Як відрізнити їстівні опеньки від отруйних [+ПОРАДИ]
КОЛІР
Збираючи опеньки пізньої осені, спостережливі грибники помічають таку особливість: колір гриба залежить від того, в якому лісі він росте - листяному, хвойному або змішаному, які дерева там переважають, який клімат і яка погода в цій місцевості. У більшості випадків колір опеньок залежить від ґрунту і навколишніх дерев. Вони бувають і світло-коричневі, і бежеві, і мідні.
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1445151817.jpg)
У дубовому лісі капелюшок гриба темніший. А на вирубках шапочки можуть бути майже жовтими. Дехто навіть починає сумніватися: а чи дійсно це справжні опеньки? Чи не отруйні вони?
КАПЕЛЮШКИ
Осінні опеньки, на відміну від літніх, не так легко сплутати з несправжніми отруйними. У справжніх осінніх опеньків (Armillariella mellea) є чіткі особливості, що характерні для цього гриба. Найперша особливість, що кидається у вічі - це махровий капелюшок з більш темною лускою. У молодих грибів він ніколи не буває гладеньким. Однак у старих опеньків луски залишається дуже мало. І тут їх можна сплутати з несправжніми чи отруйними грибами. Іноді в справжніх опеньків шапочка не напівкуляста, а з горбочком.
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1445151869.jpg)
Їстівні осінні опеньки: А, Б - молоді, В – старі
ЗАХИСНА ПЛІВКА ТА «СПІДНИЧКА»
Дуже важлива особливість осінніх опеньок - захисна плівка у гриба, яка починається від шапочки і з'єднується з ніжкою гриба. Така захисна плівка виразно спостерігається у молодих грибочків, а також у маленьких за розміром грибів. У літніх опеньок (Kuehneromyces mutabilis) захисна плівка слабо виражена, у несправжніх - практично відсутня. У дорослих їстівних опеньок плівка розривається, і на ніжці залишається кільце або «спідничка».
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1445151836.jpg)
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1445151844.jpg)
У несправжніх опеньок ніжка повністю гладенька!
НІЖКА
Дуже важливий спосіб відрізнити отруйні чи неїстівні опеньки від справжніх полягає в тому, що у справжніх пізніх опеньків майже завжди є товста ніжка. Хоча з цим фактом деякі грибники можуть і посперечатися, але більшість з них не зустрічала справжніх пізніх опеньків на тоненькій ніжці. Є схожі гриби, але це вже несправжні опеньки або інші неїстівні гриби.
ПЛАСТИНКИ
Є відмінності і в кольорі пластинок на зворотному боці капелюшка гриба. У помилкових опеньок вони жовті, у старих — зеленкуваті або навіть оливково-чорні, тоді як у їстівних вони кремові або світло-бежеві (у старіших – бурі).
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1445152314.jpg)
Пластинки опеньок: А - їстівного (осіннього), Б - сіропластинчастого, В - сірчано-жовтого
ЗАПАХ
Їстівні осінні опеньки пахнуть ніжно, приємно, грибами. Неїстівні та отруйні мають виражений землистий запах.
СМАК
У помилкових опеньок смак завжди гіркий. Але краще не брати гриб на зуб і не випробовувати долю!
![](https://ogo.ua/images/articles/1/big/1445151827.jpg)
Несправжні опеньки: А - сірчано-жовті, Б - сіропластинчасті, В - цегляно-червоні
І наостанок - найважливіша порада для грибника - якщо ви сумніваєтеся в побаченому або зірваному грибі, то краще не беріть у кошик такий гриб! Краще назбирати менше опеньків, ніж набрати багато і потім отримати важке отруєння.
Фото із сайтів partner-org.blogspot.com, allforchildren.ru
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Як маринувати опеньки, щоб були ніжними і смачними [+ПОРАДИ]
Ікра з польських грибів до столу і на зиму
Прості рецепти грибних страв на кожен день
Що приготувати з грибів красноголовців та підберезників [+ПОРАДИ]
Смачні та оригінальні страви з сушених грибів [ВІДЕО]
Салати з грибами
Рецепт на вихідні: Пиріжки з рисом та грибами
Пісні страви: Капусняк з грибами й томатним соусом
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
розрізнити, поради, справжні, їстівні, отруйні, несправжні, опеньки, осінні гриби
Вініл то любов
Це не просто пристрій для відтворення музики. Вініловий програвач - то портал у інший світ, де звук набуває глибини і теплоти, яких немає в цифровому форматі. Кожен тріск голки, кожне легке потріскування під час прослуховування – це не недоліки, а частина дива. https://soundmag.ua/ru/catalog/vinyl-players/ оберіть в каталозі та готуйтеся до дива, адже перше прослуховування - як відкрити скриню зі скарбами, з якої почали витікати мелодії, наповнені емоціями. Чому?
переглядів: 90
Пенсії для осіб з III групою інвалідності у 2025 році: які суми очікувати
![](/images/articles/2/small/1739551694.jpeg)
Розмір пенсій для людей з III групою інвалідності в Україні залежить від прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. У 2025 році цей показник становить 2 361 грн.
переглядів: 297
Як отримати рекордний урожай смородини: ефективне підживлення, яке варто внести у лютому
![](/images/articles/2/small/1666113225.jpeg)
Смородина — одна з найпопулярніших ягідних культур, і її врожайність безпосередньо залежить від правильного догляду. Традиційні методи підживлення, такі як компост чи торф, не завжди дають очікуваний результат.
переглядів: 382
Як не обморозитися взимку: поради медиків
![](/images/articles/2/small/1739452071.jpg)
Морозні та вітряні погодні умови, що спостерігаються в Україні, значно підвищують ризик обмороження. Найбільш уразливими залишаються відкриті ділянки тіла — ніс, вуха, щоки, підборіддя, а також пальці рук і ніг.
переглядів: 405
10 незвичних традицій святкування Дня Валентина у різних країнах
![](/images/articles/2/small/1739383446.jpg)
День святого Валентина – це свято, яке відзначають у багатьох країнах світу, але традиції його святкування можуть значно відрізнятися. Десь прийнято дарувати солодощі та квіти, а в деяких культурах цей день набуває зовсім неочікуваних форм.
переглядів: 558