Миколині свята — Варвари, Сави та Миколи
Святу Варвару вважають покровителькою гірників усього світу та жінок. До неї звертаються у молитвах про одужання тяжкохворих. Саме тому в Україні День святої Варвари (17 грудня) святкували лише жінки. На це свято дівчата готували вареники з маком чи сиром. З-поміж них обов'язково мали бути “пірхуни” — вареники, начинені борошном. Звареними варениками частували хлопців, уважно стежачи. кому саме попаде “пірхун”. Невдаху, який витяг такого вареника, довгий час так і дражнили — “пірхун”.
Також у День святої Варвари дівчата ворожили на долю. У цей день вони йшли в сад, ламали гілку вишні та ставили її у воду. Якщо на Різдво гілочки зацвітали, то це віщувало шлюб цього року. Якщо ж ні — сидіти в дівках.
Миколая та Варвари - святі джерела Рівненщини
18 грудня — Сава — батько зимового Миколи
На Сави жінки збиралися в рукодільницькі гурти, бо прийшла пора “і савити, і варварити, і куделю кучматити”. Хто ж не працював, то казали: “Савила та варварила і сорочки собі не справила; Сави і Варвари на мені сорочку обірвали”...
“Бідному Савці нема долі ані на печі, ані на лавці. Сава приїхав на білих санках. Сави дні прибавили. Сава мостить, а Микола гвоздить. Савка бідний, Микола багатий. Сава — батько зимового Миколи. Варвара ночі увірвала, а Сава день доточив…” — такі, зокрема, приказки побутували на свято Сави.
19 грудня — Святий Миколай, подарунки діставай
На відміну від весняного (22 травня), зимового Миколая відзначали особливо урочисто. Вважалося, що він захисник усіх бідних і знедолених. Та найбільше його пошановували діти, для яких він був почесним охоронцем. Навіть існує легенда про те, як Миколай рятував дітей серед моря.
Традиційно в Україні, особливо у західних областях, до цього дня готували обрядодійства, пов'язані зі святим Миколаєм. Ввечері хтось найповажніший з родини, переважно дідусь, перевдягався на вулиці в “доброго Миколая”, заходив до оселі з подарунками, які батьки, знаючи про дитячі забаганки, готували заздалегідь.
Вручаючи кожному окремо гостинець, святий Миколай згадував все те добре, що зробила дитина протягом року, і соромив за нечемні вчинки. Відтак діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити “діда Миколая, який знає про все”. Це був вельми дієвий виховний момент.
Особливою повагою в народі користувалася ікона Миколи Чудотворця. Вона була майже в кожній оселі, оскільки, як уже мовилося, він захищав усіх бідних і знедолених.
Напередодні випікали особливий вид печива – “миколайчики”. Разом з іншими гостинцями й різочкою як пересторогою від злих вчинків їх клали дітям уночі під подушку. Звичай обдарування на Миколи зберігся і нині.
традиції, вітання, свято, Варвари, Сави, миколайчики, Миколай
У Рівному під обвалом стіни загинув чоловік
У Рівному сталася трагічна подія, яка забрала життя 32-річного чоловіка. Інцидент стався 14 січня близько 11:40 на одному з підприємств, розташованому на вулиці Василя Червонія.
переглядів: 36
19 вбивств розкрили поліцейські у 2024 році на Рівненщині
У Головному управлінні Національної поліції в Рівненській області підбили підсумки діяльності правоохоронних органів за рік.
переглядів: 93
На Рівненщині затримали диверсантів, які підірвали залізничну колію
Правоохоронці Рівненщини оперативно викрили двох мешканців Рівненського району, які організували диверсію на залізниці за замовленням спецслужб рф.
переглядів: 79
Нелегального мігранта з Молдови примусово видворять із Рівненщини
Поліцейські міграційної поліції Рівненської області вживають заходів для примусового повернення 66-річного громадянина Республіки Молдова до його країни походження.
переглядів: 125
Перед судом постане водійка, яка спричинила смертельне ДТП у Рівному
Рівненська поліція завершила досудове розслідування у справі про смертельне ДТП, яке сталося в обласному центрі, і передала матеріали до суду.
переглядів: 108