Ми у Facebook
09.11.2014, 11:35

Рекорди Рівненщини: чим вражаємо світ

До Дня Книги рекордів Гіннеса ми вирішили пригадати наші, рівненські рекорди різних часів. Про цікаві та захоплюючі рекорди Рівненщини - читайте далі!
Взагалі-то, зараз довідник, який виходить щорічно та містить всесвітньо визнану колекцію світових рекордів, як людських досягнень, так і екстремальних фактів природи, виходить під назвою "Світові рекорди Гіннеса". Назву "Книга рекордів Гіннеса" видання мало до 2000 року. Зараз "Книга рекордів Гіннеса" сама потрапила до... "Книги рекордів Гіннеса" - як виданням з найбільшим накладом із усіх книг (за винятком Біблії), захищених копірайтом.

Кажуть, задум книги рекордів Гіннеса виник тоді, коли один із керівників пивоварної компанії Guinness далекого нині 1951 року дорогою на полювання посперечався з друзями, який птах — найшвидший у Європі. Справу взялись досліджувати брати-близнюки Росс та Норіс Маквіртери, які були відомими британськими атлетами та журналістами, і володіли агентством з дослідження фактів у Лондоні. Коли видання, що спершу мало назву «Книга надзвичайного Гіннеса», несподівано стало хітом продажу, вирішили надрукувати наступні видання, зрештою - видавати нову версію книги рекордів щороку в жовтні якраз до різдвяного розпродажу...

Упродовж десятиліть, що минули відтоді, пристрасть людства до встановлення та фіксації найрізноманітніших рекордів набула доволі масштабних обрисів — певно, й дня не проходить, аби преса не повідомила про встановлення чергового рекорду, часом — доволі курйозного.

Останні видання "Книги рекордів Гіннеса" зосереджені на рекордах, встановлених людьми. Кілька світових рекордів, що потрапили до Книги Гіннеса одного разу, згодом були вилучені з етичних міркувань - аби не спонукати інших людей піддавати своє життя чи здоров'я небезпеці. Приміром, це рекорди, пов'язані з певними небезпечними трюками або ж із поїданням харчів на швидкість. Кажуть, що навіть після появи публікації про "найтовстішого кота" чимало господарів вивели своїх котів за межі того, що може вважатись здоров'ям...

Ось і видавці Книги рекордів України відверто заявляють, що не фіксують рекордів обжерливості, дальності плювків та інших подібного роду шкідливих або небезпечних для здоров'я людини “досягнень”. При цьому, реєстрації рекорду має передувати його експертиза: звичайна триває від півтора до трьох місяців, прискорена — від тижня до місяця. Нині база “Книги рекордів України” налічує понад 1500 досягнень!

А тепер - про те, чим може похвалитись Рівненщина!

1. Перший вищий навчальний заклад

Перша наукова установа в Україні була створена саме на території сучасної Рівненщини — це Острозька слов'яно-греко-латинська академія, яку заснував князь Василь-Костянтин Острозький. Академія працювала з 1576 по 1636 рік в Острозі й була відроджена указом Президента України в 1994 році. Нині це Національний університет “Острозька академія”.2. Одна з найстаріших українських ікон

На Рівненщині, як твердять історичні джерела, зберігається й одна з найстаріших українських ікон - “Богородиця Одигітрія”з Дорогобужа (нині село в Гощанському районі) — вона імовірно була створена наприкінці XIII — на початку XIV століття. (Інші джерела окреслюють час її створення точніше - остання третина XIII століття). До Рівненського обласного краєзнавчого музею її передали з Успенської церкви Дорогобужа в 1984 році. А виявив її в 1960-х роках у напівзруйнованій церкві Дорогобужа український мистецтвознавець Павло Жолтовський.

8 незвичних рекордів Рівненщини

Одигітрія — це ікона, де зображена Богородиця з Ісусом-дитям. Зазвичай маленький Ісус сидить на руках матері, правою рукою благословляє, а лівою — тримає згорток, рідше — книгу, що відповідає іконографічному типу Христа Пантократора (Вседержителя). З догматичної точки зору головне значення цього образу — прихід у світ Небесного Царя та Судді і поклоніння Господньому немовляті. Цей тип ікон із зображенням Богородиці є одним з найдавніших, хоча термін «одигітрія» почали використовувати тільки з ХІ сторіччя. Взагалі, Одигітрія є найпоширенішим типом богородичної ікони в Україні.

Цьогоріч у Рівному зафіксували ще один рекорд, пов'язаний із Одигітрією Дорогобузькою - копія старовинної ікони, написана у 1998 році іконописцем із Гощі Олександром Лавориком, яка зберігається у Свято-Воскресенському соборі Рівного, замироточила під час перебування тут мощей святого Меркурія Бригинського. Це - перша ікона із Свято-Покровського собору, яка оновилася в його стінах, досі чудотворні ікони сюди лише привозили.Утім, найдавніша з відомих нам українських ікон теж пов'язана з Рівненщиною - Чудотворна ікона Холмської Божої Матері, датована XI століттям (а мова саме про неї!) зберігається зовсім недалеко від Рівного, в луцькому Музеї волинської ікони. У поверненні з забуття цієї святині, яку, за переказами, написав сам євангеліст Лука, а до Києва привезла майбутня дружина князя Володимира візантійська княгиня Ганна, активну участь брав відомий дослідник іконопису, завідувач художнім відділом Рівненського обласного краєзнавчого музею Віктор Луц. А її копія зовсім нещодавно, влітку 2011 року, прикрасила студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького, що в Національному університеті “Острозька академія” - її передав храмові меценат та друг академії Іван Кардаш.3. Перші в Україні порцелянові вироби

Саме на Рівненщині були виготовлені перші в Україні порцелянові вироби — свічники, чашки, чайники. Відбулося це на Корецькій мануфактурі, в 1790 році. Виробництво, засноване Юзефом Чарторийським, існувало тут до 1832 року. Окрім вишуканого посуду, виготовляли тут із місцевої сировини й аптечне приладдя. Щомісяця обсяги продажів доходили до 12 тисяч предметів!

4. Найвища народжуваність

Село Глинне Рокитнівського району називають не лише всеукраїнським, а й європейським рекордсменом за рівнем народжуваності. Темпи появи тут нових громадян України — втричі вищі, ніж у середньому в державі!

5. Одне з найстаріших дерев України

Глинне мало ще один привід потрапити до зведень про рекорди: тутешній старезний дуб, що росте неподалік села, в лісовому урочищі Юзефін, де з 1997 року діє жіночий монастир Іверської ікони Божої матері, часто називають одним із найстаріших в Україні дерев — мовляв, йому ні мало, ні багато 1350 років! За місцевими переказами, Юзефинський дуб є свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги та навіть має відповідне прізвисько «Дуб князя Ігоря». Втім, кілька років тому дослідники з Київського екологічно-культурного центру встановили: Юзефинському дубу - “лише” близько тисячі літ, а найстаріше в Україні дерево насправді росте на Закарпатті. Так чи інакше, наш дуб - справді одне з найстаріших дерев України! Точні виміри засвідчили, що його обіймище становить 7,90 метри, висота до 20 метрів, вік — близько 1000 років. У 2010 році Юзефинський дуб став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 2 місце в номінації «Історичне дерево України».22 факти про Україну: 1300-річний дуб знаходиться в Україні

6. Наймасовіший та найдовший поцілунок на ковзанах

До встановлення цього рекорду України напряму причетні працівники нашої редакції! У лютому 2008 року, з нагоди дня народження “Рівненської газети”, на ковзанці ТОВ “Арена розваг” рівняни встановили рекорд України «Наймасовіший та найдовший поцілунок на ковзанах». На ковзанці було зареєстровано 134 учасники, тобто 67 пар, серед яких 13 — подружніх. Наймасовіший та найдовший поцілунок на ковзанах тривав 4 хвилини 25 секунд. Наймолодшим учасникам було по 10-11 років, найстаршим — по 30-35.7. Три призових місця у всіх трьох заїздах різних класів автомобілів однієї гонки (або змагання)

Автором рекорду став пілот команди "ТНК-Україна Racing" Сергій Малик під час змагань "Кубок ТНК" - VII етап Чемпіонату України ФАУ з кільцевих гонок”, який відбувся 22 жовтня 2005 року у Рівному на тимчасовій кільцевій трасі аеродрому.

8. Найбільше письмове вшанування історії української пісні

Такий рекорд встановили спудеї та викладачі Острозької академії в червні 2011 року, вишикувавшись у “живий ланцюг” довжиною 1 кілометр 155 метрів із власноруч написаними та намальованими зізнаннями в любові та пошані українській пісні на 4 тисячах аркушах паперу! У встановленні рекорду взяли участь 770 осіб. Автором ідеї рекорду став журналіст із Нетішина Олександр Шустерук.Острозька академія - в Книзі рекордів України!

9. Найбільше піраміда з кулькових ручок

25 вересня 2011 року в с.Оженин Острозького району під час святкування Дня села встановили найбільшу піраміду з... кулькових ручок. Автором цього проекту став той самий Олександр Шустерук, який закінчив саме місцеву Оженинську ЗОШ №2. Цей рекорд України був вже п’ятим, ідею якого придумав пан Олександр. На виготовлення піраміди пішло 1627 ручок учнів та вчителів школи.На Рівненщині — новий рекорд України: найбільша піраміда з кулькових ручок

10. Тризуб із монет

На день Незалежності у 2011 році на Театральній площі Рівного виклали 20-метровий тризуб із... розмінних монет. Організувала акцію обласна організація Національної спілки журналістів України, а з розмінними монетами допомогли в обласному управлінні Національного банку. Виручені кошти - 8329 гривень - спрямували на допомогу дворічному хлопчику з Радивилова, якому незадовго до того провели трансплантацію печінки у Брюсселі. Ідею з тризубом придумав... правильно, Олександр Шустерук!

11. Рекордний герб від пластунів

А у квітні 2012-го під час Всеукраїнської акції пластунів "ДоміНАЦІЯ" рівненські активісти молодіжної організації "Пласт" виклали тризуб заввишки 12,5 та завширшки 7,5 метра із... великих фігур доміно. Як запевнили організатори акції, герб увійшов у Книгу рекордів України. Герб України у виконанні рівнян складався з 95 великих частин у вигляді доміно. А замість чорних цяток - 550 гербів українських міст та селищ міського типу. Ідея проведення акції належала пластунам із Івано-Франківська.Рівненські пластуни склали 12-метровий герб на майдані Незалежності

12. Найвища в Україні і світі літера української абетки

Встановили її на майдані Незалежності у Рівному в Міжнародний день рідної мови, 21 лютого нинішнього року, з ініціативи заступника міського голови Рівного Галини Кульчинської. Літера "Ї" 3 м 60 см заввишки, виготовлена з дерева і обтягнута льоном, нині переїхала з центрального майдану Рівного у приміщенні загальноосвітньої школи №1 імені Володимира Короленка. А на День Незалежності літера-рекордсменка знову "побувала" на центральному майдані Рівного.Найвищу в світі літеру встановили на майдані у Рівному

13. Найвища в Україні лялька-мотанка ручної роботи

Як і в будь-якій сфері, де присутній елемент змагання, встановлення рекордів — річ мінлива: сьогодні твоє досягнення — найбільше, найвище чи ще якесь “най-най-най” в Україні, а завтра — рекорд уже побито. Так вийшло, приміром, із найбільшою в Україні лялькою-мотанкою ручної роботи (1 метр 60 см), яку виготовила рівненська майстриня Ірина Зайцева й презентувала у 2010-му місцевим журналістам та сама Галина Кульчинська. Вже у квітні 2011-го ЗМІ повідомили, що у Львові створили ляльку-мотанку ледь не вдвічі вищу — триметрову! Втім, рівненська лялька-мотанка все одно залишилась цікавим витвором мистецтва, і, так само, як рекордна літера "Ї", прикрасила цьгоріч майдан Незалежності у Рівному 24 серпня.Кульчинській подарували велику ляльку

14. Найбільша кількість людей у вишиванках, які зібрались в одному місці

Насамкінець - звісно, про рівненську "фішку" - "вишитий рекорд". Вишиванки в Рівному носити люблять - свідченням цього є і те, що щороку рівнян у вишиванках у дні державних та релігійних свят стає більшеВстановили цей рекорд на день Незалежності в 2006 році на центральній площі Рівного — майдані Незалежності, з ініціативи Галини Кульчинської, тоді ще — директора радіостанції “Трек”. Організаторам акції вдалося зібрати святкового дня на майдані аж 3298 людей у вишиванках, від пересічних рівнян - до відомих чиновників і політиків! У 2011-му рівненський "вишитий рекорд" побили у Чернівцях - тут у вишитих сорочках одночасно зібралося аж 4189 людей. Але того ж року Рівне повернуло собі першість: у День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках.Більше 6 тисяч рівнян встановили у Рівному "Вишитий рекорд"

Цьогоріч у Рівному на День Незалежності знову відбулось яскраве і масштабне вишиванкове дійство - загальноміська акція "Моя маленька вишиванка", до якої долучились і ми. Учасники конкурсу "Моя вишиванка - найкраща", який "ОГО" провело до Дня Незалежності України, своїм окремим виходом відкрили майже двогодинну програму свята!"Моя вишиванка - найкраща": учасники конкурсу продефілювали центральним майданом Рівного

А загалом учасниками акції "Моя маленька вишиванка" стало близько восьми сотень юних рівнян, і вже наприкінці дійства ведучий Костя Тарантінов чи то жартома, чи всерйоз зауважив: наступного року треба буде запросити на свято представника Книги рекордів України! А що, у житті взагалі і в Рівному зокрема, як у відомому телешоу, можливо все! Було б бажання, цікаві ідеї та люди, готові їх втілювати, а відтак - робити цікавішим, яскравішим, змістовнішим і своє життя, і життя тих, хто поряд!

Рекорди Рівненщини: чим ми здатні здивувати світ

На правах реклами

купити смартфон Apple iPhone 15 Pro max у Львові, Україна


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ