ПВК «РЕДАН»: як врятувати юних рівнян від павучих лап?
ПВК «РЕДАН» - нова забавка чи пастка для підлітків?
Про це явище почали говорити зовсім нещодавно. Як повідомляє поліція Київщини, нова субкультура виникла та поширилася лише місяць тому, у лютому 2023, року. Оскільки, вона досить агресивна та часто базується на конфліктах, може призводити до жертв. У москві через масову бійку загинуло двоє підлітків. Правоохоронці вважають, що цей новий рух – чергова російська інформаціно-психологічна операція, яка має на меті руками підлітків дестабілізувати ситуацію в Україні.

- Наприкінці лютого поліція виявила у мережі активність нового молодіжного руху, метою якого є провокування конфліктів та масових бійок. Поліція почала перевірку вказаної інформації, до якої долучилися підрозділи кіберполіції, ювенальних поліцейських, дільничих офіцерів та інших оперативних груп. Встановили, що у соціальних мережах та новостворених телеграм-каналах адміністратори поширюють інформацію та провокують молодь до масових скупчень та фізичних протистоянь між собою. Перевірка показала, що штучний розвиток цієї субкультури – це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації ситуації в Україні. Після загибелі підлітків у москві, російські спецслужби використали таку модель провокації заворушень на території України. Саме в цьому їм допомагають адміністратори таких каналів та груп, - сказав на зустрічі з журналістами у Media Center Ukraine – Ukrinform Ярослав ШАНЬКО, заступник начальника Управління ювенальної превенції Національної поліції.
Чому об’єднуються у ПВК Редан?
Ярослав ШАНЬКО на брифінгу зазначив, що спілкуючись із адміністраторами згаданих каналів у Телеграмі з’ясували: 90 відсотків пояснюють свою участь у групах або зібраннях молоді через банальну цікавість: що буде відбуватися далі? Адміністратори створюють групи, бо це зараз на хайпі – аби у подальшому заробити на цьому гроші.

Як виглядають учасники ПВК «Редан»?
Правоохоронці описали характерні риси, які притаманні цій субкультурі:
х учасники носять довге волосся, часто фарбують в інший колір;
х віддають перевагу вільному одягу-оверсайз;
х носять зображення павука. Ця символіка запозичена від злочинного угрупування Геней Редан із японської манги Йошіхіро Тогаші «Hunter × Hunter»
Головна ідея – засудження ненависті та насилля зі сторони інших субкультур, виборювання права одягатися як подобається та вільно самовиражатися. Варто зазначити, що ці цінності особливо були близькими для підлітків у будь-який час. І особливо сьогодні, коли молодь особливо чутливо реагує на проблему довкола права на самовираження та особистісні свободи.
Суб-субкультура
Субкультури, можна стверджувати, є нормальним проявом суспільного життя у дітей, підлітків та молоді. Прагнучи до уже згаданого індивідуалізму, до протиставлення себе більшості, молоді люди витворюють свою систему цінностей та кодекс поведінки. Однією із ознак субкультури є реакція на суспільні умови – наприклад, бідність або пацифістські настрої. Також субкультури можуть трансформуватися з інших, уже існуючих субкультур. Усі атрибути, як правило, у цих спільнотах розвивалися гармонійно та послідовно. Як і цінності – музика, якою цікавляться учасники чи норми щодо стилю одягу абр поведінки.
Але щодо так званої ПВК «Редан», то ми можемо спостерігати певен all inclusive – відразу насадили, а не зародилися та розвинулися, характеристичні риси. Як можна переконатися, поширення цієї субкультури відбувається не через міжособистісну комунікацію, як це часто буває у таких спільнотах, а дуже часто – через інтернет, за допомогою різноманітних комунікаторів, де пропонуються уже готові шаблони щодо дій.
ПВК «Редан» в Україні
Першого березня правоохоронці повідомляли, що вдалося запобігти 41 зібранню молоді. Приміром, у Києві на Печерську мала відбутися масова бійка, де мали взяти участь прихильники цієї російської субкультури. Проте правоохоронці відреагували та затримали учасників.
Депутат Львівської міської ради Ігор Зінкевич повідомив, що молодь створила у соціальних мережах спільноти та планували влаштувати провокації у Львові. Поліцейські також вчасно відреагували.
У Харкові також затримали майже 300 осіб, які планували влаштувати бійки.

Крім цього, 28 лютого, молодь, яка належить до ПВК «Редан» в центрі Ірпеня планувала влаштувати бійку, але цьому завадили правоохоронці.
А що відбувається на Рівненщині?

Не згадуючи, однак, конкретно ПВК «Редан», у Головному управлінню Нацполіції Рівненської області повідомили, що «у Рівному викрили неповнолітнього адміністратора каналу нового молодіжного руху». Він розміщував інформацію про час та місце збору представників руху в Рівному і заклики до фізичного протистояння. Неповнолітній, щоправда, приналежність до субкультури заперечив, а назву використав для розкрутки, бо хотів мати прибуток від реклами.
Поліцейські також повідомляють, що продовжують проводити роз’яснювальну роботу з молоддю і застерігають щодо поширення російської субкультури. Як ідеться у повідомленні на офіційній сторінці поліції Рівненської області у мережі Фейсбук, поліцейські проводять профілактичні розмови із учнями та педагогами. Зокрема, нещодавно ювенальна поліцейська Рівненського РУП провела профілактичну роботу у навчальних закладах Городоцької, Зорянської та Клеванської територіальних громад.
І головне – як уберегти дітей від ПВК «Редан»?
Уже згадана поліція Київської області опублікувала пам’ятку для батьків. Де, якщо узагальнити, закликають більше приділяти увагу життю дитини. Як реальним, так віртуальним. Не лише цікавитися, з ким і де проводять час діти, але й потоваришувати з чадом у соцмережах і відслідковувати віртуальну активність сина чи доньки.

У цьому контексті варто також згадати і слова поліцейських Рівненської області, які звертаються до батьків: приділяйте дітям більше часу та цікавтеся, з ким вони спілкуються і як проводять дозвілля.
Як це часто буває, звичайна небайдужість та пильність можуть запобігти багатьом трагедіям.

“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів"

субкультури, молодь, Редан, ПВК Редан, інформаційно-психологічна операція, Росія, Життя та війна
Коли плаче місто: про гідне прощання з Героями в Рівному та силу спільного болю

Є моменти, коли місто завмирає. Коли чорна процесія рухається вулицями, і кожен, хто зустрічає її, мимоволі стає частиною великого спільного горя. Це миті прощання з Героями – людьми, які віддали своє життя за Україну. У Рівному ці церемонії вже давно стали особливим актом пам’яті, гідності та шани.
переглядів: 314
Вітання із Днем ангела для Івана 2025

У четвер, 8 травня, християни відзначають день пам’яті апостола Івана Богослова — одного з найближчих учнів Ісуса Христа. Цього ж дня прийнято вітати чоловіків із цим ім'ям з Днем ангела.
переглядів: 355
Який сьогодні день: 8 травня

У четвер, 8 травня, в Україні вшановують День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Це день скорботи за мільйонами загиблих, поваги до ветеранів і нагадування про ціну миру.У четвер, 8 травня, християни відзначають день пам’яті апостола Івана Богослова — одного з найближчих учнів Ісуса Христа.
переглядів: 319
У кого сьогодні День ангела

Дізнайтеся, кого треба сьогодні, 8 травня, вітати з іменинами.
переглядів: 319
Повернення до цивільного життя: Як Рівненщина готується до реінтеграції ветеранів

Ті, хто захищає нас на фронті, дуже часто потребуватимуть допомоги та підтримки у цивільному житті, коли до нього повернуться. І гідно зустріти наших Захисників та Захисниць – справа дуже гідна та відповідальна, це фактично обов’язок цивільного населення.
переглядів: 398