Як подолати осінню депресію
У чому причина депресії?
1. ПОДБАЙТЕ ПРО НАЛЕЖНЕ ШТУЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ. Яскраве освітлення у приміщенні здатне покращити настрій! Адже саме осінню світловий день скорочується, а сонячного проміння стає все менше. Також постарайтеся створити навколо себе яскраві кольори, по можливості одягайтеся колоритно й різнобарвно. За дослідженнями вчених, найбільше поліпшують настрій червоний та жовтий, а ще салатовий та помаранчевий кольори. Хоча, звісно, у кожного свій смак!
2. ПОПРИЙМАЙТЕ ЯКІСНІ ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ. Ми не рекомендуємо жодних лікарських засобів, найкраще в цій ситуації - порадитися із лікарем і/або з фармацевтом.
- Прийом фармакологічних синтетичних антидепресантів і психостимуляторів можливий тільки за призначенням та за рецептом дипломованого практикуючого лікаря, - наголошує психіатр-психотерапевт Данило ЛОСЬ.
Як розпізнати сезонну депресію…
3. МИСЛІТЬ ПОЗИТИВНО - ПРО ХОРОШЕ ТА ПРО ПРИЄМНЕ! Якщо Вам сумно - зосередьтеся на позитивних моментах життя. Старайтеся передусім фокусуватися на добрих подіях, на позитивних рисах людей, котрі вас оточують! Якщо вам сумно від осінніх холодів - подумайте, приміром, про те, що відносно скоро новорічно-різдв'яні свята. Буде яскрава ялинка, мандарини, святкова телепрограма, "Іронія долі" та "Сам вдома" плюс багато інших приємних речей... За когнітивною теорією, позитивне мислення викликає позитивні емоції (доктори Аарон Бек і Девід Бернс).
4. ЛЮБІТЬ СЕБЕ! Навіть у Біблії написано: "Полюби ближнього, ЯК САМОГО СЕБЕ". Любов до себе ще можна назвати "здоровим егоїзмом", коли ви насолоджуєтеся життям та дозволяєте це робити іншим. Якщо життя приносить вам дискомфорти - знайдіть у собі сили й терпіння дочекатися кращих часів, коли усе стане на свої місця! "Життя - це пісня. Проспівай її до кінця! Життя - це пустеля печалі. Переможи все!" - казала Матір Тереза.
Любити себе - це означає приймати та поважати себе, довіряти собі! Також корисно хвалити себе і вина! городжувати за навіть найменші досягнення, утримуватися від надмірної самокритики. Пам'ятайте - нас полюблять лише тоді, коли ми самі себе полюбимо. Це і є одна з формул самодостатності!
5. ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ - ЦЕ ОЗНАКА СИЛИ, А НЕ СЛАБКОСТІ. Зумійте довіритися своїм найкращим друзям, колегам та рідним, хто здатний вас вислухати, зрозуміти та підтримати. Якщо таких людей у вашому житті нема - тоді пошукайте хорошого компетентного психотерапевта, у якого добра репутація і який викликає у вас довіру та симпатію. Психотерапевт допоможе вам зрозуміти, чи є потреба у консультації лікаря-психіатра.
У яких випадках потрібна консультація психотерапевта, чи психоаналітика? А коли вже потрібно звертатися до психіатра?
- Якщо це, приміром, нетривале безсоння, чи "легка депресія" - то це компетенція психотерапевта. Якщо ж людина має неконтрольовану агресію, поводить себе дивно, висловлює думки, які не співставляються з реальним баченням світу, порушення у сфері емоцій - це вже прерогатива психіатра. До речі, у компетенції практичного психолога, консультанта, чи психотерапевта - спрямувати пацієнта до психіатра. І, до речі, завжди краще самому прийти на амбулаторний прийом, чи добровільно лягти в лік! арню, - радить головний лікар Рівненського обласного Центру психічного здоров'я населення Оксана ПЕТРУК. Не бійтеся звернутись за допомогою до фахівців!
6. ТВОРІТЬ ДОБРІ СПРАВИ! Допомагаючи іншим - ми допомагаємо собі. До того ж, ми відволікаємося від власних проблем, відчуваємо себе потрібними і часто можемо побачити такі ситуації, коли іншим людям ще значно гірше, аніж нам. До того ж, за законом "сіяння та жатви" добрі й справедливі справи неодмінно повернуться до нас самих! Тому стараймося по можливості допомагати людям.
7. ЧАСТІШЕ СМІЙТЕСЯ ТА ПОСМІХАЙТЕСЯ! "Навіть коли тобі сумно - посміхайся. Хтось може закохатися у твою посмішку", - висловлювався відомий аргентинський письменник Хорхе Луїс Борхес. Є спеціальна наука про користь сміху - гелатологія ("сміхотерапія"). Сучасні ЗМІ та наукові монографії часто освітлюють користь сміху - для різноманітних систем організму, сміх навіть здатен певною мірою замінити секс та сон. Мені імпонує вираз: "Хай краще наді мною сміються, аніж плачуть!". Отож, дуже корисно читати анекдоти, переглядати різноманітні комедії та гумористичні програми, серіали-ситкоми (ситуативні комедії).
8. ЗАВЕДІТЬ СОБІ ДОМАШНЮ ТВАРИНКУ. Кота, песика, папужку, чи рибок в акваріумі - що більше подобається. Хатній улюбленець тішитиме вас, а гра з ним покращуватиме настрій! Недарма психологи (в тому числі, зоопсихологи) називають песиків та котів "хвостатими психотерапевтами".
9. ЗАЙМАЙТЕСЬ ШОПІНГОМ ПРАВИЛЬНО! Насамперед, складіть список покупок, а ще ніколи не йдіть у магазини голодними та узявши всю готівку. Шопінг - це і балування себе покупками, і рухова активність, і спілкування. Якщо у вас нема грошей - просто сходіть у супермаркет, чи на ринок як на екскурсію, і "прикиньте", що бажано придбати, як з"являться кошти.
10. ВІДПУСТІТЬ ОБРАЗИ, СПРОБУЙТЕ ПРОБАЧИТИ ТА ЗРОЗУМІТИ ВАШИХ ВОРОГІВ. "Наші вороги танцювали б від радості, якби знали, скільки шкоди нашому здоров'ю завдає наша ненависть до них", - писав ще Дейл Карнегі. Дуже корисно увійти у становище іншої людини, стати на місце вашого недруга/опонента. Найкраща помста - це самому стати успішним і щасливим! Якщо важко позбутися неприязні до когось, постарайтеся не думати про неприємних людей, чи уникати зустрічей з ними.
11. ВЕДІТЬ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ! Займайтеся спортом та фітнесом - це стимулює вироблення в крові гормонів щастя "ендорфінів". Якщо у вас нема можливостей займатися у фітнес-центрі - просто більше рухайтеся, бігайте чи ходіть! Раціонально харчуйтеся. Серед продуктів, котрі покращують настрій: банани, горіхи, шоколад, мед, риба червоних та жирних сортів (або ж риб'ячий жир - приємніше пити в капсулах). Чи просто ваші улюблені справи - якщо це не відвертий фаст-фуд, і якщо все в міру. У помірних дозах можуть ! допомогти адаптогени - речовини, які зміцнюють імунну систему й тонізують ЦНС (центральну нервову систему) - женьшень, елеутерокок, родіола рожева, гінкго білоба, ехінацея, китайський лимонник та інші. Трава, котра найкраще допомагає від депресії - це звіробій (американці називають його Травою святого Джона). Не забудьте порадитися із лікарем і/або з фармацевтом.
12. ВІРТЕ В ГОСПОДА БОГА І В САМОГО СЕБЕ! "Люблячий величний Бог створив нас, щоб ми були його успішними та щасливими дітьми", - писав відомий американський пластичний хірург та психотерапевт, засновник Психокібернетики Максуелл Мольц. Будьмо оптимістами - що б не сталося, усе на краще! Пам'ятаймо: якщо ми живемо в гармонії з Божею волею - тоді ми живемо і в гармонії із собою. "Тим, хто любить Бога, усе допомагає на краще", - написано у Новому Заповіті.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Встиг побувати у найгарячіших точках фронту: історія Захисника України
![](/images/articles/2/small/1739038875.jpg)
Йому 27 років. Микола на позивний «Масон» у листопаді 2022 року отримав повістку й був мобілізований до лав ЗСУ. За цей час встиг побувати у найгарячіших точках фронту, де бойові дії не вщухають ні на мить.
переглядів: 135
Коли почнеться Великий піст у 2025 році
![](/images/articles/2/small/1710781339.jpg)
Великий піст - один із важливих постів для православних християн, адже він передує Великодню.
переглядів: 391
Ветеран з Рівненщини змагається на Іграх Нескорених
![](/images/articles/2/small/1739026185.jpg)
Сьогодні, 8 лютого, у Канаді відкриваються масштабні змагання серед військовослужбовців, які отримали поранення чи травми під час службових обов’язків.
переглядів: 140
Спортсмени з Рівненщини у складі команди успішно розпочали виступ на змаганнях з волейболу сидячи
![](/images/articles/2/small/1739025075.jpg)
Українська команда Київ-Україна почала виступати на міжнародних змаганнях Срібної Євроліги з волейболу сидячи серед чоловічих команд.
переглядів: 149
Нацвідбір на Євробачення 2025: де дивитися та як голосувати
![](/images/articles/2/small/1738843697.jpg)
Вже сьогодні, 8 лютого, ми дізнаємося ім’я українського представника на Євробаченні-2025! Цьогоріч Національний відбір обіцяє бути особливо яскравим та незабутнім.
переглядів: 615