Різдво 2022: Коли відзначатимуть українці
Різниця між Юліанським і Григоріанським календарем
Юліанський календар, заснований на спостереженнях за видимим рухом Сонця з неба, ввів у Стародавньому Римі Гай Юлій Цезар у 46 році до н. е. Його розробив олександрійський астроном Созіген на основі календаря Стародавнього Єгипту.
Коли Київська Русь у Х ст. прийняла християнство, разом із ним прийшов і юліанський календар. Однак середня тривалість року в юліанському календарі становить 365 діб та 6 годин (тобто на рік 365 днів, і в кожний четвертий рік додається додатковий день). Тоді як тривалість астрономічного сонячного року дорівнює 365 діб 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Тобто юліанський рік був довшим за астрономічний на 11 хвилин 14 секунд і, отже, відставав від реальної зміни років.
"Тому на середину XVI ст. вже виникла різниця у 10 діб", – розповідає історик Анатолій Войнаровський.
Прийняття григоріанського календаря серйозно затягнулося, особливо у протестантських країнах. Це призвело до реформи календаря, яка була здійснена в 1582 році особливою комісією, створеної римським папою Григорієм XIII. Різницю прибрали, коли після 4 жовтня 1582 було наказано перейти відразу на 15 жовтня. Новий, реформований календар став називатися григоріанським.
У цьому календарі, на відміну від юліанського, завершальний рік століття, якщо він не ділиться на 400, не є високосним. Таким чином, григоріанський календар має кожні чотири століття на 3 високосні роки менше, ніж юліанський. Григоріанський календар зберіг назву місяців юліанського календаря, додатковий день у високосному році – 29 лютого та початок року – 1 січня.
Християни східного обряду перейти на Григоріанський тоді відмовились.
Коли відзначати Різдво
25 грудня — це не лише католицьке Різдво. Священник Спасо-Преображенського кафедрального собору ПЦУ у Вінниці Віталій Голоскевич зазначає, що народження Спасителя цього дня відзначають ще 10 помісних церков світу.
Православна церква України є п'ятою церквою, що відзначає Різдво за Юліанським календарем – 7 січня. Та про можливість перейти на Григоріанський і відзначати Різдво не 7 січня, а 25 грудня ще позаминулого року заговорив настоятель ПЦУ Епіфаній.
Під час революції Українська Народна Республіка перейшла на новий Григоріанський календар. Люди стали жити за новим стилем, але церква продовжувала за старим. Водночас достеменно невідомо, коли народився Спаситель. Прив'язок до дати немає, як і різниці коли відзначати цей день.
життя, Різдво 2022, 25 грудня, Юліанський календар, свято, коли святкують різдво, Різдво в Україні
Масниця, поминальна субота та інші пам'ятні дати: церковний календар на лютий 2025
М'ясопусна субота буде в другій половині місяця, опісля настане Масниця, а потому й Великий піст розпочнеться. Церковний календар нагадає про важливі дати.
переглядів: 202
Тариф на електроенергію, пенсії та військовий облік: що зміниться в лютому 2025
В лютому 2025 року в Україні набирає чинності низка змін у фінансовій, соціальній, військовій та економічній сферах. Громадян очікують нові правила банківських переказів, зміни у штрафах для військовозобов’язаних, оновлення тарифів на електроенергію, новий податок на авто та коригування пенсійних виплат.
переглядів: 520
Бронь на 100%: які категорії додали до переліку захищених від мобілізації
Зміни до бронювання під час дії воєнного стану було запроваджено постановою уряду № 36 від 14.01.2025 р. Таким чином, серед числа працівників, яких бронюють на 100% включили, медиків та прокурорів САП.
переглядів: 228
Повторне проходження ВЛК "обмежено придатними": коли крайній термін
Новим крайнім терміном повторного проходження військово-лікарської комісії обмежено придатними до військової служби громадянами України пропонується встановити 5 червня 2025 року.
переглядів: 225
Тимко III віщує ранню весну у 2025 році
Незважаючи на складні часи, традиція святкування Дня бабака на Харківщині продовжується. Хоч цього року через безпекову ситуацію віщування Тимка III відбувалося дистанційно, але наш знаменитий бабак все одно поділився прогнозом.
переглядів: 253