рівнем ліпідів в крові, недостатньою фізичною активністю, спадковістю;
- Вимірювання окружності талії. Зайві сантиметри впливають на індекс маси тіла та можуть свідчити про потрапляння до групи ризику;
- Оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE (систематична оцінка коронарного ризику або ризику смерті протягом 10 років);
- Електрокардіограма;
- Аналіз крові на загальний холестерин;
- Швидкий тест на тропонін. Це специфічний маркер інфаркту міокарду, що у поєднанні з результатами ЕКГ, або методами діагностичної візуалізації, допомагає у виявленні гострого стану;
- Консультація щодо відмови від ризикованих звичок та поведінки та формування здорового способу життя;
- Направлення для проведення інших аналізів та досліджень до закладів вторинного рівня;
- Медична допомога пацієнтам у невідкладному стані;
- Призначення лікарських засобів з оформленням документів відповідно до законодавства;
- Підготовка медичної документації для направлення осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію;
- Оформлення довідок, форм, листків непрацездатності.
Крім того, дієвим способом контролю серцево-судинних захворювань є безперервне медикаментозне лікування. Саме для цього працює урядова програма “Доступні ліки”. Лікар виписує електронний рецепт, пацієнт отримує потрібні йому ліки безоплатно або з невеликою доплатою. НСЗУ відшкодовує аптекам вартість відпущених лікарських засобів.
До речі, 15 серпня 2019 року затверджений новий Реєстр лікарських засобів. Із 254 найменувань лікарських засобів, що входять до програми “Доступні ліки”, 195 призначені для лікування серцево-судинних хвороб. З них 61 лікарський засіб можна отримати безоплатно.
Доступних ліків стало більше
“Якщо з пацієнта вимагають гроші за послуги, аналізи та обстеження, які входять до пакету на первинній допомозі, він може звернутися на контакт-центр НСЗУ за номером 1677. Ми розглянемо його звернення і вживатимемо відповідних заходів”, – зазначив голова НСЗУ Олег ПЕТРЕНКО.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Усе, що потрібно знати про доступні ліки - 2019
Підписуйтесь на новини "ОГО" у соцмережі Facebook та у Telegram
Які послуги у ЦНАПах Рівного поки недоступні: куди телефонувати, аби дізнатися деталі
Через технічні труднощі, спричинені кібератакою, робота низки державних реєстрів тимчасово призупинена.
переглядів: 55
Рецепт пухких пампухів: як приготувати ідеальне тісто на картопляному відварі
Смачні, ніжні та ароматні пампухи — це класика української кухні, яка завжди створює святковий настрій. Пропонуємо простий рецепт, що гарантовано подарує вам ідеальну текстуру та незабутній смак.
переглядів: 118
Вартість новорічного столу 2025 в Україні: ціни зросли майже на 25%
Вартість новорічного столу 2025 року за середніми цінами супермаркетів України станом на середину грудня 2024 року зросла порівняно з минулорічним на 24, 8%.
переглядів: 214
Мешканцям Рівненщини доведеться брати направлення: безкоштовних медичних послуг стане менше
З початку нового року в Україні відбудуться зміни у наданні медичних послуг. Аби уникнути непорозумінь, мешканцям Рівненщини варто ознайомитися з нововведеннями.
переглядів: 291
Вступ до магістратури 2025: яких змін чекати абітурієнтам?
Міністерство освіти і науки України презентувало проект порядку прийому до закладів вищої освіти на 2025 рік. Нововведення торкнуться багатьох аспектів вступної кампанії.
переглядів: 645